Wstęp do historii sztuki. Architektura WS-HS-ODKiS-1L-WdHA
Poznanie w semestrze zimowym terminologii architektonicznej ułatwia zrozumienie wykładów z architektury, literatury poświęconej zagadnieniom architektonicznym oraz pozwala studentowi lepiej przygotować referat na temat architektury.
Natomiast w semestrze letnim znajomość terminologii jest niezbędnym elementem opisu architektonicznego, który z kolei jest jedną z podstawowych umiejętności warsztatu historyka sztuki, wykorzystywaną przy pisaniu prac naukowych, inwentaryzacji i katalogowaniu dzieł sztuki.
Opis ECTS:
WYKŁAD (semestr zimowy):
1. uczestnictwo w wykładzie = 30 godz.
2. przygotowanie się do zaliczenia w oparciu o wiedzę zdobytą na zajęciach i w ramach samodzielniej lektury zalecanej literatury = 30 godz.
Razem: 60 godz. : 30 godz. = 2 pkt. ECTS
ĆWICZENIA (semestr letni):
1. uczestnictwo w ćwiczeniach = 15 godz.
2. przygotowanie się do zaliczenia w oparciu o wiedzę zdobytą na zajęciach i w ramach indywidualnych ćwiczeń z opisu architektonicznego = 15 godz.
Razem: 30 godz. : 30 godz. = 1 pkt. ECTS
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
Zna terminologię używaną w ochronie dóbr kultury i historii sztuki, w tym konserwacji zabytków.
UMIEJĘTNOŚCI:
Potrafi wykorzystywać wiedzę teoretyczną do interpretowania i analizowania zabytków.
Kryteria oceniania
Przedmiot prowadzony jest jako wykład w semestrze zimowym, w letnim jako ćwiczenia. W obu semestrach wiedza studenta weryfikowana jest przez kolokwium pisemne.
Literatura
Literatura podstawowa (1. N. Pevsner, J. Fleming, H. Honour, Encyklopedia architektury, Warszawa 1992; 2. Słownik terminologiczny sztuk pięknych, wyd. V, Warszawa 2011; 3. Z. Mączeński, Elementy i detale architektoniczne w rozwoju historycznym, Warszawa 1956.)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: