Seminarium licencjackie WSE-BW-SL2
Celem seminarium jest przygotowanie przez studentów pracy licencjackiej z obszaru nauk społecznych ukierunkowanych na problematykę bezpieczeństwa (w obrębie dyscyplin: nauki o polityce i administracji oraz nauki o bezpieczeństwie).
Podczas pierwszego semestru seminarium każdy z jego uczestników pod kierunkiem prowadzącego, a także w dyskusji z pozostałymi uczestnikami seminarium:
- pogłębia wiedzę metodologiczną i teoretyczną oraz umiejętności opracowywania tekstów naukowych;
- gromadzi i analizuje materiały w zakresie problematyki, której dotyczy wybrany temat pracy licencjackiej;
- ustala temat pracy i strukturę pracy;
- przygotowuje jeden rozdział pracy.
Podczas drugiego semestru seminarium każdy z jego uczestników pod kierunkiem prowadzącego, a także w dyskusji z pozostałymi uczestnikami seminarium:
- pogłębia wiedzę metodologiczną i teoretyczną oraz umiejętności opracowywania tekstów naukowych;
- gromadzi i analizuje materiały w zakresie problematyki, której dotyczy wybrany temat pracy licencjackiej;
- przygotowuje pozostałe części pracy.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2020/21_L: |
Efekty kształcenia
Student przygotowuje kolejne części pracy oraz równolegle pogłębia wiedzę dotyczącą metodologii badań w naukach społecznych oraz zasad pisania prac dyplomowych (poziom licencjacki), a także uczy się wypracowywania planu przedsięwzięć badawczych w obszarze nauk społecznych ukierunkowanych na problematykę bezpieczeństwa.
PUNKTY ECTS: 7
Seminarium - 30 godz.
Przygotowanie pracy - 180 godz.
Suma: 210 godz. = 7 pkt ECTS
Kryteria oceniania
1. Obowiązkowe są obecność i aktywne uczestnictwo w zajęciach zgodnie z planem pracy wytyczonym przez promotora. Nieobecność studenta podczas zajęć nie zwalnia z obowiązku terminowego rozliczenia wyznaczonych do realizacji zadań. O ile promotor nie przyjmie innych ustaleń - nieobecność na więcej niż trzech zajęciach skutkuje obniżeniem oceny końcowej – 0,5 punktu za każdą nieobecność powyżej trzech przewidzianych w warunkach zaliczenia. Punktacja ujemna odejmowana jest od oceny końcowej w semestrze.
2. Wybór obszaru badawczego pracy dyplomowej musi zostać dokonany podczas pierwszych dwóch zajęć seminaryjnych.
3. Student dokonuje wyboru tematu w oparciu o wskazówki promotora. Wybór tematu pracy musi nastąpić do końca października (terminem końcowym rozliczenia jest data ostatnich zajęć w październiku). W innym wypadku student podejmuje temat spośród propozycji przedłożonych przez promotora. Konieczne jest złożenie podania o zatwierdzenie tematu pracy (do końca października).
4. Plan pracy musi być przygotowany do końca listopada (terminem końcowym rozliczenia jest data ostatnich zajęć w listopadzie).
5. Warunkiem zaliczenia semestru zimowego jest rozliczenie zadań z punktów 3 i 4 oraz oddanie w terminie ustalonym przez prowadzącego, ale nie później niż ostatnie zajęcia semestru zimowego jednego ukończonego rozdziału pracy.
6. Warunkiem zaliczenia semestru zimowego w drugim terminie jest oddanie rozdziału pracy w wyznaczonym przez promotora terminie w sesji poprawkowej. W drugim terminie nie mogą być rozliczane zadania z punktów 3 i 4.
7. Student, który nie zaliczy semestru zimowego - nie ma możliwości kontynuowania pracy w semestrze letnim.
8. Warunkiem zaliczenia semestru letniego w pierwszym terminie jest przekazanie promotorowi pełnej wersji pracy najpóźniej podczas pierwszych zajęć w maju (w uzasadnionych przypadkach, o ile przyjęty harmonogram pracy na seminarium to umożliwia, promotor może ten termin przedłużyć).
9. Warunkiem zaliczenia semestru letniego w drugim terminie jest przekazanie promotorowi pełnej wersji pracy najpóźniej na ostatnich zajęciach w semestrze letnim (w uzasadnionych przypadkach, o ile przyjęty harmonogram pracy na seminarium to umożliwia, promotor może ten termin przedłużyć). Zachowanie tego terminu jest konieczne, aby promotor mógł nanieść poprawki oraz omówić je ze studentem, który zobowiązany jest przedstawić poprawioną pracę w wyznaczonym przez promotora terminie w sesji poprawkowej. W przypadku seminarium w semestrze letnim - nie ma możliwości konsultowania w terminie poprawkowym pracy, która nie została przekazana do sprawdzenia na ostatnich zajęciach (lub w terminie wskazanym przez promotora).
10. Promotor określa pozostałe szczegółowe zasady pracy na seminarium.
Praktyki zawodowe
---
Literatura
Babbie E., Podstawy badań społecznych, przekł. W. Betkiewicz i in., Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Pawlik K, Zenderowski R., Dyplom z internetu. Jak korzystać z Internetu pisząc prace dyplomowe?, Warszawa 2013.
Pieter J., Praca naukowa, Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1960.
Sztumski J., Wstęp do metod i technik badań społecznych, „Śląsk”, Katowice 1999.
Zenderowski R., Technika pisania prac magisterskich, CeDeWu, Warszawa 2005.
Uwagi
W cyklu 2021/22_L:
--- |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: