Technologia informacyjna WT-DTE-TEI
Podstawowym zadaniem przedmiotu jest wprowadzenie studenta do świata informacji i jej przetwarzania w programach biurowych typu: MS Word, MS Excel, czy MS PowerPoint. Współczesny teolog musi mieć umiejętności podstawowe, które pozwolą mu przygotować pisemną pracę o charakterze naukowym i popularnym. Powinien także wykonać podstawowe czynności obliczeniowe w arkuszu kalkulacyjnym, a także przygotować publiczne wystąpienia, wzbogaconego o materiały multimedialne stworzone w odpowiednim oprogramowaniu. Dodatkowo musi posiadać umiejętności zdobywania i przetwarzania informacji dostępnych w sieci globalnej oraz w cyfrowych systemach bibliotecznych i naukowych.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2019/20_L: E-Learning |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2019/20_L: | W cyklu 2020/21_L: |
Efekty kształcenia
Przedmiotowe efekty uczenia się:
EU1 - Student posiada wiedzę w zakresie korzystania z podstawowych funkcji Word, takich jak: style, generatory bibliografii i indeksow
EU2 - Posiada umiejętności związane z przygotowywaniem gotowych publikacji w MS Word, zgodnych z zasadami typografii.
EU3 - Umie wykonywać podstawowe obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym
EU4 - Wykorzystuje MS Excela jako bazę danych przy współpracy z MS Word
EU5 - Zdobywa wiedzę na temat podstawowych założeń prezentacji w PowerPoint
EU6 - Umie przygotować prezentację gotową do wyświetlenia na innych urządzeniach
EU7 - Posiada wiedzę na temat źródeł naukowych dotyczących dyscypliny teologicznej
Kryteria oceniania
System oceniania oparty jest na przyznawanych i odejmowanych punktach, gromadzonych przez studentów w czasie semestru. Studenci będą dostawali punkty ujemne i dodatnie zgodnie z decyzją wykładowcy. Na koniec semestru każdy student otrzyma ocenę zgodnie z przedziałem punktowym:
100 - 91 punkty - 5
90 - 81 punktów - 4,5
80 - 71 punktów - 4
70 - 61 punktów - 3,5
60 - 51 punktów - 3
50 - 0 punktów - 2
W semestrze zaplanowano jedno kolokwium, tak aby dało się zweryfikować efekty kształcenia określone przez wymogi Wydziału. Student będzie miał wgląd w ilość punktów poprzez „Wirtualny dziennik” prowadzony przez wykładowcę przy pomocy platformy MS Teams. Będzie on aktualizowany najpóźniej w dzień przed kolejnymi zajęciami. Wykładowca zapewni odpowiedni zestaw ćwiczeń i prac, aby umożliwić studentom otrzymanie maksymalnej ilości punktów, tj. 100. Jednocześnie wykładowca nie wyklucza zdobycia większej ilości punktów lub wartości ujemnej. Ujemne punkty można otrzymać za plagiaty prac i inne uchybienia ze strony studenta. Wszelkie decyzje dotyczące przyznawania i odejmowania punktów należą do wykładowcy. Student może zgłaszać zastrzeżenia tylko do swojej ilości punktów i oceny.
Przyjmuje się następującą liczbę punktów:
10 zadań za 6 punktów = 60 punktów
40 punktów - kolokwium
Zasadniczo nie ma możliwości poprawiania cząstkowych elementów ćwiczeń. Wykładowca zorganizuje dla chętnych kolokwium „ostatniej szansy” za maksymalnie 20 punktów. Odbędzie się ono na ostatnich zajęciach, chyba że zostanie ustalony inny termin. Ocena końcowa będzie umieszczona w USOS w kolumnie „pierwszy termin”.
Ocena niedostateczna z pierwszego terminu może być poprawiona w czasie letniej sesji poprawkowej. Jej efekt zostanie umieszczony w kolumnie „drugi termin” w USOS. Forma poprawy będzie ustalona ze studentami w zależności od ich braków w wiedzy.
Praktyki zawodowe
Zaliczenie przedmiotu nie wymaga realizacji praktyk.
Literatura
Alexander M., Kusleika R., Walkenbach J., Excel 2019 PL. Biblia, Helion, Gliwice 2019.
Basham S., Word 2010 PL. Seria praktyczna, Helion, Gliwice 2011.
Conner N., MacDonald M., Office 2010 PL. Nieoficjalny podręcznik, Helion, Gliwice 2012.
Kowalczyk G., Word 2010 PL. Diabeł tkwi w szczegółach – opanuj do perfekcji tajniki obsługi Worda 2010 PL, Helion, Gliwice 2010.
Lenar P., Profesjonalna prezentacja multimedialna, One Press, Gliwice 2010.
Lenar P., Sekrety skutecznych prezentacji multimedialnych. Wydanie II rozszerzone, Onepress, Gliwice 2011.
Murray K., Microsoft Office 2010 PL. Praktyczne podejście, Helion, Gliwice 2011.
Uwagi
W cyklu 2021/22_L:
Konsultacje do przedmiotu odbywają się w czasie dyżuru. O terminach studenci zostali poinformowani na pierwszych zajęciach. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: