Współczesne ruchy eklezjalne WT-SLO-WRE
Treści merytoryczne: Rozwój nowych wspólnot i ruchów kościelnych jako ‘znak czasów’. Świeccy w dokumentach Soboru Watykańskiego II Eklezjologiczne podstawy rozwoju ruchów kościelnych. Kościół jako communio. Ruchy kościelne w nauczaniu Magisterium Kościoła. Zagadnienie ruchów kościelnych na Synodzie o powołaniu i misji świeckich w Kościele (1987). Światowe Kongresy Ruchów Kościelnych. Charakterystyka wybranych ruchów kościelnych. Ruchów kościelne w kościele lokalnym. Ruchy religijne - sekty: charakterystyka zjawiska i jego aktualność. Pojęcie sekty i jego znaczenie (inne określenia). Kościół i struktury państwowe wobec zjawiska sekt.
Metody oceny: Kolokwium ustne; pisemne opracowanie wybranych ruchów i prowadzenie spotkania z ich przedstawicielami.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Sobór Watykański II, Dekret o apostolstwie świeckich Apostolicam actuositatem (szczególnie numery: 1-4; 17-21);
Jan Paweł II, Adhortacja apostolska Christifideles laici (ChL, szczególnie numery: 29-31); Congar Yves, Grupy nieformalne w Kościele z katolickiego punktu widzenia, Collectanea Theologica (CTh)42(1972) f.IV, s. 15-37;
Cordes Paul Josef, Znaki nadziei. Ruchy i nowe rzeczywistości w życiu Kościoła w wigilię Jubileuszu, Edycja św. Pawła, 1998; Nowacki Wojciech, Ruchy Kościelne w perspektywie eklezjologicznej, w: Ks. Wojciech Nowacki, Ks. Jacek Czaplicki (red.), Dziś i jutro ruchów kościelnych, Pelplin, BERNARDINUM, 2005, s. 77-97; Nowacki Wojciech, Uwagi o relacjach świeckich i duchownych w ruchach kościelnych, w: Ks. Wojciech Nowacki, Ks. Jacek Czaplicki (red.), Dziś i jutro ruchów kościelnych, Pelplin, BERNARDINUM, 2005, s. 117-126; Ratzinger Joseph, Ruchy kościelne i ich miejsce w teologii, PostScriptum 3(6)1998, s. 8-32; Ratzinger Joseph, Pielgrzymująca wspólnota wiary: Kościół jako komunia, Kraków : Wyd. "M", 2003.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: