Polityka społeczna i gospodarcza w programach partii politycznych WSE-PO-PSG
W ramach zajęć prezentowane będą wybrane problemy gospodarcze i społeczne w Polsce oraz ideologiczne uzasadnienia proponowanych przez polskie partie odpowiedzi na te wyzwania. Analiza obejmuje propozycje partii politycznych przede wszystkim w odniesieniu do kondycji finansów publicznych, wsparcia przedsiębiorczości, działań o charakterze społeczno-dochodowym, rynku pracy oraz ochrony środowiska.
Odwołując się do podstawowej wiedzy na temat najważniejszych problemów gospodarczych i społecznych, studenci będą mieli okazję do sformułowania oceny programów politycznych pod kątem ich adekwatności do aktualnych wyzwań i zgodności z deklarowaną przez poszczególne partie opcją ideową.
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2023/24_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
W cyklu 2021/22_L: PO/S1 - obszar nauk społecznych - I stopień/JM | W cyklu 2020/21_L: nie dotyczy | W cyklu 2023/24_L: nie dotyczy |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2023/24_L: |
Efekty kształcenia
Wiedza:
EK 1 - student posiada wiedzę na temat postrzegania problemów gospodarczych i społecznych przez poszczególne partie polityczne.
EK 2 - student zna ideologiczne podstawy rozwiązań proponowanych przez partie polityczne w zakresie polityki gospodarczej i społecznej.
EK 3 - student posiada wiedzę o aktualnych propozycjach partii politycznych w zakresie polityki gospodarczej i społecznej.
Umiejętności:
EK 4 - student potrafi przyporządkować propozycje partii do konkretnych ideologii
EK 5 - student potrafi sformułować oceny programów politycznych partii pod kątem ich adekwatności do aktualnych wyzwań i zgodności z deklarowaną opcją ideową
Kompetencje:
EK 6 - student posiada kompetencje w zakresie formułowania postulatów gospodarczych i społecznych w oparciu o przyjęte założenia ideowe
ECTS [1 ECTS = 30 (25) godzin]
udział w konwersatorium: 15 godzin
przygotowanie do zajęć (lektury obowiązkowe): 30 godzin
przygotowanie do zaliczenia: 15 godzin
suma godzin: 60 [60:30(25)=2]
liczba ECTS: 2
Literatura
Golinowska S., Modele polityki społecznej w Polsce i Europie na początku XXI wieku, Warszawa 2018
Owsiak S., Finanse publiczne. Współczesne ujęcie, Warszawa 2017
Poliński R., Problemy strefy euro, Warszawa 2015
Polityka przemysłowa Polski, Komunikat Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii
Polityka przemysłowa w Europie. Czy potrzeba nam zmian?, Kancelaria Senatu. Biuro Analiz i Dokumentacji, Warszawa 2017
Sutowski M., Ekonomia polityczna „dobrej zmiany”, Warszawa 2017
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: