Wprowadzenie do pracy socjalnej WS-SO-PS-1-WdPS
Treść zajęć obejmuje omówienie:
- historycznych źródeł pracy socjalnej i jej ewolucji od filantropii do działalności zawodowej
- charakterystyki profesjonalnego wymiaru pracy socjalnej, jej metod, technik interwencji i obszarów praktyki
- problematyki kształcenia do pracy socjalnej
- współczesnych wyzwań stojących przed pracą socjalną
- stanu i perspektyw pracy socjalnej w Polsce
- etycznych aspektów pracy socjalnej
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
EK_W 1 - student zna genezę i kolejne etapy ewolucji działalności pomocowej
EK_W 2 - charakteryzuje pracę socjalną jako działalność profesjonalną
EK_W 3 - identyfikuje podstawowe metody pracy socjalnej
EK_W 4 - wymienia i opisuje różne obszary praktykowania pracy socjalnej
EK_W 5 - charakteryzuje sytuację pracowników socjalnych w współczesnej Polsce
EK_W 6 - definiuje podstawowe problemy etyczne w pracy socjalnej
Umiejętności:
EK_U 1 - posługuje się terminologią z zakresu pracy socjalnej
EK_U 2 - przyporządkowuje właściwe instytucje i formy wsparcia do określonych kategorii osób potrzebujących
Kompetencje:
Formuła wykładu nie służy kształtowaniu kompetencji społecznych.
Opis ECTS:
Udział w wykładzie: 30 godzin
Przygotowanie do egzaminu: 30 godzin
Razem: 60 godzin = 2 ECTS
Kryteria oceniania
EK_W 1-4
Ocena 2 (ndst) - student nie zna genezy i kolejnych etapów ewolucji działalności pomocowej, nie umie scharakteryzować pracy socjalnej jako działalności zawodowej, nie potrafi zidentyfikować podstawowych metod pracy socjalnej, nie umie wymienić i opisać obszarów praktyki pracy socjalnej, nie potrafi scharakteryzować sytuacji pracowników socjalnych we współczesnej Polsce, nie umie zdefiniować podstawowych problemów etycznych w pracy socjalnej.
Ocena 3 (dst) - student zna niektóre fakty z zakresu genezy i ewolucji działalności pomocowej, pobieżnie charakteryzuje pracę socjalną jako działalność zawodową, potrafi bardzo ogólnie zidentyfikować podstawowe metody pracy socjalnej, umie wymienić i pobieżnie opisać kilka obszarów praktyki pracy socjalnej, potrafi w stopniu ogólnym scharakteryzować sytuację pracowników socjalnych we współczesnej Polsce, umie zdefiniować kilka podstawowych problemów etycznych w pracy socjalnej.
Ocena 4 (db) - student zna istotne fakty z zakresu genezy i ewolucji działalności pomocowej, poprawnie charakteryzuje pracę socjalną jako działalność zawodową, potrafi zidentyfikować podstawowe metody pracy socjalnej, umie wymienić i opisać obszary praktyki pracy socjalnej, potrafi samodzielnie scharakteryzować sytuację pracowników socjalnych we współczesnej Polsce, umie poprawnie zdefiniować podstawowe problemy etyczne w pracy socjalnej.
Ocena 5 (bdb) - student swobodnie porusza się w faktach z zakresu genezy i ewolucji działalności pomocowej, wyczerpująco charakteryzuje pracę socjalną jako działalność zawodową, bezbłędnie identyfikuje podstawowe metody pracy socjalnej, wymienia i opisuje tradycyjne i nowe obszary praktyki, charakteryzuje aktualną sytuację polskich pracowników socjalnych oraz bezbłędnie definiuje podstawowe problemy etyczne w pracy socjalnej.
EK_U 1-2
Ocena ndst (2) - student nie umie posługiwać się terminologią z zakresu pracy socjalnej, nie potrafi przyporządkować właściwych instytucji i form wsparcia do określonych kategorii osób potrzebujących.
Ocena dst (3) - student posługuje się podstawowymi terminami z zakresu pracy socjalnej i potrafi przyporządkować niektóre instytucje i formy wsparcia do wybranych kategorii osób potrzebujących.
Ocena db (4) - student poprawnie posługuje się większością terminów fachowych z zakresu pracy socjalnej, a także w większości przypadków umie właściwie przyporządkować instytucje i formy wsparcia do określonych kategorii osób potrzebujących.
Ocena bdb (5) - student biegle posługuje się całą poznaną na zajęciach terminologią z zakresu pracy socjalnej i potrafi bezbłędnie przyporządkować instytucje i formy wsparcia do określonych kategorii osób potrzebujących.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: