Socjologia WT-SLO-SOC
Socjologia daje studentowi odmienne spojrzenie na religijność i kulturę religijną. W ramach przedmiotu student poznaje tożsamość socjologii, jej podstawowe metody, zarys wybranych teorii, dynamikę, statykę oraz aspekt kulturowy społeczeństwa.
Szczególną uwaga poświęcona jest religijności w kontekście społecznym.
Kontakt z fenomenem religii w warunkach polskich nawiązuje się zwyczajowo poprzez socjalizację i wychowanie religijne. Dokonują się one przede wszystkim w rodzinie i parafii. Socjalizacja religijna zależna jest przede wszystkim od jakości religijności środowiska lokalnego, nakładania się procesów renesansu religijności i sekularyzacji, procesów lokalnych podtrzymujących religijność ludową oraz procesów modernizacyjnych współistniejących z procesami globalizacyjnymi. Socjalizacja religijna zmierza z zasady do wprowadzenia nowych członków w grupę religijną (ruch religijny, parafię) i interioryzacji religijnego systemu wartości.
W toku studiów teologicznych spotkanie studenta z całkowicie odmienną perspektywą socjologiczną ma uzdolnić studenta do diagnozy społecznej religijności polskiej, religijności i aksjologii młodzieży, specyfiki przyszłego środowiska pracy, jakim jest parafia, diagnozy typów religijności, diagnozy przemian kulturowych, poznania nowych trendów w religijności polskiej oraz dialogu ze zmieniającą się rzeczywistością społeczną. Wykład ma na celu zaprezentowanie zjawiska religii jako zjawiska społecznego oraz sposobów badania religijności. Ma pokazać relacje między religią a innymi wymiarami życia zbiorowego, ma ukazać znaczenie i rolę religii w dzisiejszych przemianach społecznych, wreszcie złożoność organizacji o charakterze religijnym. W efekcie ma też pomóc Studentowi w poruszaniu się po zmiennym świecie społecznym.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W1: Student posiada wiedzę w zakresie terminologii, metodologii i fundamentalnych zagadnień społecznych, w tym religijności w kontekście spojrzenia socjologicznego.
U1: Student wykazuje zainteresowanie podstawowymi metodami badawczymi w zakresie religijności będących w zakresie nauk społecznych.
K1: Student wykazuje świadomość szerokiego, interdyscyplinarnego spojrzenia na zjawiska społeczne z wyszczególnieniem religijności.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny lub pisemny.
Ocena końcowa:
5.0 ≥ 90% pkt.
4,5 ≥ 80%
4,0 ≥ 70%
3,5 ≥ 60%
3,0 ≥ 50%
2,0 < 50%
Aktywność na zajeciach:
+/- 20% oceny końcowej
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: