Transgraniczne postępowanie dowodowe WP-PRZ-MON-TPD
W ramach wykładu zostaną omówione regulacje odnoszące się do transgranicznego przeprowadzania dowodów.
Zajęcia będą przede wszystkim koncentrowały się na k.p.c. oraz ROZPORZĄDZENIU PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2020/1783 z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie współpracy między sądami państw członkowskich przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych (przeprowadzanie dowodów) (wersja przekształcona).
Wykład zakłada aktywność studentów. Dotyczy to przede wszystkim znalezienia orzecznictwa odnoszącego się przedmiotu wykładu oraz sporządzenia wniosku o transgraniczne przeprowadzenie dowodu.
W cyklu 2023/24_L:
W ramach wykładu zostaną omówione regulacje odnoszące się do transgranicznego przeprowadzania dowodów. Zajęcia będą przede wszystkim koncentrowały się na k.p.c. oraz ROZPORZĄDZENIU PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2020/1783 z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie współpracy między sądami państw członkowskich przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych (przeprowadzanie dowodów) (wersja przekształcona). Wykład zakłada aktywność studentów. Dotyczy to przede wszystkim znalezienia orzecznictwa odnoszącego się przedmiotu wykładu oraz sporządzenia wniosku o transgraniczne przeprowadzenie dowodu. |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
PR_W02 - Student zna i rozumie normy prawa, w tym także międzynarodowego, związane z transgranicznym przeprowadzaniem dowodów
PR_W03 - Student posiada wiedzę na temat kształtowania regulacji odnoszących się do transgranicznego przeprowadzania dowodów
PR_W04 - Student zna instytucje prawne stosowane przy transgranicznym przeprowadzaniu dowodów
PR_W06 - Student ma wiedzę na temat zasad współdziałania instytucji przy transgranicznym przeprowadzaniu dowodów
Umiejętności:
PR_U02 - Student potrafi wykorzystać wiedze teoretyczną do opisu, analizy i rozwiązania konkretnych przypadków transgranicznego przeprowadzania dowodów.
PR_U07 - Student potrafi przygotować wniosek o transgraniczne przeprowadzenia dowodu na podstawie polskich i unijnych regulacji.
PR_U09 - Student potrafi projektować wystąpienie ustne dotyczące problematyki związanej z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości zorganizowanej w Polsce.
PR_K01 - Absolwent uzupełnia wiedzę w zakresie systemu prawno-organizacyjnego zapobiegania i zwalczania działalności zorganizowanych grup i związków przestępczych.
PR_K02 - Absolwent prawidłowo identyfikuje problemy związane z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości zorganizowanej w Polsce.
PR_K03 - Absolwent potrafi współpracować w zespole np. dochodzeniowo śledczym
Kompetencje społeczne
PR_K01 - Absolwent uzupełnia wiedzę z zakresu transgranicznego przeprowadzania dowodów.
PR_K02 - Absolwent prawidłowo identyfikuje problemy związane z transgranicznym przeprowadzaniem dowodów.
Kryteria oceniania
Student w ramach zaliczenia przygotowuje wniosek o transgraniczne przeprowadzenie dowodu.
Literatura
1. J. Ciszewski, Przeprowadzanie dowodów w sprawach cywilnych i handlowych w państwach UE. Komentarz, Warszawa 2005
2. K. Weitz, Współpraca państw członkowskich UE w zakresie przeprowadzania dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych, KPP 2005, nr 2
3. K. Piasecki, System dowodów i postępowanie dowodowe w sprawach cywilnych, Lex/el. 2012.
4.J. Zatorska, Komentarz do rozporządzenia nr 1206/2001 w sprawie współpracy między sądami Państw Członkowskich przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych, LEX/el. 2008.
5. J. Gołaczyński, Współpraca sądowa w sprawach cywilnych i handlowych w Unii Europejskiej, Warszawa 2007
6. Study to support the preparation of an evaluation and impact assessment for the modernisation of the judicial cooperation in civil and commercial matters,
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: