Teologia dogmatyczna-Łaska WT-SLO-TDLA
Treści merytoryczne: Pojęcie łaski w Piśmie św. i w Tradycji: Aktualne perspektywy teologii łaski. Łaska jako przebaczenie grzechów - usprawiedliwienie. Katolicko - Luterańska deklaracja o usprawiedliwieniu, treść i znaczenie. Łaska jako nowa relacja z Bogiem - synostwo Boże. Wspólnotowy wymiar naszego włączenia w Chrystusa. Łaska jako nowe stworzenie - życie człowieka usprawiedliwionego. Świat i wydarzenia jako ‘łaska’. Doświadczenie łaski. Wzrost w łasce i ‘zasługa’. Życie wiary, nadziei i miłości. Wolność synów Bożych. Eschatologiczny wymiar usprawiedliwienia i synostwa Bożego. Wolność człowieka i konieczność łaski Bożej. Łaska dla wszystkich czy dla wybranych? Rzeczowe i osobowe rozumienie łaski. Łaska – coś czy Ktoś?
Metody oceny: egzamin ustny
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Punkty ECTS
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Oko Dariusz, Łaska i wolność, WAM, Kraków 1997; Kraus Georg, Nauka o Łasce – zbawienie jako łaska, Wyd. M, Kraków 1999; Kijas J. Zdzisław, Traktat o Duchu Świętym i łasce, w : Dogmatyka t. 4, Biblioteka Więzi, Warszawa 2007; Napiórkowski Andrzej A., Bogactwo łaski a nędza grzesznika. Zróżnicowany konsensus teologii katolickiej i luterańskiej o usprawiedliwieniu osiągnięty w dialogu ekumenicznym, Kraków 2000; Napiórkowski Stanisław C., Bóg łaskawy. Nad „wspólną deklaracją o usprawiedliwieniu”, Biblioteka „WIĘZI”, Warszawa 2001, ss. 136; Congar, Y. M., Człowiek i przebóstwienie w teologii prawosławnej, „Znak", 1968, nr 169-170, s. 841-865; Deseille P., Grzech, zbawienie, przebóstwienie. Ujęcie prawosławne, „Communio" (kolekcja) 11(1997), s. 420-428.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: