Promocja zdrowia C-WF-PZ
Ćwiczenia poświęcone są przekazaniu informacji o zdrowiu (kształtowaniu się pojęcia zdrowia na przestrzeni wieków, aktualnie proponowanych definicjach wg WHO), metodach i programach promujących zdrowie (opracowywanie i wdrażanie programów promujących zdrowie, obecnie prowadzone programy profilaktyczne) oraz o prawidłowym stylu życia (sposobie żywienia, aktywności fizycznej, przeciwdziałaniu nałogom) w środowisku domowym i zawodowym. W czasie ćwiczeń studenci zapoznają się z zasadami indywidualnej oceny stanu zdrowia poszczególnych osób, poradnictwa w zakresie podstaw edukacji zdrowotnej, jak również tworzenia programów zdrowotnych dla wybranych grup społecznych.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu:
1.celów i metod promocji zdrowia oraz znaczeniu roli edukatora zdrowotnego w poprawie świadomości i stanu zdrowia mieszkańców Polski i świata.
2. określania celów i obszarów działania w poszczególnych płaszczyznach życia społecznego,
3. zasad opracowania, wdrażania i ewaluacji programów zdrowotnych na różnych etapach życia ludzkiego (dzieci, młodzież, dorośli, w tym kobiety ciężarne i ludzie w wieku podeszłym) poprzez kształtowanie prawidłowego stylu życia oraz ochronę życia i zdrowia ludzkiego w sferze prywatnej i zawodowej.
4. promocji zdrowego stylu życia.
5. rozpowszechnia programów promocji zdrowia wśród pacjentów, w rodzinie i w społeczności lokalnej.
Kryteria oceniania
Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie obecności i bieżącej pracy własnej studenta, aktywnym uczestnictwie w ćwiczeniach i zaliczeniu poszczególnych zadań.
Literatura
1. Materiały z zajęć
2. „Środowiskowe czynniki zdrowia w zarysie” red. Longina Kłosiewicz – Latoszek, Henryk Kirschner, WUM 200
3. “Kompendium wiedzy o żywności, żywieniu I zdrowiu” red. Jan Gawęcki, Teresa Mossor – Pietraszewska, PWN Warszawa 2004
4. „Higiena profilaktyka i organizacja w zawodach medycznych” red. Jerzy T. Marcinkowski PZWL Warszawa 2003
5. „BHP w praktyce, poradnik” Bolesław Rączkowski, ODDK Gdańsk 2006
6. „Zarys współczesnej promocji zdrowia” Dorota Cianciara PZWL Warszawa2010
7. www.who.int
8. www.ciop.pl
9. Pogotowie BHP- BHP Consulting.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: