Pedagogika wczesnoszkolna WNP-PPW-PWW
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
EK 1: Student zna terminologię i teoretyczne podstawy pedagogiki wczesnoszkolnej. Wskazuje jej miejsce wśród nauk pedagogicznych analizując jej cele, funkcje, zadania i podstawy metodologiczne.
EK 2: Student potrafi w stopniu pogłębionym formułować pedagogiczne, psychologiczne założenia koncepcji edukacji wczesnoszkolnej dzieci w wieku 6-10 lat. Charakteryzuje psychologiczne i konstruktywistyczne złożone uwarunkowania uczenia się dziecka i biopsychospołeczne wymiary jego funkcjonowania w środowisku szkolnym.
EK 3: Dokonuje charakterystyki kompetencji zawodowych nauczyciela edukacji zintegrowanej. Rozpoznaje uwarunkowania pracy z uczniem w klasach I - III w świetle dyskursów pedagogicznych.
Umiejętności:
EK 4: Potrafi krytycznie i twórczo ocenić szanse i zagrożenia w edukacji wczesnoszkolnej;
EK 5: Posługuje się podstawowymi ujęciami teoretycznymi w celu analizowania relacji uczeń nauczyciel w klasach I-III.
EK 6: Przewiduje konsekwencje rozwojowe przyjmowanych założeń pedagogicznych w przyszłej pracy.
Kompetencje:
EK 7: Wykazuje potrzebę zdobywania wiedzy i dokształcania w celu budowania kompetencji nauczyciela edukacji zintegrowanej.
Kryteria oceniania
Ocena dostateczna (3,0):Student posiada dostateczną wiedzę dotyczącą terminologii i podstaw teoretycznych pedagogiki wczesnoszkolnej; w dostatecznym stopniu potrafi wskazać jej miejsca wśród nauk pedagogicznych, cele, funkcje, zadania i podstawy metodologiczne pedagogiki wczesnoszkolnej; w ograniczonym stopniu potrafi sformułować założenia koncepcji edukacji wczesnoszkolnej dzieci w wieku 6-10 lat; częściowo rozpoznaje uwarunkowania pracy z uczniem w klasach I - III w świetle dyskursów pedagogicznych; w podstawowym stopniu zna konstruktywistyczne podstawy uczenia się dziecka; w podstawowym stopniu potrafi scharakteryzować kompetencje zawodowe nauczyciela edukacji zintegrowanej.
Student w podstawowym stopniu potrafi krytycznie ocenić szanse i zagrożenia w kształceniu zintegrowanym; posiada dostateczną wiedzę dotyczącą podstawowych ujęć teoretycznych w celu analizowania relacji uczeń – nauczyciel w klasach I-III; w małym stopniu potrafi dokonać analizy konsekwencji rozwojowych przyjmowanych założeń pedagogicznych w przyszłej pracy. Ma trudności w samodzielnym rozwijaniu swoich profesjonalnych umiejętności związanych z działalnością pedagogiczną w edukacji, nie zawsze potrafi, chociaż się stara, korzystać z różnych źródeł i nowoczesnych technologii informacyjnych.
Student w podstawowym stopniu wykazuje potrzebę zdobywania wiedzy i dokształcania w celu budowania kompetencji nauczyciela edukacji zintegrowanej;
Ocena dostateczna plus (3,5):Student posiada wiedzę w stopniu dostatecznym dotyczącą terminologii i podstaw teoretycznych pedagogiki wczesnoszkolnej; w dostatecznym stopniu potrafi wskazać jej miejsca wśród nauk pedagogicznych, cele, funkcje, zadania i podstawy metodologiczne pedagogiki wczesnoszkolnej; potrafi sformułować założenia koncepcji edukacji wczesnoszkolnej dzieci w wieku 6-10 lat; cześciowo rozpoznaje podstawowe uwarunkowania pracy z uczniem w klasach I - III w świetle dyskursów pedagogicznych; zna konstruktywistyczne podstawy uczenia się dziecka; potrafi scharakteryzować kompetencje zawodowe nauczyciela edukacji zintegrowanej.
Student potrafi krytycznie ocenić szanse i zagrożenia w kształceniu zintegrowanym; posiada podstawową wiedzę dotyczącą ujęć teoretycznych w celu analizowania relacji uczeń – nauczyciel w klasach I-III; potrafi dokonać podstawowej analizy konsekwencji rozwojowych przyjmowanych założeń pedagogicznych w przyszłej pracy. Potrafi w dostatecznym stopniu rozwijać swoje profesjonalne umiejętności związane z działalnością pedagogiczną w edukacji, korzysta z różnych źródeł i nowoczesnych technologii informacyjnych.
Student wykazuje w dostatecznym stopniu potrzebę zdobywania wiedzy i dokształcania w celu budowania kompetencji nauczyciela edukacji zintegrowanej;
Ocena dobra (4,0): Student posiada wiedzę dotyczącą terminologii i podstaw teoretycznych pedagogiki wczesnoszkolnej; w znacznym stopniu potrafi wskazać jej miejsca wśród nauk pedagogicznych, cele, funkcje, zadania i podstawy metodologiczne pedagogiki wczesnoszkolnej; potrafi sformułować założenia koncepcji edukacji wczesnoszkolnej dzieci w wieku 6-10 lat; rozpoznaje podstawowe uwarunkowania pracy z uczniem w klasach I - III w świetle dyskursów pedagogicznych; zna konstruktywistyczne podstawy uczenia się dziecka; potrafi scharakteryzować kompetencje zawodowe nauczyciela edukacji zintegrowanej.
Student potrafi krytycznie ocenić szanse i zagrożenia w kształceniu zintegrowanym; posiada podstawową wiedzę dotyczącą ujęć teoretycznych w celu analizowania relacji uczeń – nauczyciel w klasach I-III; potrafi dokonać podstawowej analizy konsekwencji rozwojowych przyjmowanych założeń pedagogicznych w przyszłej pracy. Potrafi rozwijać swoje profesjonalne umiejętności związane z działalnością pedagogiczną w edukacji, korzysta z różnych źródeł i nowoczesnych technologii informacyjnych.
Student wykazuje potrzebę zdobywania wiedzy i dokształcania w celu budowania kompetencji nauczyciela edukacji zintegrowanej;
Ocena dobra plus (4,5): Student posiada wiedzę dotyczącą terminologii i podstaw teoretycznych pedagogiki wczesnoszkolnej; w wysokim stopniu potrafi wskazać jej miejsca wśród nauk pedagogicznych, cele, funkcje, zadania i podstawy metodologiczne pedagogiki wczesnoszkolnej; potrafi sformułować założenia koncepcji edukacji wczesnoszkolnej dzieci w wieku 6-10 lat; rozpoznaje podstawowe uwarunkowania pracy z uczniem w klasach I - III w świetle dyskursów pedagogicznych; zna konstruktywistyczne podstawy uczenia się dziecka; potrafi scharakteryzować kompetencje zawodowe nauczyciela edukacji zintegrowanej.
Student potrafi krytycznie ocenić szanse i zagrożenia w kształceniu zintegrowanym; posiada poszerzoną wiedzę dotyczącą ujęć teoretycznych w celu analizowania relacji uczeń – nauczyciel w klasach I-III; potrafi dokonać analizy konsekwencji rozwojowych przyjmowanych założeń pedagogicznych w przyszłej pracy. Potrafi rozwijać swoje profesjonalne umiejętności związane z działalnością pedagogiczną w edukacji, korzysta z różnych źródeł i nowoczesnych technologii informacyjnych.
Student wykazuje potrzebę zdobywania wiedzy i dokształcania w celu budowania kompetencji nauczyciela edukacji zintegrowanej;
Ocena bardzo dobra: Student posiada usystematyzowaną wiedzę dotyczącą terminologii i podstaw teoretycznych pedagogiki wczesnoszkolnej; potrafi wskazać jej miejsca wśród nauk pedagogicznych, cele, funkcje, zadania i podstawy metodologiczne pedagogiki wczesnoszkolnej; swobodnie formułuje i analizuje założenia koncepcji edukacji wczesnoszkolnej dzieci w wieku 6-10 lat; rozpoznaje złożone uwarunkowania pracy z uczniem w klasach I - III w świetle dyskursów pedagogicznych; bardzo dobrze zna konstruktywistyczne podstawy uczenia się dziecka; potrafi w pełni scharakteryzować kompetencje zawodowe nauczyciela edukacji zintegrowanej.
Student potrafi przeprowadzić dogłębną krytyczną analizę szans i zagrożeń w kształceniu zintegrowanym; posiada rozbudowaną wiedzę dotyczącą ujęć teoretycznych w celu analizowania relacji uczeń – nauczyciel w klasach I-III; potrafi dokonać pogłębionej analizy konsekwencji rozwojowych przyjmowanych założeń pedagogicznych w przyszłej pracy. Bardzo dobrze potrafi rozwijać swoje profesjonalne umiejętności związane z działalnością pedagogiczną w edukacji, sprawnie korzysta z różnych źródeł i nowoczesnych technologii informacyjnych.
Student prezentuje aktywną, twórczą postawę skierowaną na zdobywanie wiedzy i dokształcanie w celu budowania kompetencji nauczyciela edukacji zintegrowanej;
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: