Podstawy layoutu prasowego WT-DKS-P-PL
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami i słownictwem z zakresu edytorstwa, typografii, redagowania i korekty tekstów, tendencji we współczesnym edytorstwie, projektowania layoutu gazet i czasopism.
W cyklu 2021/22_Z:
1. Redagowanie tekstów. Style book. Praca nad treścią. |
W cyklu 2022/23_Z:
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami i słownictwem z zakresu edytorstwa, typografii, redagowania i korekty tekstów, tendencji we współczesnym edytorstwie, projektowania layoutu gazet i czasopism. |
W cyklu 2023/24_Z:
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami i słownictwem z zakresu edytorstwa, typografii, redagowania i korekty tekstów, tendencji we współczesnym edytorstwie, projektowania layoutu gazet i czasopism. |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK nr 1: zna specyfikę i fundamentalne różnice między dziennikarstwem prasowym, radiowym, telewizyjnym i internetowym oraz formy dziennikarskie charakterystyczne dla tych mediów, zna zasady
konstruowania layoutu prasowego.
EK nr 2 zna i rozumie współczesne procesy kulturowe związane z upowszechnieniem się technik wizualnych
EK nr 3 potrafi korzystać z narzędzi public relations, marketingu politycznego, promocji i reklamy do przekazu medialnego.
EK 4: potrafi wykorzystać zdobyta wiedzę i umiejętności do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i kompetencji.
EK 5: potrafi nawiązywać i wykorzystywać kontakty społeczne w celach zawodowych.
Kryteria oceniania
EK 1-5
Na ocenę bardzo dobrą:
Student samodzielnie definiuje pojęcia z zakresu nowych technologii i technik wizualnych związanych z współczesnymi procesami kulturowymi. Identyfikuje i charakteryzuje różnice dziennikarstwem prasowym, radiowym, telewizyjnym i internetowym oraz formy dziennikarskie charakterystyczne dla tych mediów. Potrafi opisać zasady konstruowania layoutu prasowego. Samodzielnie dobiera i korzysta z narzędzi public relations, marketingu politycznego, promocji i reklamy do przekazu medialnego. Bardzo dobrze wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje i kompetencje. Potrafi nawiązywać i wykorzystywać kontakty społeczne w celach zawodowych.
Na ocenę dobrą:
Student definiuje większość pojęć z zakresu nowych technologii i technik wizualnych związanych z współczesnymi procesami kulturowymi. W większości identyfikuje i charakteryzuje różnice dziennikarstwem prasowym, radiowym, telewizyjnym i internetowym oraz formy dziennikarskie charakterystyczne dla tych mediów. Wymienia i charakteryzuje zasady konstruowania layoutu prasowego. Przy niewielkiej pomocy dobiera i korzysta z narzędzi public relations, marketingu politycznego, promocji i reklamy do przekazu medialnego. W stopniu dobrym wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności. Dobrze podnosi swoje kwalifikacje i kompetencje oraz nawiązywać i wykorzystywać kontakty społeczne w celach zawodowych.
Na ocenę dostateczną:
Student objaśnia podstawowe pojęcia pojęć z zakresu nowych technologii i technik wizualnych związanych z współczesnymi procesami kulturowymi. Przy pomocy prowadzącego wymienia charakteryzuje różnice dziennikarstwem prasowym, radiowym, telewizyjnym i internetowym oraz formy dziennikarskie charakterystyczne dla tych mediów. Korzystając z literatury opracowuje zasady konstruowania layoutu prasowego. Niesamodzielnie dobiera i korzysta z narzędzi public relations, marketingu politycznego, promocji i reklamy do przekazu medialnego. W stopniu dostatecznym wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności. Sporadycznie podnosi swoje kwalifikacje i kompetencje. W stopniu dostatecznym potrafi nawiązywać i wykorzystywać kontaktów społecznych w celach zawodowych.
Ponadto, student zalicza przedmiot po przygotowaniu makiety gazety i pozytywnym rozwiązaniu testu na zakończenie semestru. Kryterium ocen:
dst – 51%-60%
dst plus – 61-70%,
db – 71-80%
db plus 81-90%,
bdb – 91-100%
Literatura
W cyklu 2021/22_Z:
Bringhurst R., Elementarz stylu w typografii, Kraków 2018. |
W cyklu 2022/23_Z:
Bringhurst R., Elementarz stylu w typografii, Kraków 2018. |
W cyklu 2023/24_Z:
Bringhurst R., Elementarz stylu w typografii, Kraków 2018. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: