Socjologia ekonomiczna WS-SO-SEk
1. Wprowadzenie
2. Podstawowe pojęcia ekonomiczne, główne szkoły w ekonomii
3. Pojęcie cywilizacji i ładu społecznego
4. Ład gospodarczy jako wymiar cywilizacji i ładu społecznego
5. Geneza kapitalizmu i jego istota
6. Fazy industrializmu, kryzys kapitalizmu, kapitalizm "spełniony"
7. Kryzys cywilizacyjny i ładu demokratyczno-liberalnego z prospełeczną gospodarka rynkową
8.Dwa typy kapitalizmu - prognoza
9. Koncepcje efektywności ekonomicznej i społecznej
10. Modele współczesnego kapitalizmu i ich efektywność ekonomiczna i społeczna
11. Wallerstain vs. Fukujama - dwie wizje
12. Neoliberalizm i welfare state, socjaldemokratyczna koncepcja A. Giddensa, proroctwo A. Negriego
13. Polska transformacja ustrojowa i gospodarcza
14. "Terapia przez szok" na tle porównawczym - efektywność społeczna i ekonomiczna
15. Społeczna nauka Kościoła i efektywność ekonomiczna
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
student zna podstawowe pojęcia i teorie ekonomicze, umie analizować przy ich użyciu dane ekonomiczne, zna i rozumie współczesne procesy społeczno gospodarcze, a w szczególności polskiej transformacji i kryzysu światowego, zna i rozumie podstawy społecznej nauki Kościoła, rozumie podstawowe zagadnienia etyczne związane z gospodarką, potrafi analizować i interpretować wypowiedzi z zakresy polityki gospodarczej, diagnoz i prognoz ekonomicznych.
Kryteria oceniania
Student ma do wyboru trzy formy zaliczenia przedmiotu
• egzamin ustny- znajomość podstaw materiału – dst; znajomość pełna i elementy rozumienia materiału – db; pełna znajomość materiału, zaawansowane rozumienie – bdb; samodzielne i twórcze rozumienie i pełna znajomość wymaganego materiału - bdb plus
• tłumaczenie ok. 20-25 stron tekstu z j. angielskiego, francuskiego, niemieckiego lub rosyjskiego wskazanej przez wykładowcę, z dziedziny związanej z przedmiotem (uwaga, wyłącznie dla studentów, którzy opuścili najwyżej jeden wykład w semestrze): pełne, ze zrozumieniem, wierne, w bardzo dobrej polszczyźnie tłumaczenie – bdb; jak wyżej, ale z niewieloma brakami – db; rzetelne tłumaczenie z brakami rozumienia tekstu – dst. Wersja pisemna i elektroniczna: najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem! W treści maila oraz na stronie tytułowej tłumaczenia trzeba podać KONIECZNIE!: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora prezentacji oraz imię i nazwisko autora dzieła tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji, strony, z które obejmuje prezentacja, a także przedmiot, który prezentacja ma zaliczać.
• prezentacja (power point) na zadany temat z zakresu przedmiotu, objętości ok. 50 ramek) uwaga! Wyłącznie dla studentów, którzy opuścili najwyżej jeden wykład w semestrze; praca wykonana z pełnym zrozumieniem, rzetelnie – bdb; praca wykonana ze zrozumieniem nie mniej niż 75% materiału, rzetelnie – db; praca wykonana ze zrozumieniem ok. 50 – 74% materiału, w zasadzie rzetelnie – dst. Wersja elektroniczna: najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem!
Wersja elektroniczna: najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem!
Uwaga! Tłumaczenie przesyłamy wraz z oryginałem. W główce tłumaczenia trzeba podać: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora tłumaczenia oraz imię i nazwisko autora oryginału tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji dzieła, strony tłumaczone
Prezentacja w power point: ppt lub pptx. W treści maila oraz w pierwszej ramce prezentacji trzeba KONIECZNIE! podać: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora prezentacji oraz imię i nazwisko autora dzieła tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji, strony, z które obejmuje prezentacja, a także przedmiot, który prezentacja ma zaliczać.
UWAGA! EWENTUALNE ZASTRZEŻENIA DO WPISU W USOSie TRZEBA ZGŁOSIĆ na adres mailowy wykładowcy nie później niż na tydzień po terminie egzaminu ustnego!
Literatura
Nouriel Roubini, Stephen Mihm, "Ekonomia kryzysu"
Grzegorz Kołodko, "Dokąd zmierza świat"
Henry Hazlitt "Ekonomia w jednej lekcji"
Witold Morawski "Socjologia ekonomiczna"
"Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości" - Paul Dembinski
Krzysztof Wielecki "Kryzys i socjologia"
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: