Socjologia organizacji WSE-SO-SOrg
Socjologia bada zjawiska i procesy tworzenia się różnych form życia zbiorowego ludzi, struktury tych zbiorowości, zjawiska i procesy w nich zachodzące a wynikające z wzajemnego oddziaływania ludzi na siebie, siły skupiające i rozbijające te zbiorowości oraz zmiany i przekształcenia w nich zachodzące.
Społeczeństwo zawsze „wytwarzało” instytucje umożliwiające życie zbiorowe.
Funkcjonowanie organizacji i tzw. „organizacyjność” jako rys rodzącej się cywilizacji przemysłowej była przedmiotem analiz socjologii w XIX wieku. Socjologia organizacji reprezentuje nurt humanistyczny w studiach nad instytucjami. Socjologia organizacji pomaga zrozumieć złożoność życia organizacyjnego i realizację zaplanowanych przez nich zadań społecznych. Celem przedmiotu jest poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji studentów z zakresu socjologii organizacji, uświadomienie roli organizacji i jej powszechnej obecności w rzeczywistości społecznej.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2023/24_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: student wie czym jest subdsycyplina socjologii - socjologia organizacji i zna jej teoretyczne (przedmiot, zakres, metody, klasyczne i współczesne koncepcje stosowane w socjologii organizacji); wie jakie są typy organizacji i rodzaje instytucji społecznych i ma wiedzę jakie więzi są dla nich charakterystyczne; rozumie, że człowiek to jednostka wytwarzająca organizację społeczną, która ma wewnętrzną strukturę i oddziałuje na zewnętrzne otoczenie organizacji; wie, że organizacja wytwarza swą kulturę, ma swe przywództwo i towarzyszą jej konflikty.
Umiejętności: student umie scharakteryzować jako subdyscyplinę socjologii, socjologię organizacji zdefiniować jej przedmiot, zakres, metody i koncepcje; umie wyjaśnić jaka jest rola organizacji społecznej w życiu jednostek i grup społecznych; umie wskazać rodzaje organizacji społecznych i je scharakteryzować; umie opisać znaczenie organizacji dla procesów społecznych.
Kompetencje: student potrafi pracować w zespole, kieruje praca zespołów zadaniowych, jest otwarty na nowe formy funkcjonowania organizacji w tym na formy pracy w organizacjach uczących się.
Na nakład pracy studenta (ECTS) składa się:
30 godzin zajęć
20 godzin przygotowania do zaliczenia końcowego
20 godzin samodzielnej analizy materiałów źródłowych
5 godzin konsultacji
W sumie – 75 godzin = ok. 3 ECTS
Kryteria oceniania
Na ocenę 2: student nie posiada wiedzy teoretycznej na temat socjologii organizacji - nie zna definicji organizacji społecznej, zakresu, przedmiotu, metod socjologii organizacji, koncepcji w socjologii orgazniacji, nie wie jakie są funkcje i rodzaje organizacji społecznej, nie wie czym charakteryzuje się cykl życia organizacji, jej relacje z otoczeniem, nie umie powiedzieć nic o kulturze organizacji, przywództwie i zarządzaniu w organizacji, konfliktach w organizacji; nie umie określić znaczenia organizacji społecznej w życiu jednostek i grup społecznych.
Na ocenę 3, 3,5: student posiada jedynie podstawową wiedzę teoretyczną na temat socjologii organizacji - słabo orientuje się w definicjach organizacji społecznej, zakresie, przedmiocie, metodach stosowanych przez socjologię organizacji i w koncepcjach wykorzystywanych w socjologii orgazniacji; w niewielkim stopniu wie jakie są funkcje i rodzaje organizacji społecznej, na poziomie podstawowym orientuje się czym jest cykl życia organizacji i jakie są relacje organizacji z otoczeniem; w podstawowy sposób umie powiedzieć czym jest kultura organizacji, przywództwo i zarządzanie w organizacji, konflikty w organizacji; słabo orientuje się jakie jest znaczenie organizacji społecznej w życiu jednostek i grup społecznych.
Na ocenę 4, 4,5: student posiada dobrą orientację teoretyczną na temat socjologii organizacji – dobrze wie jakie są definicje organizacji społecznej, jaki jest zakres, przedmiot, metody stosowane przez socjologię organizacji i zna koncepcje wykorzystywane w socjologii orgazniacji; w wystarczającym stopniu wie jakie są funkcje i rodzaje organizacji społecznej, dobrze wie czym jest cykl życia organizacji i jakie są relacje organizacji z otoczeniem; w zadowalający sposób umie wyjaśnić czym jest kultura organizacji, przywództwo i zarządzanie w organizacji, konflikty w organizacji; potrafi określić jakie jest znaczenie organizacji społecznej w życiu jednostek i grup społecznych.
Na ocenę 5: student posiada bardzo dobrą orientację teoretyczną na temat socjologii organizacji – bardzo dobrze wie jakie są definicje organizacji społecznej, jaki jest zakres, przedmiot, metody stosowane przez socjologię organizacji i bardzo dobrze zna koncepcje wykorzystywane w socjologii organizacji; bardzo dobrze wie jakie są funkcje i rodzaje organizacji społecznej, i bez problemu potrafi powiedzieć i rozumie czym jest cykl życia organizacji i jakie są relacje organizacji z otoczeniem; na bardzo wysokim poziomie umie wyjaśnić czym jest kultura organizacji, przywództwo i zarządzanie w organizacji i jakie są relacje między nimi, wie i rozumie czym są konflikty w organizacji i jaka jest ich rola dla działania organizacji; potrafi określić bardzo dobrze jakie jest znaczenie organizacji społecznej w życiu jednostek i grup społecznych.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: