Pozycja kononiczna wiernych WT-P-FW-CP
Studenci po wprowadzeniu ich w podstawowe i aktualne normy prawa kościelnego, w ramach ćwiczeń realizowanych pod kierunkiem prowadzącego zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie zaproponowanych zagadnień:
1. Osoby fizyczne i prawne w Kościele.
2. Uczestnictwo wiernych w potrójnym posłannictwie Chrystusa.
3. Czynności prawne i powierzenie urzędu w Kościele.
4. Obowiązki i prawa wszystkich wiernych.
5. Obowiązki i prawa duchownych.
6. Obowiązki i prawa wiernych świeckich.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W 1 – ma pogłębioną znajomość nauczania Kościoła katolickiego w dziedzinie prawa kanonicznego;
EW 2 – zna główne zasady należytego odnoszenia się do norm prawa kościelnego;
EW 3 – potrafi posługiwać się dokumentami Kościoła o charakterze prawnym;
EU 1 – rozumie potrzebę intelektualnego oraz religijno-duchowego formowania się przez całe życie, potrafi inspirować i organizować proces kształcenia się innych osób oraz potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności, rozszerzone o wymiar interdyscyplinarny;
EU 2 – ma uporządkowaną, pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji, szczegółową wiedzę z zakresu prawa kanonicznego oraz praktycznego zastosowania norm prawnych;
EK 1 – wykazuje gotowość do podejmowania trudnych zadań związanych z pracą formacyjną i pełnioną funkcją eklezjalną;
EK 2 – podejmuje konkretne formy życia, rozwija współpracę w wielu dziedzinach życia eklezjalnego oraz społecznego, podejmuje perspektywiczne plany oraz projekty.
Kryteria oceniania
Prowadzący przy użyciu środków audiowizualnych prezentuje studentom podstawowe pojęcie wynikające z norm prawa kanonicznego, wskazuje na obowiązki i prawa wiernych w Kościele oraz zachęca do umiejętnego dzielenia się nimi w pracy katechetycznej; korzystając wraz ze studentami z przepisów prawa kanonicznego, uczy ich właściwego interpretowania. Studenci po zapoznaniu się z aktualnymi przepisami Kościoła w zakresie prawa kanonicznego, w ramach ćwiczeń realizowanych pod kierunkiem prowadzącego zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie przedmiotowych zagadnień. Ich czynny udział w zajęciach, czego efektem są krótkie formy pisemne stanowią podstawę do zaliczenia ćwiczeń.
Ocena końcowa stanowi średnią z ocen, na które wpływa uczestnictwo w ćwiczeniach i czynne zaangażowanie się podczas zajęć:
1. Ndst (2) brak podstawowej wiedzy o obowiązkach i prawach wiernych, wynikających z norm prawa kościelnego;
2. Dst (3) znajomość podanych w ramach ćwiczeń podstawowych pojęć z zakresu prawa kanonicznego;
3. Db (4) student poprawnie posługuje się dokumentami Kościoła i normami Kodeksu prawa kanonicznego;
4. Bdb (5) student precyzyjnie opisuje treść analizowanych dokumentów Kościoła, potrafi wyjaśnić omówione terminy kanoniczne.
Praktyki zawodowe
Nie obowiązują.
Literatura
1. Dyduch Jan, Obowiązki i prawa wiernych świeckich w prawodawstwie soborowym, Kraków 1985.
2. Kołodziej Marcin, Obrzędy pogrzebu katolickiego: aktualne przepisy prawa liturgicznego, w: Pogrzeb w prawie kanonicznym i prawie świeckim, E. Kruk (red.), Kraków 2019, s. 73-104.
3. Kornecki Tomasz, Prawa i obowiązki wiernych ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków rodziny, „Annales Canonici” 10 (2014), s. 151-162.
4. Krzywkowska Justyna, Wybrane aspekty posłannictwa wiernych świeckich według Kodeksu Prawa Kanonicznego, „Kościół i Prawo” 4 (17) 2015, nr 2, s. 39-53.
5. Wenz Wiesław, Kołodziej Marcin, Znaczenie parafii w życiu Kościoła partykularnego, Wrocław 2020.
6. Wenz Wiesław, Różnorodność posługiwania wiernych świeckich w posłannictwie Kościoła partykularnego w myśl Instrukcji Stolicy Apostolskiej z 15 VIII 1997 r., „Wrocławski Przegląd Teologiczny” 7 (1999), nr 1, s. 175-187.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: