Duchowość okresu patrystycznego/Spirituality of the patristic period WT-DTE-SMDP
Praca na seminarim polega glownie na pracy ze studentami, ktorzy przygotowja prace dyplomowe. Moimi studentami w tym senie sa:
ks. Constantine Rupiny - przygowuje pod moim kierunkiem prace magisterska z teologii dogmatycznej w ujeciu patrystycznym, pracuje nad listem Klemensa Rzymiskiego. Jego praca jest najbardziej zaawansowana.
Piotr Sierakowsk przygotowuje prace magisterska z teologii ogolnej na podstawiie pism Hilarego z Poitiers. Pra jest na etapie poczatkowym.
Anna Mierzejewska - przygotowuje prace doktorska z teologii duchowosci na temat Franciszki Siediskiej, sa w jej dziele aluzje do Ojcow Kosciola. Jej praca jest na etapie poczatkowym.
Pod moim kierunkiem przygotowuje prace doktorska o. Mateusz Filipowski; przygotowuje on prace doktorska na temat: "Pawlowe wezwanie do modlitwy nieustannej (1 Tes 5, 17) w interpretacji patrystycznej". Temat jest zatwierdzony przez Rade Wydzialu w dniu 15.05.2016.
W ramach tegoz seminarium pracuje indywidlanie ze studentem ks. Idol Nkandu, ktory realizuje pelny program do licencjatu z patrologii w systemie indywidulanym (tutorial). W I semestrze realizuje z nim dwa cykle:
Patrologia grecka oraz Patrologia lacinskka.
W tych zajeciach uczestnicza dwaj inni studenci: ks. Zachary Kabatha oraz ks. Leonard Sanyn.
W cyklu 2021/22_L:
Tematy, które są w programie II semestru 1) Dei Verbum (o Tradycji) i wykaz najstarszych herezji Patrologia grecka 1) Idea 3 Testamentów Klemensa z Aleksandrii Patrologia łacińska 1) Najważniejsi pisarze chrześcijańscy |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efektem ksztalcenia na seminarium sa postepujace prace dyplomowe.
Kryteria oceniania
Za udzial w seminarium nie ma stopnia, lecz zaliczenie.
Praktyki zawodowe
nie ma praktyk zawodowych; doktoranci maja cwiczenia, ale sa one prowadzone niezaleznie od seminarium naukowego.
Literatura
Studenci nie maja obowiazkowej lektury, ale sa wprowadzani w postawowe zbiory patrystyczne jak Documenta Catholica Omnia, strony internetowe, na ktorych sa teksty patrystyczne np. Newadvent, Early Church Fathers, Tertullian Project oraz inne. Przewidziana jest tez formacja w zakresie bibliografii.
Sporo czasu poswieca sie na zagadnienia metodologiczne, czyli na to wszystko, co jest przydatne do pracy naukowej.
W cyklu 2021/22_L:
Patrologia ogólna Podstawowy podręcznik patrologii: J. Quasten, Patrology, Westminster, Pneumatologia Sw. Atanazy Wielki, Listy do Serapiona, tłum. S. Kalinkowski, Athanasius, Letters to Serapion I-IV (internet) Campell Th., The Doctrine of the Holy Spirit in the Theology of St. Athanasius, Egan G.A., The Armenian version of the Letters of Athanasius to Serapion concerning the Holy Spirit, Studies and Documents 37, Salt Lake City 1968. Grzywaczewski J., Filioque comme un propblème théologique, Hill K.D., Athanasius and the Holy Spirit, Argarate 2016. LePort B., An Introduction to the “The Letters to Serapion” on the Holy Spirit by Athanasius of Alexandria: https://westernhtm.wordpress.com/2010/05 Shapland C.R.B., The Letters of Saint Athanasius concerning the Holy Spirit, New York 1951.
|
Uwagi
W cyklu 2021/22_L:
Zajęcia z pneumatologii oraz patrologii greckiej i łacińskiej realizowane są po angielsku; praca doktorska jest przygotowywana po polsku |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: