System polityczny Unii Europejskiej WSE-PO-SPUE
Celem przedmiotu jest zapoznanie Studenta i zdobycie przez niego wiedzy z zakresu struktur społecznych (politycznych oraz ekonomicznych i kulturowych) oraz poznanie i zrozumienia procesów zmian struktur i instytucji politycznych.
Ponadto w trakcie zajęć Student doskonali kompetencje w zakresie przygotowania do pracy w organizacjach i instytucjach publicznych, w tym organach administracji publicznej, partii politycznych oraz innych organizacji krajowych i zagranicznych.
W cyklu 2021/22_Z:
Treści merytoryczne: |
W cyklu 2023/24_Z:
J.w. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2024/25_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2023/24_Z: Uczestnictwo w zajęciach - 30 h
Wyszukiwanie informacji - 20 h
Lektura zadanych tekstów - 15 h
Aktywne uczestnictwo w zajęciach - 15 h
Konsultacje i egzamin: 5 godz.
SUMA GODZIN: 85 = 3 ECTS, w tym w kontakcie bezpośrednim z Nauczycielem Akademickim – 35 godz. (1,3 ECTS) | W cyklu 2022/23_Z: Uczestnictwo w zajęciach - 30 h
Wyszukiwanie informacji - 15 h
Lektura zadanych tekstów - 10 h
Aktywne uczestnictwo w zajęciach - 15 h
Konsultacje i egzamin: 5 godz.
SUMA GODZIN: 75 = 3 ECTS, w tym w kontakcie bezpośrednim z Nauczycielem Akademickim – 35 godz. (1,2 ECTS)
|
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2024/25_Z: | W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2020/21_Z: |
Efekty kształcenia
W odniesieniu do przedmiotowych efektów uczenia Student:
P1_W04: Student posiada wiedzę o państwie, władzy, polityce, administracji oraz prawie, także
o zasadach funkcjonowania systemu politycznego oraz innych organizacji
i instytucji społeczno-politycznych. Jest to wiedza odnosząca się zarówno
do Polski, jak i Europy oraz świata. . P6S_WG
P1_W10: Student zna i rozumie procesy zmian struktur i instytucji politycznych. P6S_WG
P1_K06: Student jest przygotowany do pracy w organizacjach i instytucjach publicznych, w tym
organach administracji publicznej, partii politycznych oraz innych organizacji
krajowych i zagranicznych. P6S_KR
Kryteria oceniania
P1_W04, P1_W10, P1_K06
a) na ocenę bardzo dobrą student definiuje samodzielnie takie pojęcia jak: system polityczny UE, proces polityczny, analizuje mechanizmy w nim zachodzące, porównuje strukturę polityczną UE do innych systemów.
b) na ocenę dobrą student definiuje większość pojęć i objaśnia wprowadzone terminy z zakresu systemu politycznego UE i podaje przykłady. Wymienia i charakteryzuje większość teorii z zakresu europeistyki i systemów politycznych. Opracowuje wybrane zagadnienia np. proces decentralizacji UE, wywieranie nacisku przez grupy lobbingowe na procesy decyzyjne. Funkcjonalnie korzysta z literatury przedmiotu, żeby zdobyć i poszerzyć swoją wiedzę.
c) na ocenę dostateczną - student definiuje, z pomocą i podpowiedzią nauczyciela, niektóre pojęcia np. system polityczny, podsystem polityczny, europeizacja, akt prawny, adaptacja kreatywna, pasywna aktywna itd.
Objaśnia podstawowe wprowadzone terminy z zakresu europeistyki i podaje kilka przykładów. Wymienia i charakteryzuje podstawowe teorie z zakresu europeistyki i systemów politycznych. Opracowuje też podstawowe zagadnienia, korzysta z literatury przedmiotu.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Traktat Lizboński.
2. Brzezińska M. M., Orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego RFN w sprawie nadrzędności prawa krajowego nad unijnym, "Przemiany Ustrojowe" 02.12.2021 (https://www.academia.edu/66605410/Orzeczenie_Federalnego_Trybuna%C5%82u_Konstytucyjnego_RFN_w_sprawie_nadrz%C4%99dno%C5%9Bci_prawa_krajowego_nad_unijnym)
3. Kownacki T., „Tożsamość, reprezentacja, uznanie jako atrybuty legitymizowania systemu politycznego UE”, Studia Politologiczne vol. 27 (2013), s. 138-164.
4. Grosse T. G, Dwupoziomowy system polityczny w Europie, "Przegląd Europejski" 2(25) 2012, s. 7-26.
5. Ruszkowski J., Ponadnarodowość w systemie politycznym Unii Europejskiej, Oficyna a Wolters Kluwer business, Warszawa 2010.
6. Pacześniak A., Niepaństwowy system polityczny Unii Europejskiej [w:] Procesy integracyjne i dezintegracyjne w Europie: podręcznik akademicki, Wrocław 2014.
7. Stankowski W. (red.), Europeistyka: leksykon, Warszawa 2011.
Wawrzyk P., Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości Unii Europejskiej, Warszawa 2012.
8. Wojtaszczyk K.A. (red.), Integracja europejska: wstęp, Warszawa 2006.
9. Zasady systemu politycznego Unii Europejskiej [w:] Zasady funkcjonowania Unii Europejskiej (Principles of Functioning of the European Union), Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne 2008.
Literatura uzupełniająca:
1. Wallace H. , Pollack M. A., Young A. R., Policy-Making in the European Union, 7th edition, Oxford University Press, Oxford, UK 2015.
2. Siemsse M., Kreuzeder M., Negotiations and Decision-Making in the European Union. Teaching and Learning through Role-Play Simulation Games, AV Akademikerverlag, Saarbrücken 2012.
3. Ewentualna dodatkowa literatura będzie podawana na każdych zajęciach.
W cyklu 2023/24_Z:
J.w. |
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
Merytorycznie wymagana jest znajomość podstawowych pojęć, definicji i teorii z zakresu systemów politycznych oraz stosunków międzynarodowych, a także znajomość historii integracji europejskiej. Nie wyrażam zgody na nagrywanie, kopiowanie i dalsze powielanie materiałów stanowiących moją własność i dobro intelektualne. |
W cyklu 2023/24_Z:
Brak |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: