Historia Kościoła (lata 692-1648) WT-SOP-HKLC2
Treści merytoryczne: Kult świętych w średniowieczu odgrywał istotną rolę w polskim życiu religijnym. Podkreślają to również prezentowane utwory hagiograficzne. Żywotopisarze, kronikarze czy historycy, którzy są niezwykłymi biografami wydarzeń, nie tylko informują nas o zwykłych wydarzeniach, ale przekazują wartości przeżywane przez ludzi tamtych czasów, odsłaniają działania Boga w wybranych osobach. Twórczość hagiografów często budziła wiarę, otuchę i odwagę w ludziach. Żywoty ukazują nie tylko życie, męczeństwo czy cuda świętych polskich, które są nie tylko legendami, ale autentycznymi wydarzeniami, informującymi nas o życiu religijnym, społecznym, o zwyczajach tamtej epoki.
Metody oceny: Zaliczenie
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Wybrane fragmenty z żywotów polskich świętych (źródła) oraz opracowania: Fros Henryk, Sowa Franciszek, Księga imion i świętych, t. 1-6, Kraków 1997-2007; Hagiografia polska. Słownik bio-bibliograficzny, red. Romuald Gustaw, t. 1-2, Poznań 1971-1972; Polscy święci, red. Joachim Roman Bar, t. 1-12, Warszawa 1983-1987; Nasi święci. Polski słownik hagiograficzny, red. Aleksandra Witkowska, Poznań 1995.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: