System ochrony praw człowieka Rady Europy WP-SM-SOPRE(p)
Tematem zajęć będzie głównie działalność Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), który jest sądem międzynarodowym orzekającym w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej Protokołach dodatkowych, której treść materialna i proceduralna zostanie omówiona. Fakt, że weszła w życie 8 września 1953 r., a jej stronami Konwencji jest 47 państw europejskich, będzie ukazywał jak istotnym jest zagadnienie ochrony praw człowieka w ramach prac Rady Europy. Katalog podstawowych praw i wolności zawartych w Konwencji został uzupełniony w kolejnych Protokołach dodatkowych: nr 1, 4, 6, 7, 12 i 13.Trybunał został utworzony w 1959 r., jest organem Rady Europy. Skargę do Trybunału może wnieść każda osoba, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa się za ofiarę naruszenia praw zawartych w Konwencji lub Protokołach dodatkowych przez państwo Stronę Konwencji.
Wskazane zostanie, dlaczego Polska przystąpiła do Konwencji dopiero 19 stycznia 1993 r., a jurysdykcję Trybunału oraz prawo do skargi indywidualnej uznała z dniem 1 maja 1993 r.
Zagadnienia uzupełnione zostaną o element praktyczny czyli jak polski rząd jest reprezentowany przed Trybunałem przez Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
Nad wykonaniem przez państwa wyroków Trybunału czuwa Komitet Ministrów Rady Europy. MSZ koordynuje wykonywanie wyroków Trybunału i reprezentuje polski rząd przed Komitetem Ministrów Rady Europy. W Polsce został powołany specjalny Zespół do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który monitoruje wykonywanie wyroków Trybunału przez właściwych ministrów i inne organy.
W celu zapobiegania kolejnym naruszeniom Konwencji orzeczenia Trybunału są tłumaczone i rozpowszechniane. Wszystkie orzeczenia Trybunału są dostępne w bazie HUDOC na stronie internetowej Trybunału
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student samodzielnie odróżnia dwa systemy - system Rady Europy i system UE, nie myląc poszczególnych zakresów pojęciowych
Zna najważniejsze orzeczenia ETPC
Potrafi określić charakter naruszenia praw człowieka na podstawie przedstawionego stanu faktycznego
Nakład pracy studenta
ćwiczenia- 30 h
przygotowanie do ćwiczeń- 20h
razem - 50h
Kryteria oceniania
Podstawowym kryterium jest obecność na zajęciach- min. 80 %
Ponadto aktywność podczas spotkań on-line, zarówno w działaniach w grupie jak i indywidualnie
Ponadto realizacja bieżących zadań na platformie Moodle
Zaliczenie końcowe - test na platformie Moodle
Literatura
Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności
Prawa człowieka, W. Brzozowski, A. Krzywoń, M. Wiącek, Warszawa 2018
Wykonywanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Polsce. Wymiar instytucjonalny, A. Bodnar, Warszawa 2018
Podstawy międzynarodowej ochrony praw człowieka. Zarys wykładu z materiałami źródłowymi, M. Balcerzak, Toruń 2017
Ochrona Praw Człowieka po 1989 roku na tle standardów międzynarodowych, J. A. Rybczyńska oraz A. Demczuk, Lublin 2012
Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach polskich, T. Jasudowicz, J. Bartosiewicz, R. Fordoński, Olsztyn 2012
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: