Wychowanie w kulturach i religiach świata WT-SST-WKR
Program nauczania (treści kształcenia): W ramach wykładów przedstawione zostaną następujące zagadnienia wstępne: pluralizm kulturowy i religijny świata oraz jego wyzwania; uniwersalne własności kultury i religii, funkcja religii (jako dziedziny kultury) w życiu społecznym. Po naświetleniu powyższych tematów ukaże się systemy wychowania w kulturach inspirowanych przez niechrześcijańskie religie. Na początku każdej prezentacji naświetlona będzie w sposób syntetyczny poszczególna kultura religijna. W kolejności opisze się: Wychowanie w kulturze żydowskiej (podstawowe wiadomości o judaizmie; dziecko w społeczności żydowskiej; pryncypia wychowania według Biblii Hebrajskiej, Talmudu i tradycji); Wychowanie w świecie islamu (podstawowe wiadomości o islamie; dziecko według islamu; pryncypia wychowania według Koranu i tradycji muzułmańskiej); Wychowanie w kulturach Indii (podstawowe wiadomości o hinduizmie i neohinduizmie; dziecko w świetle tradycji hinduistycznej; hinduistyczne zasady wychowania); Wychowanie w buddyzmie a także w chińskim uniwersyzmie: konfucjanizmie, taoizmie, buddyzmie chińskim). Przedmiotem wykładu będą nadto współczesne systemy edukacyjne ukształtowane przez określone kultury i religie niechrześcijańskie (m. in. system edukacyjny w Izraelu, w państwach kultury islamu, na Dalekim Wschodzie i w Indiach).
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
J. Bagrowicz, S. Jankowski, "Pan, Bóg twój, wychowuje ciebie (Pwt 8, 5). Studia pedagogii biblijnej, Toruń 2005; W. Chrostowski, Wychowanie i kształcenie młodego pokolenia w przedwygnaniowym Izraelu w tenże, Asyryjska diaspora Izraelitów i inne studia, Warszawa 2003, s. 151-168; R. Pachociński, Współczesne systemy edukacyjne, Warszawa 2004; E. Sakowicz, Edukacja w środowisku pluralizmu kulturowego i religijnego, w: Kultura - młodzież - edukacja, Białystok 2008, s. 283-291; E. Sakowicz, Wychowanie do niezadawania przemocy według religii świata, w: T. Sakowicz (red.), Rodzina i szkoła wobec przemocy, Kielce 2004, s. 559-565; E. Sakowicz, Wychowanie w religiach świata, w: Leksykon pedagogiki religii, Warszawa 2007, s. 876-891.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: