Przestępczość nieletnich WSR-NR-2-PNx
Przedmiot skupia się na przedstawieniu podstawowych pojęć z zakresu przestępczości nieletnich oraz o zagrożeniach związanych z problematyką nieletnich, a także o systemie utrzymania bezpieczeństwa w tym obszarze. Przybliża zasady organizacji i zadania podmiotów odpowiedzialnych za działania profilaktyczne i zwalczanie przestępczości nieletnich. Szczegółowe treści przedmiotu dotyczą problematyki przestępczości i zjawisk patologicznych wśród nieletnich, skupiając się na następujących zagadnieniach:
1. Akty prawne i publikacje dotyczące problematyki nieletnich.
2. Pojęcia związane z przestępczością, małoletnimi i nieletnimi.
3. Definicja przestępstwa i przestępczości. Charakterystyka, struktura i dynamika przestępczości.
4. Rodzaje statystyk przestępczości w Polsce (sądowa, prokuratorska, policyjna - ujawniona, stwierdzona i osądzona).
5. Postępowanie w sprawach nieletnich. Środki zapobiegawcze stosowane wobec nieletnich. Zatrzymanie a ujęcie nieletniego sprawcy czynu karalnego oraz stosowanie środków przymusu bezpośredniego.
6. Mediacja w sprawach nieletnich.
7. Odpowiedzialność karna nieletnich.
8. Odpowiedzialność za wykroczenia nieletnich.
9. Odpowiedzialność za demoralizację (Zjawiska patologiczne śród nieletnich: wagary, nikotynizm, alkoholizm, narkomania, prostytucja, subkultury młodzieżowe, nienawiść i agresja, cyberuzależnienia).
10. Dane statystyczne na temat przestępczości nieletnich w Polsce.
14. Nieletni sprawcy i ofiary przemocy w rodzinie, procedura NK.
15. Wykorzystanie nieletnich przez grupy przestępcze o charakterze zorganizowanym.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Opis efektów kształcenia obowiązujących od czerwca 2023 r.
WIEDZA
EK nr 1. NRL_W05.
Student zna i rozumie w stopniu pogłębionym terminologię dotyczącą przestępczości nieletnich, rodziny i życia rodzinnego stosowaną w naukach o rodzinie i kryminologii.
EK nr 2. NRL_W07.
Student zna i rozumie w stopniu pogłębionym społeczne przemiany i przesłanki przestępczości nieletnich, uwarunkowania sytuacji dziecka i rodziców w rodzinie oraz społeczeństwie, zagrożenia i dysfunkcje życia rodzinnego oraz zjawiska patologiczne wśród dzieci i młodzieży.
EK nr 3. NRL_W09.
Student zna i rozumie w stopniu zaawansowanym struktury, funkcje, cele, modele i zasady działania instytucji związanych z przeciwdziałaniem przestępczości i patologii wśród nieletnich.
UMIEJĘTNOŚCI:
EK nr 4. NRL_U01.
Student potrafi w stopniu zaawansowanym obserwować różnorodne zjawiska społeczne związane z życiem nieletnich;, w szczególności przestępczością i patologiami; wyszukiwać, gromadzić, przetwarzać informacje na ich temat odwołując się do różnych źródeł i przyjmować różne kryteria ich interpretacji
EK nr 5. NRL_U02.
Student potrafi w stopniu zaawansowanym integrować wiedzę teoretyczną nauk o rodzinie i kryminologii; analizować, diagnozować oraz projektować rozwiązania praktyczne na rzecz przeciwdziałania przestępczości i patologii wśród nieletnich.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny.
Znajomość literatury przedmiotu.
Znajomość aktów prawnych.
Obecność na zajęciach.
Jakość przygotowywanych materiałów i prezentacji.
Jakość prezentacji treści.
Dla poszczególnych efektów oceny na poziomie: bardzo dobrym - 5, dobrym - 4, dostatecznym - 3.
EK nr 1, 2 i 3.
Bardzo dobry: znajomość i rozumienie wszystkich terminów dotyczących przestępczości, przestępczości nieletnich i rodziny. Znajomość przesłanek przestępczości i zjawisk patologicznych wśród nieletnich. Znajomość zadań, struktury i działań realizowanych przez instytucje zajmujące się przestępczością i patologią nieletnich.
Dobry: znajomość i rozumienie większości terminów dot. przestępczości nieletnich i rodziny. Znajomość przesłanek przestępczości i zjawisk patologicznych wśród nieletnich. Znajomość głównych instytucji działających na rzecz nieletnich.
Dostateczny: znajomość podstawowych terminów dot. przestępczości i rodziny oraz zadań, struktury i działań realizowanych przez główne instytucje zajmujące się przestępczością nieletnich.
EK nr 4 i 5.
Bardzo dobry: Umiejętność zaawansowanej obserwacji i szczegółowej analizy zjawisk społecznych związanych z przestępczością i patologiami nieletnich, a także gromadzenia i przetwarzania danych na ten temat i dobierania kryteriów oceny. Umiejętność projektowania, planowania i wdrażania działań zapobiegawczych i profilaktycznych wobec przestępczości i patologii nieletnich.
Dobry: Umiejętność obserwacji i analizy zjawisk społecznych związanych z przestępczością i patologiami nieletnich, a także gromadzenia i przetwarzania danych na ten temat. Umiejętność planowania i wdrażania działań zapobiegawczych i profilaktycznych wobec przestępczości i patologii nieletnich.
Dostateczny: Umiejętność gromadzenia i przetwarzania danych na temat przestępczości nieletnich oraz przeprowadzenia podstawowej analizy. Umiejętność planowania działań zapobiegawczych i profilaktycznych wobec przestępczości i patologii nieletnich.
Praktyki zawodowe
Zgodnie z wymogami WSR.
Literatura
• Gulla Bożena, Wysocka-Pleczyk Małgorzata, Przestępczośc nieletnich. Kraków 2009.
• Hołyst Brunon, Kryminologia. Warszawa 2009.
• Hołyst Brunon, Psychologia kryminalistyczna. Warszawa 2009.
• Hołyst Brunon, Socjologia kryminalistyczna. Warszawa 2007.
• Kołakowska-Przełomiec Helena, Przestępczośc i nieprzystosowanie społeczne nieletnich w genezie przestępczości dorosłych. Wrocław 1977.
• Lipka Marian, Przestępczość nieletnich w Polsce. Warszawa 1971.
• Mikołajczyk Zbigniew, Wolność źle zagospodarowana – zjawiska patologiczne wśród młodzieży. W: Młodzież w przestrzeni wolności. W poszukiwaniu odpowiedzi na zmiany ustrojowe po roku 1989. Warszawa 2014, s. 109-152.
• Opora Robert, Resocjalizacja wychowanie i psychokorekcja nieletnich niedostosowanych społecznie. Kraków 2013;
• Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 marca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Kodeks wykroczeń. Dz. U. z 2013 r. poz. 482.
• Pawełczyńska Anna, Przestępczość grup nieletnich. Warszawa 1964;
• Pytka Lesław, Pedagogika resocjalizacyjna. Warszawa 2011;
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym oraz młodzieżowym ośrodku socjoterapii. Dz. U. nr 178, poz. 1833, ze zmianami w 2011 r. nr 9, poz. 41 z dn. 12.01.2011 r.
• Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich. Dz.
U. z 2010 r. nr 33, poz. 178 z późn. zm.
• Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Dz.U. 2005 Nr 179 poz. 1485 z późn. zm.
• Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.
• Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. — Kodeks wykroczeń. Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275, z późn. zm.
• Ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego. Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.
• Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Dz. U. z 2011 r. nr 287, poz. 1687 z późn. zm.
• Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Dz. U. z 2013 r. poz. 628, 1165, z 2014 r. poz. 24, 1199.
• Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Dz. U. z 2011 r. nr 112, poz. 654 z późn. zm.
• Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dz. U. z 2013 r., poz. 135, z późn. zm.
• Ustawa z dnia 4 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dz. U. z 2012 r., poz. 1356 z późn. zm.
• Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o zmianie ustaw Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Dz.U. z 1999 nr 52 poz. 532 z późn. zm.
• Wieczorek Leszek, Przestępczość i demoralizacja nieletnich w Polsce w okresie transformacji ustrojowej. Katowice 2006.
• Zarządzenie Komendanta Głównego Policji Nr 1619 z dnia 3 listopada 2010 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich. Dz. U. KGP z 12 listopada 2010 r. nr 11, poz. 64.
Uwagi
W cyklu 2023/24_L:
Nauki o rodzinie I rok II stopień st Prowadzący: dr hab. Zbigniew Mikołajczyk |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: