Podstawy dziennikarstwa telewizyjnego WT-DKS-P-PD
Zajęcia mają na celu przedstawienie podstawowej wiedzy na temat pracy dziennikarza telewizyjnego i zapoznanie się z różnymi formami przekazu audiowizualnego. Prezentowane są podstawy języka filmowego w kierunku świadomego wykorzystywania stosowanych obecnie rejestratorów dźwięku i obrazu oraz narzędzi do montażu. Odbywające się w ramach zajęć ćwiczenia praktyczne, pozwalają zdobyć wiedzę i doświadczenie w obcowaniu z kamerą i mikrofonem, przełamując bariery spowodowane tremą i brakiem pewności siebie. Omawiane i ćwiczone są podstawowe formy komunikacji dziennikarzy telewizyjnych oraz sposoby ich zastosowań. Oprócz zasad zachowania się przed kamerą i posługiwania się mikrofonem, studenci ćwiczą redagowanie tekstu, różne sposoby wypowiadania się i budowania dramaturgii przekazu.
W ramach zajęć stosowane są trzy metody dydaktyczne:
- informacyjna - przekazywanie konkretnej wiedzy na temat języka filmowego i reguł stosowanych w procesie realizacji zdjęć i montażu oraz stosowanych formatów audiowizualnych,
- konwersatoryjna - oglądanie przykładów realizacji filmowych i telewizyjnych z analizą zastosowanych środków formalnych,
- ćwiczeniowa - wykonywanie konkretnych zadań z wykorzystaniem kamer, mikrofonów i źródeł światła oraz samodzielna realizacja dzieła telewizyjnego materiału dziennikarskiego na zadany temat, w określonym formacie, z wykorzystaniem nabytej wiedzy.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W ramach ćwiczeń, studenci uzyskują wiedzę z zakresu:
- swobody wypowiadania się przed kamerą,
- umiejętności merytorycznego opracowania komunikatu,
- wiedzy na temat języka mediów audiowizualnych,
- specyfiki różnych platform przekazu audiowizualnego,
- terminologii stosowanej przez dziennikarzy telewizyjnych,
- właściwego przygotowania się do wystąpień przed kamerą,
- kompozycji obrazu i budowy dramaturgii przekazu audiowizualnego,
- znajomości podstawowych warunków technicznych (sprzętowych) związanych z pracą w telewizji.
Kryteria oceniania
Ocena końcowa:
- 1/3 oceny - obecność na zajęciach,
- 1/3 oceny - aktywność w trakcie zajęć, udział w ćwiczeniach, terminowość,
- 1/3 oceny - forma i przekaz pracy końcowej.
Warunkiem koniecznym uzyskania zaliczenia jest autorska realizacja, następnie prezentacja i obrona audiowizualnej formy dziennikarskiej, w zadanym formacie czasowym i na wskazany temat.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: