Stary Testament - Pięcioksiąg i deuteronomistyczne dzieło historyczne WT-CTR-STP
Zajęcia mają na celu zapoznanie studenta z zagadnieniami związanymi z Pięcioksięgiem oraz księgami opisującymi dzieje Izraela, zaliczanymi do historiografii deuteronomistycznej.
Wykład wprowadza studenta w zagadnienia dotyczące tych ksiąg oraz ich kontekstów: historycznego, społecznego i kulturowego. Zapoznaje z podstawowymi problemami podejmowanymi we współczesnych badaniach na temat genezy Pięcioksięgu i dzieła deuteronomistycznego. Omawia podstawowe, najważniejsze tematy teologiczne podjęte w tych księgach, ukazując ich znaczenie w tekście poszczególnych ksiąg, jak i całej Biblii.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Absolwent zajęć:
- wykazuje się podstawową wiedzą na temat Pięcioksięgu oraz historiografii deuteronomistycznej: zna i rozumie związki pomiędzy literackim procesem tworzenia się tych zbiorów a tematyką teologiczną w nich zawartą (CTR_W01)
- zna kontekst historyczno-kulturowy tych ksiąg i rozumie wpływ tego kontekstu na sposoby wypowiedzi w poszczególnych utworach oraz całych zbiorach, zwłaszcza na zawartą w nich teologię (CTR_W01)
- zna problematyką włączania danych ksiąg do kanonów Biblii i rozumienia ich znaczenia w zależności od kanonu biblijnego w judaizmie i chrześcijaństwie (CTR_W01)
- potrafi posługiwać się poprawnie fachową terminologią dotyczącą omawianych zajęć i posiada umiejętność wyjaśniania najważniejszych tekstów z Pięcioksięgu i deteronomistycznego dzieła historiograficznego oraz potrafi interpretować teologię tam zawartą adekwatnie do kontekstu współczesnego odbiorcy (CTR_U05; CTR_U10).
Kryteria oceniania
Do egzaminu studenta obowiązuje:
- aktywne uczestnictwo w zajęciach
- znajomość treści tekstów źródłowych
- znajomość obowiązkowej lektury (artykuły)
- znajomość zagadnień omawianych na zajęciach.
Egzamin ustny weryfikuje zarówno efekty kształcenia w zakresie wiedzy, jak i umiejętności.
Egzamin końcowy weryfikuje znajomość treści tekstu źródłowego (adekwatnych ksiąg Biblii), zdobytą wiedzę dotyczącą omawianych na zajęciach zagadnień oraz umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w dyskusji, w wypowiedziach, przede wszystkim posługiwanie się właściwie terminologią oraz umiejętność syntezy i wyjaśniania poszczególnych zagadnień.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: