Język grecki WT-SLO-JG
Treści merytoryczne: Zagadnienia fonetyczne, alfabet grecki, akcenty, przydechy, interpunkcja; nauka czytania - ćwiczenia, nauka pisania - ćwiczenia; deklinacje I, II i III, wzory odmiany i ćwiczenia; koniugacje I i II, odmiana czasownika, czas teraźniejszy, przeszły niedokonany, aoryst, czas przyszły, bezokolicznik i tryb rozkazujący; przymiotniki greckie i ich odmiana; zaimki; elementy składni greckiej; tłumaczenie tekstów greckich; pamięciowe przyswojenie słownictwa greckiego; modlitwy po grecku; czytanie i tłumaczenie fragmentów Biblii z greckiego.
Metody oceny: Zaliczenie na ocenę w sesji zimowej i letniej. W ocenie brane są pod uwagę wyniki pisemnych kolokwiów i odpowiedzi ustnych podczas zajęć w semestrze
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Celem lektoratu jest nabycie przez studentów umiejętności czytania i pisania po grecku (greka klasyczna), głównie z możliwością samodzielnego tłumaczenia wyrażeń, sentencji i tekstów greckich dzięki poznaniu podstawowych zasad gramatycznych i określonego zestawu słownictwa (tak, by język grecki i dziedzictwo, jakie ze sobą niesie nie były obce, ale stawały się przyjazne i pomocne współczesnemu człowiekowi w zdobywaniu wiedzy i kultury oraz prowadzeniu samodzielnej pracy naukowej). Obok zagadnień ściśle gramatycznych, słownictwa i sentencji, studenci są także zapoznawani z tekstami wybranych modlitw; z sylwetkami niektórych starożytnych poetów i pisarzy greckich oraz z niektórymi wydarzeniami z mitologii i historii starożytnej Grecji.
Literatura
ABRAMOWICZÓWNA Z., Słownik grecko-polski, t. I-IV, PWN, Warszawa 1958-1965.
AUERBACH M.- GOLIAS M., Gramatyka grecka, PWN, Warszawa 1954; wyd. rozszerzone i na nowo opracowane: J. Rezler, PWN, Warszawa 2000.
BARDSKI K., Język Grecki Nowego Testamentu. Podręcznik, Warszawa 2005.
Grecko-Polski Nowy Testament, wydanie interlinearne z kodami gramatycznymi, tłum. Popowski R., Wojciechowski M., Warszawa 1994.
GRIMAL P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Ossolineum, Wrocław 1997
Popowski R., Wielki Słownik Grecko-Polski Nowego Testamentu, Warszawa 1995.
WINNICZUK L., Słownik kultury antycznej (Grecja-Rzym), Warszawa 1991.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: