Historia filozofii starożytnej i średniowiecznej WT-DTE-HFS
Student będzie miał możliwość zapoznania się z losami filozofii od jej początków w Jonii aż do końca średniowiecza. W czasie wykładów wnikliwiej zostaną zaprezentowani filozofowie, którzy mieli największy wpływ na rozwój filozofii i na tworzenie się podstawowych idei kultury Europejskiej. Ze względu na fakt, że słuchaczami są studenci teologii w czasie wykładu szczególny nacisk zostanie położony na tych autorów, którzy wywarli wpływ na tworzenie się filozoficznych podstaw teologii Ojców Kościoła i teologii średniowiecznej.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
TMA_W02- Student wykazuje pogłębioną wiedzę o specyfice przedmiotowej i metodologicznej filozofii wobec teologii, szczególnie w aspekcie historycznego rozwoju filozofii w starożytności i średniowieczu. Zna najważniejszych filozofów tego okresu i potrafi przestawić ich poglądy.
TMA_U01- Student potrafi dobierać źródła z zakresu historii filozofii i teologii oraz metod wypracowanych na gruncie filozofii przydatnych w działalności naukowej teologa.
TMA_U12 - Dzięki umiejętności krytycznego myślenia i wiedzy odnośnie rozwiązywania problemów wynikających z dialogu kultury i religii w starożytności student potrafi znajdować innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów, które pojawiają się w konfrontacji zadań Kościoła ze światem współczesnym.
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą:
TMA_W02 -Student bardzo dobrze rozumie o specyfikę przedmiotową i metodologiczną filozofii wobec teologii, szczególnie w aspekcie historycznego rozwoju filozofii w starożytności i średniowieczu. Zna świetnie najważniejszych filozofów tego okresu i potrafi błyskotliwie przestawić ich poglądy.
TMA_U01
Student potrafi bardzo dobrze dobierać źródła z zakresu historii filozofii i teologii oraz metod wypracowanych na gruncie filozofii przydatnych w działalności naukowej teologa.
TMA_U12
Dzięki bardzo dobrej umiejętności krytycznego myślenia i szerokiej wiedzy odnośnie rozwiązywania problemów wynikających z dialogu kultury i religii w starożytności student potrafi bardzo dobrze znajdować innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów, które pojawiają się w konfrontacji zadań Kościoła ze światem współczesnym.
Na ocenę dobrą:
TMA_W02 -Student wykazuje dobrze rozumie o specyfikę przedmiotową i metodologiczną filozofii wobec teologii, szczególnie w aspekcie historycznego rozwoju filozofii w starożytności i średniowieczu. Zna najważniejszych filozofów tego okresu i potrafi dobrze przestawić ich poglądy.
TMA_U01
Student potrafi dobrze dobierać źródła z zakresu historii filozofii i teologii oraz metod wypracowanych na gruncie filozofii przydatnych w działalności naukowej teologa.
TMA_U12
Dzięki dobrej umiejętności krytycznego myślenia i wiedzy odnośnie rozwiązywania problemów wynikających z dialogu kultury i religii w starożytności student potrafi dobrze znajdować innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów, które pojawiają się w konfrontacji zadań Kościoła ze światem współczesnym.
Na ocenę dostateczną:
TMA_W02 -Student dostatecznie rozumie o specyfikę przedmiotową i metodologiczną filozofii wobec teologii, szczególnie w aspekcie historycznego rozwoju filozofii w starożytności i średniowieczu. Zna postawowych filozofów tego okresu i potrafi w zarysie przestawić ich poglądy.
TMA_U01
Student potrafi dobrze dobierać źródła z zakresu historii filozofii i teologii oraz metod wypracowanych na gruncie filozofii przydatnych w działalności naukowej teologa.
TMA_U12
Dzięki podstawowej umiejętności krytycznego myślenia i szczątkowej wiedzy odnośnie rozwiązywania problemów wynikających z dialogu kultury i religii w starożytności student potrafi znajdować sposoby rozwiązywania problemów, które pojawiają się w konfrontacji zadań Kościoła ze światem współczesnym.
Literatura
G. Reale, Historia filozofii starożytnej, t. I-V, Lublin 1994-2003.
E. Glison, Historia filozofii chrześcijańskiej w wiekach średnich, Warszawa 1987.
P. Hadot, Czym jest filozofia starożytna, tł. P. Domański, Warszawa 2000.
E. Gilson, Jedność doświadczenia filozoficznego, tł. Z. Wrzeszcz, Warszawa 1968.
R. Heinzmann, Filozofia Średniowiecza, tł. P. Domański, Kęty 1998.
W cyklu 2022/23_Z:
G. Reale, Historia filozofii starożytnej, t. I-V, Lublin 1994-2003. |
W cyklu 2023/24_Z:
G. Reale, Historia filozofii starożytnej, t. I-V, Lublin 1994-2003. |
Uwagi
W cyklu 2022/23_Z:
Kod zespołu MsTeams: l2pl2lx |
W cyklu 2023/24_Z:
Kod zespołu MsTeams: y21w4xx |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: