Kompozycja pracy naukowej w naukach społecznych WSE-ZP-KPNNS
Celem zajęć jest nauczenie studentów zasad komponowania i redagowania tekstu naukowego, stosowanych w procesie tworzenia pisemnej pracy dyplomowej, przygotowywanej w zakresie nauk społecznych, w szczególności na gruncie zarządzania publicznego.
Studenci podczas prowadzonych zajęć:
- zdobędą wiedzę nt. wybranych metod i technik badawczych, stosowanych najczęściej w procesie tworzenia pracy dyplomowej (licencjackiej),
- poznają strukturę pracy dyplomowej (licencjackiej) i nauczą się ją tworzyć,
- będą rozwijać umiejętność poprawnego komponowania tekstu naukowego,
- poznają zasady i możliwości korzystania z różnego rodzaju źródeł w pracach naukowych (dokumentów prawnych, danych statystycznych, danych ekonomicznych), w tym specyfiki źródeł internetowych,
- nauczą się redagowania pracy dyplomowej (licencjackiej) od strony formalnej.
W cyklu 2021/22_L:
Celem zajęć jest nauczenie studentów zasad komponowania i redagowania tekstu naukowego, stosowanych w procesie tworzenia pisemnej pracy dyplomowej, przygotowywanej w zakresie nauk społecznych, w szczególności na gruncie zarządzania publicznego. |
W cyklu 2022/23_L:
Celem zajęć jest nauczenie studentów zasad komponowania i redagowania tekstu naukowego, stosowanych w procesie tworzenia pisemnej pracy dyplomowej w zakresie nauk społecznych, w szczególności zarządzania publicznego. Studenci podczas prowadzonych zajęć: |
W cyklu 2023/24_L:
Celem zajęć jest nauczenie studentów zasad komponowania i redagowania tekstu naukowego, stosowanych w procesie tworzenia pisemnej pracy dyplomowej w zakresie nauk społecznych, w szczególności zarządzania publicznego. Studenci podczas prowadzonych zajęć: |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2024/25_Z: | W cyklu 2023/24_L: |
Efekty kształcenia
W efekcie zajęć student/tka zna podstawowe zasady pracy nad tekstem naukowym stosowane w nauce o polityce i administracji w zakresie studiów nad zarządzaniem publicznym.
W szczególności potrafi dokonać wyboru tematu pracy dyplomowej, ustalić jej tytuł, przygotować jej strukturę, określić jej cele, pytania badawcze, ograniczniki czasowe, przestrzenne i przedmiotowe, oraz sporządzić bibliografię pracy (w tym sprawnie korzystać z oficjalnych zasobów dokumentów prawnych czy danych statystycznych i ekonomicznych). Ponadto, student/tka posiada umiejętność redagowania tekstu naukowego, zna zasady cytowania i sporządzania przypisów.
W efekcie zajęć student/ka doskonalą umiejętności planowania i organizacji pracy w zakresie przygotowywania pracy dyplomowej.
OPIS ECTS:
Udział w zajęciach – 15 godz.
Przygotowanie do zajęć- 40 godz.
Liczba ECTS: 55 godz. = 2 ECTS
Kryteria oceniania
W trakcie zajęć stosowane jest ocenianie ciągłe, obejmujące aktywność studentów na zajęciach – każdy student zobowiązany jest do terminowego wykonania prac zleconych podczas zajęć.
Ponadto, w trakcie zajęć sprawdzana jest obecność na zajęciach, która także może mieć wpływ na ocenę końcową (dozwolona jest max. 1 nieusprawiedliwiona nieobecność).
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Lektura podstawowa:
1. Stachowiak Z., Metodyka i metodologia pisania prac kwalifikacyjnych: (licencjackich, magisterskich i podyplomowych), Warszawa 2001.
2. Sztumski J., Wstęp do metod i technik badań społecznych, 1999.
3. Urban S., Jak napisać dobrą pracę magisterską, Wrocław 2010.
4. Zenderowski R., Technika pisania prac magisterskich i licencjackich, Warszawa 2014-2015.
Literatura uzupełniająca:
1. Babbie E., Badania społeczne w praktyce, Warszawa 2007.
2. Frankfort-Nachmias Ch., Nachmias D., Metody badawcze w naukach społecznych, Poznań 2001.
3. Lindsay D., Dobre rady dla piszących teksty naukowe, Wrocław 1995.
4. Maćkiewicz J., Jak pisać teksty naukowe?, Gdańsk 1996.
W cyklu 2021/22_L:
Lektura podstawowa: |
W cyklu 2022/23_L:
Literatura podstawowa: Literatura uzupełniająca: |
W cyklu 2023/24_L:
Literatura podstawowa: Literatura uzupełniająca: |
Uwagi
W cyklu 2021/22_L:
Brak |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: