Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiegoi w Warszawie - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Studia I stopnia > Kognitywistyka > Kognitywistyka - studia I stopnia stacjonarne

Kognitywistyka - studia I stopnia stacjonarne (WF-KGN-N-1)

studia pierwszego stopnia
stacjonarne, 3-letnie
Język: polski

Kognitywistyka

 Studiowanie kognitywistyki wprowadza w fascynujący świat interdyscyplinarnych badań nad procesami poznawczymi i obliczeniowymi. Program studiów umożliwia głęboką eksplorację obszarów psychologii, informatyki, filozofii, neuronauki, biologii oraz antropologii. Przekraczając granice poszczególnych dziedzin, studenci i studentki rozwijają praktyczne umiejętności, umożliwiające efektywne wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce zawodowej, z poszanowaniem norm prawnych i etycznych.

 Studia z kognitywistyki rozwijają umiejętność analizy i interpretacji złożonych procesów poznawczych, co umożliwia studiującym nie tylko zgłębianie tajemnic ludzkiego umysłu, ale także kierowanie tą wiedzą w praktyczny sposób. Nauka zaawansowanych metod badawczych (statystyka, metody obliczeniowe, programowanie, analiza semantyczna), pozwoli absolwentom i absolwentkom na ich bezpośrednie zastosowanie w analizie danych, edukacji, procesach twórczości, projektowaniu doświadczeń (UX, CX, TX) oraz interakcji a także tworzeniu różnych praktycznych rozwiązań o charakterze społeczno-gospodarczym. Studenci i studentki nauczą się świadomie dobierać narzędzia diagnostyczne oraz techniki badawcze, dostosowując je do różnorodnych kulturowo-społecznych kontekstów. Będą umieć stosować analizę statystyczną do interpretacji danych empirycznych oraz skutecznie oceniać stosowane techniki badawcze. Oprócz tego będą umieli nie tylko identyfikować, ale także skutecznie rozstrzygać dylematy etyczne związane z sztuczną inteligencją czy nowymi technologiami. Ich umiejętności w analizie, diagnozie i interpretacji zjawisk poznawczo-obliczeniowo-społecznych będą stanowić cenny kapitał w wielu obszarach zawodowych.

 Studenci i studentki będą nabywali wiedzę i umiejętności w dedykowanym im laboratorium kierunkowym ART, COGNITION AND EDUCATION LAB. Nauczą się w nim zarówno obsługi aparatury (m.in. EEG, Eye Tracker, zestaw do fizjologii) jak i dedykowanego oprogramowania.

Specjalizacje:

 W trakcie realizacji programu studiów studenci oraz studentki będą mogli wybrać (od 4 semestru) kształcenie w zakresie jednej z trzech specjalności:

  • Neuronauka edukacyjna - skupia się na połączeniu wiedzy z zakresu kognitywistyki w celu zrozumienia procesów uczenia się i poznawania. Studenci i studentki nauczą się, jak funkcje mózgu i neurobiologiczne mechanizmy wpływają na procesy uczenia się, rozumienia itd. Dowiedzą się jak zastosować tą wiedzę w praktyce pedagogicznej, projektowaniu programów nauczania i tworzeniu środowisk edukacyjnych.
  • Projektowanie doświadczeń i interakcji - dotyczy badania i zrozumienia procesów twórczych ludzkiego umysłu oraz wyjaśniania, jak ludzie generują nowatorskie i innowacyjne pomysły. Studenci i studentki zgłębią zagadnienia związane z kreatywnością, innowacjami czy projektowaniem. Nauczą się również technik i strategii wspierających rozwój twórczości.
  • Sztuczna inteligencja - zajmuje się zastosowaniami teorii i praktyk związanych z rozwojem systemów sztucznej inteligencji (algorytmy, uczenie maszynowe, Data Science, LLM). Eksplorowane są praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji, aby przygotować studiujących do pracy z zaawansowanymi technologiami i projektami w obszarze AI.

Perspektywy zawodowe

Po ukończeniu na kierunku Kognitywistyka na UKSW można pracować m.in. w następujących obszarach:   

  • badania rynkowe.
  • technologie i IT,
  • edukacja i szkolenia,
  • reklama,
  • marketing,
  • copywriting,
  • badania UX/CX/TX oraz projektowanie interakcji,
  • Konsulting i doradztwo,
  • Data science,
  • gaming i rozrywka,
  • robotyka i sztuczna inteligencja.

Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia i studia podyplomowe

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uksw.edu.pl/