Racjonalizm i empiryzm w nowożytnej filozofii europejskiej WSE-EKN-WHum-RE
Wykład będzie poświęcony dwóm nurtom filozofii nowożytnej, które odegrały zasadniczą rolę w kształtowaniu się myśli europejskiej siedemnastego i osiemnastego wieku. Zasadniczą część wykładu poprzedzi wprowadzenie historyczne w podstawowe zagadnienia podejmowane przez filozofów reprezentujących racjonalizm i empiryzm. Szczególny nacisk zostanie położony na problematykę teoriopoznawczą.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
student wie czym jest dyscyplina historii filozofii nowożytnej, jak się kształtowała, zna główne jej nurty oraz zasady jej uprawiania, jak też ich przedstawicieli. Student zna zasady interpretacji tekstów z historii filozofii.
Umiejętności:
student czyta i interpretuje teksty filozoficzne z zakresu historii filozofii, słucha ze zrozumieniem ustnej prezentacji idei i argumentów filozoficznych, potrafi ocenić ich wartość poznawczą. Umie uzasadnić znaczenie zajmowania się nowożytną historią filozofii.
Kompetencje:
jest otwarty na racjonalne interpretacje dziejów problemów filozoficznych nowożytności.
Literatura
1. F. Copleston, "Historia filozofii", t. IV-V, różne wydania.
2. W. Tatarkiewicz, "Historia filozofii", t. 2, różne wydania.
3. „Historia filozofii zachodniej”, red. R. Popkin, Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2003.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: