Wolontariat w pracy socjalnej WS-SO-PS-2-W
Organizacje pozarządowe i wolontariat to ważne elementy w obszarze pomocy społecznej. Wykorzystując partnerstwo międzysektorowe z udziałem sektora pozarządowego oraz dzięki zaangażowaniu wolontariatu, podejmowane działania mogą być bardziej efektywne. Znajomość tego sektora pozwoli na lepsze wykorzystanie jego potencjału w obszarze pomocy społecznej. Znajomości zasad funkcjonowania wolontariatu, motywacji do jego podejmowania, stereotypów hamujących rozwój a także możliwości jego wykorzystania na rzecz jednostek i grup mogą przyczynić się do tego, że wolontariat może stać się skutecznym narzędziem pracownika socjalnego.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
Zna typowe struktury i instytucje społeczne (kulturowe, polityczne, prawne i ekonomiczne), w szczególności te, które składają się na system pomocy społecznej i są z nim powiązane; wyróżnia ich podstawowe elementy.
Ma podstawową wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania instytucji edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, terapeutycznych i kulturalnych.
Umiejętności:
Potrafi opracowywać strategie działań w zakresie pomocy indywidualnej, grupowej i środowiskowej.
Potrafi generować rozwiązania konkretnych problemów socjalnych i prognozować przebieg ich rozwiązywania oraz przewidywać skutki planowanych działań.
Potrafi animować proces rozwoju osób i środowisk pozostających w obszarze działania pracy socjalnej oraz wspierać ich samodzielność.
Kompetencje:
Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym/publicznym.
Jest przygotowany do pełnienia roli rzecznika, mediatora, doradcy, asystenta, animatora w pracy socjalnej.
Potrafi doskonalić swój warsztat pracy pracownika socjalnego.
Opis ECTS:
Udział w wykładzie - 30 godzin
Przygotowanie referatu - 35 godzin
Przygotowanie do zaliczenia przedmiotu - 25 godzin
Suma 90 h/ 30 = 3
Kryteria oceniania
Obowiązkowa obecność na zajęciach. Dopuszcza się dwie nieobecności, przy wystąpieniu trzeciej nieobecności można ją odpracować poprzez wygłoszenie dodatkowego referatu.
Ocena merytoryczna przygotowanego i wygłoszonego referatu wraz z prezentacją multimedialną.
Ocena zaangażowania studenta w pracę na zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: