Logika i metodologia nauk WS-POZ-BW-LiMN
Zakres tematów:
1. Przedmiot i podział logiki
2. Podstawowe kategorie syntaktyczne: nazwy i zdania
3. Podział definicji i błędy definiowania
4. Wprowadzenie do logiki formalnej. Tautologia, wynikanie logiczne, podstawowe prawa logiki
5. Klasyczny Rachunek Zdań
6. Błędy rozumowań
7. Podział nauk
8. Czynności wiedzotwórcze – uzasadnianie zdań
9 . Spór o metodę nauk empirycznych: naturalizm, hipotetyzm, konwencjonalizm
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia
wiedzy: Absolwent posiada wiedzę na temat podstawowych kategorii semiotyki logicznej oraz kluczowych zagadnień logiki formalnej i metodologii nauk
umiejętności: Absolwent potrafi twórczo wykorzystać posiadaną wiedzę z zakresu logiki i semiotyki logicznej w pracy poprzez stosowanie właściwych metod i narzędzi w rozpoznawania błędów rozumowania i błędów logicznych
kompetencji społecznych: Absolwent jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia swych funkcji zawodowych, wykazując się zrozumieniem dla kwestii poprawnego rozumowania i argumentowania oraz precyzyjnego formułowania swego stanowiska.
Kryteria oceniania
Główną metodą dydaktyczną będzie wykład oraz ćwiczenia mające na celu sprawdzenie zrozumienie wykładanych treści. Weryfikacja założonych efektów kształcenia nastąpi poprzez egzamin pisemny w formie testu
Kryteria oceniania (Określenie poziomu osiągniecia - wg skali ocen - założonych dla przedmiotu efektów kształcenia; opis składowych oceny końcowej):
Na ocenę 2.0 Brak podstawowych wiadomości dotyczących treści wykładów i ćwiczeń. Brak podstawowych kompetencji określonych w treściach programowych kursu. Brak podstawowych umiejętności określonych w efektach kształcenia.
Na ocenę 3.0 Posiadanie podstawowych wiadomości, umiejętności oraz kompetencji określonych w wymaganiach, potwierdzone uzyskaniem 55%-65% możliwych do uzyskania na egzaminie punktów.
Na ocenę 3.5 Dostateczna znajomość omawianych zagadnień, potwierdzona uzyskaniem 65%-75% możliwych do uzyskania na egzaminie punktów.
Na ocenę 4.0 Dobra znajomość omawianych zagadnień, potwierdzona uzyskaniem 75%-85% możliwych do uzyskania na egzaminie punktów.
Na ocenę 4.5 Dobra znajomość omawianych zagadnień, potwierdzona uzyskaniem 85%-95% możliwych do uzyskania na egzaminie punktów.
Na ocenę 5.0 Bardzo dobra znajomość omawianych zagadnień, potwierdzona uzyskaniem pow. 95% możliwych do uzyskania na egzaminie punktów.
Literatura
- Christoph Drösser, „Logika. Daj się uwieść!”, tłum. Danuta Serwotka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013;
- Teresa Hołówka, „Kultura logiczna w przykładach”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012
- Piotr Łukowski, „Logika praktyczna z elementami wiedzy o manipulacji”, Wolters Kluwer, Warszawa 2012
- Grzegorz Malinowski, „Logika ogólna”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 201o
- Barbara Stanosz, „Wprowadzenie do logiki formalnej. Podręcznik dla humanistów”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012
- Zygmunt Ziembiński, „Logika praktyczna”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: