Historia Kościoła-Starożytność WT-SGD-HKL1
Wykład stanowi wprowadzenie do omawiania dziejów Kościoła. Słuchacze dowiadują się o znaczących momentach dziejowych dla Kościoła katolickiego, w początkowej fazie jego istnienia. Starają się dostrzec ich związek z historią powszechną od powstania Kościoła, przez epokę starożytności, aż do synodu trullańskiego (692).
Każdy temat poprzedzony jest krótkim wyjaśnieniem kontekstu dziejowego, po czym przedstawiana jest zasadnicza treść, w odniesieniu do Kościoła.
Wykład ma na celu nie tylko przywołanie przeszłości, ale i twórcze zastanowienie się nad teraźniejszością i przyszłością. W ten sposób studenci mogą mieć poczucie bycia następcami i przekazicielami tradycji poprzednich pokoleń wiernych Kościoła katolickiego na drodze historii zbawienia.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student orientuje się w ogólnej faktografii, potrafi opisać dane zagadnienie na tle odpowiedniej sytuacji geopolitycznej. Umie określić rolę i znaczenie Kościoła katolickiego w danym momencie, a także dokonać krytycznego spojrzenia na czynniki decydujące o kształcie owej sytuacji.
Bardziej zaawansowani słuchacze potrafią zarysować linię rozwoju problemu, od jego genezy, do momentu sytuacji omawianej. Jeśli to możliwe, umieją także zarysować prognozę dalszych zmian w ramach omawianego zagadnienia.
Kryteria oceniania
Ocena przedmiotu wyliczana jest na podstawie egzaminu ustnego z treści wykładów. Dodatkowym atutem, mającym wpływ na wartość oceny, jest korzystanie z wiedzy pozawykładowej.
Literatura
M. Banaszak, Historia Kościoła katolickiego, Warszawa (UKSW) 1986, t. 1.
J. Danielou, H.I. Marrou, Historia Kościoła, Warszawa (PAX) 1986, t. 1.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: