Religia a kultura WT-FW-CWI5
Prezentacja i analiza relacji między zjawiskami religii i kultury w różnych kontekstach społecznych i kulturalnych w okresie powojennym w oparciu o literaturę oraz materiały źródłowe (teksty, obrazy, filmy itp).
Poruszana tematyka:
Szeroko pojęte związki między kulturą a religią we współczesnych krajach cywilizacji zachodniej a szczególnie w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak:
- treści religijne w środkach masowego przekazu
- wpływ laicyzacji na kulturę współczesnego świata
- reinterpretacja zagadnień religijnych we współczesnej sztuce
- wpływ nowych ruchów religijnych na kulturę
- nowe formy religijności i ich przejawy
- współczesne konflikty na styku kultur i religii
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć student posiada następujące umiejętności
w zakresie wiedzy:
posiada pogłębioną wiedzę na temat wzajemnego wpływu religii i kultury w różnych kontekstach społecznych, zna pojęcia dotyczące tej dziedziny.
W zakresie umiejętności:
posiada umiejętność oceny wpływu religii oraz zjawisk z nią związanych na szeroko pojętą kulturę oraz krytycznej analizy danych, materiałów wizualnych, tekstów źródłowych itp.
W zakresie kompetencji
posiada umiejętność odnalezienia odpowiednich źródeł do zagadnień związanych z wpływem religii na kulturę, potrafi współpracować w grupie, w sposób uporządkowany przekazać wiedzę oraz korzystać z materiałów źródłowych.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest przygotowanie prezentacji w grupie oraz aktywny udział w zajęciach, a w wyjątkowych sytuacjach - przygotowanie pracy pisemnej po uzgodnieniu formy z prowadzącym.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: