Ewolucja bankowości: od bankowości tradycyjnej do bankowości otwartej WP-BGC-N-2-EBTO
Przedmiot dotyczy ewolucji bankowości, ze szczególnym uwzględnieniem roli otwartej bankowości. Poruszone zostaną zagadnienia API, TPP. Obszar zainteresowania będzie dotyczył także gromadzenia, przetwarzania i bezpieczeństwa zgromadzonych danych. Analizie zostaną także poddane przepisy dot. otwartej bankowości. Omówione zostanie bankowość inwestycyjna, spółdzielcza i rola banków w realizacji celów ESG. Przedmiotem wykładu będzie także m.in. FinTech, wykorzystanie systemów sztucznej inteligencji w bankowości i znaczenie piaskownic regulacyjnych.
W cyklu 2022/23_L:
Przedmiotem wykładu jest ewolucja banków i bankowości, a więc transformacja bankowości od bankowości tradycyjnej do bankowości 4.0 i otwartej bankowości, wykorzystującej najnowocześniejsze technologie. Omówione zostaną pojęcia open banking, API, TPP i wyjaśniona rola banków w zmienionym przedmiotowo i podmiotowo rynku usług finansowych, w tym usług płatniczych. Omówione zostanie także rola banków w realizacji celów zrównoważonego rozwoju (ESG) oraz SFDR, bankowość spółdzielcza. |
W cyklu 2023/24_L:
Przedmiot dotyczy ewolucji bankowości, ze szczególnym uwzględnieniem roli otwartej bankowości. Poruszone zostaną zagadnienia API, TPP. Obszar zainteresowania będzie dotyczył także gromadzenia, przetwarzania i bezpieczeństwa zgromadzonych danych. Analizie zostaną także poddane przepisy dot. otwartej bankowości. Omówione zostanie bankowość inwestycyjna, spółdzielcza i rola banków w realizacji celów ESG. |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2020/21_L: |
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia:
EK1 (BwGC_W09) Student na zagadnienia związane z bankowością otwartą. Ma wiedzę o przebiegu ewolucji bankowości.
Opis ECTS: 2 pkt ECTS
15 godzin - udział w zajęciach
30 godzin - przygotowanie do egzaminu
10 godzin - przygotowanie do zajęć, prace domowe
Suma godzin: 55 = 2 ECTS
Kryteria oceniania
Metody dydaktyczne: wykład informacyjny, wykład interaktywny, dyskusja, prezentacja w PP, rozwiązywanie zadań domowych.
Metody oceniania:
EK1 (BwGC_W09) jest weryfikowany przez egzamin pisemny (w formie ustnej lub testu).
Wiedza: EK1 (BwGC_W09)
Na ocenę BDB (5):
Student zna zagadnienia związane z bankowością otwartą. Ma wiedzę o przebiegu ewolucji bankowości. Bardzo dobrze charakteryzuje rolę otwartej bankowości w procesie transformacji cyfrowej, a także kwestie związane z gromadzeniem, przetwarzaniem i bezpieczeństwem danych. Bardzo dobrze zna przepisy dyrektywy PSD 2 w zakresie wskazanym przez prowadzącego.
Na ocenę DB (4) i DB PLUS (4+): Student zna zagadnienia związane z bankowością otwartą. Ma wiedzę o przebiegu ewolucji bankowości. Dobrze charakteryzuje rolę otwartej bankowości w procesie transformacji cyfrowej, a także kwestie związane z gromadzeniem, przetwarzaniem i bezpieczeństwem danych. Dobrze zna przepisy dyrektywy PSD 2 w zakresie wskazanym przez prowadzącego.
Na ocenę DST (3) i DST PLUS (3+): Student zna w dostatecznym stopniu zagadnienia związane z bankowością otwartą. Ma wiedzę o przebiegu ewolucji bankowości. W stopniu podstawowym charakteryzuje rolę otwartej bankowości w procesie transformacji cyfrowej, a także kwestie związane z gromadzeniem, przetwarzaniem i bezpieczeństwem danych. W stopniu dostatecznym zna przepisy dyrektywy PSD 2 w zakresie wskazanym przez prowadzącego.
Na ocenę NDST (2): Student nie zna zagadnień związanych z bankowością otwartą. Nie ma wiedzy o przebiegu ewolucji bankowości. Nie potrafi scharakteryzować roli otwartej bankowości w procesie transformacji cyfrowej, a także kwestii związanych z gromadzeniem, przetwarzaniem i bezpieczeństwem danych. Nie zna przepisów dyrektywy PSD 2 w zakresie wskazanym przez prowadzącego.
Literatura
Materiały przekazywane przez prowadzącego przez platformę MOODLE.
Literatura dodatkowa
1. K. Szpyt (red.), FinTech. Nowe technologie w sektorze bankowym, Warszawa 2024
2. W.J. Katner (red.), Prawo zobowiązań - umowy nienazwane. System Prawa Prywatnego. Tom 9. Wyd. 4, Warszawa 2023 - Rozdział VII. Papiery wartościowe i czynności bankowe
3. Zapadka P., Usługi bankowości inwestycyjnej, Warszawa 2012
W cyklu 2022/23_L:
Podawana na zajęciach, artykuły naukowe, komentarze i inne materiały przesłane studentom w Moodle UKSW albo przez USOSmail; prezentacja w PP w Moodle UKSW |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: