Ochrona tajemnic prawnie chronionych WP-ADZ-1-OTPCH
1. Pojęcie jawności i jej ograniczeń oraz pojęcie tajemnicy
2. Klasyfikacje tajemnic prawnie chronionych oraz struktura regulacji tajemnic
3. Ochrona informacji niejawnych
4. Ochrona tajemnic zawodowych
5. Tajemnice związane z działalnością gospodarczą
6. Tajemnice związane z zatrudnieniem, pełnieniem funkcji lub służby
7. Tajemnice korespondencji, pocztowa i telekomunikacyjna
8. Tajemnice związane z kontrolą
9. Tajemnica statystyczna
10. Ochrona prywatności
11. Ochrona danych osobowych
12. Ochrona własności intelektualnej
13. Sankcje za nieuprawnione ujawnianie informacji podlegających ochronie
14. Aspekty techniczne ochrony tajemnic
W cyklu 2021/22_L:
1. Pojęcie jawności i jej ograniczeń oraz pojęcie tajemnicy |
E-Learning
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2023/24_L: |
Efekty kształcenia
Na ocenę 2:
Student nie zna i nie rozumie relacji między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzących.
Student nie zna i nie rozumie statusu jednostki i jego aktywności w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.
Student nie zna i nie rozumie metod, procedur i narzędzi, w tym technik pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.
Student nie zna i nie rozumie norm, reguł prawnych organizujących ochronę tajemnic i rządzących nimi prawidłowości oraz ich źródeł, charakteru, genezy i funkcjonowania.
Student nie zna i nie rozumie wpływu norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.
Na ocenę 3 - 3,5:
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące.
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie status jednostki i jego aktywności w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie.
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.
Na ocenę 4-4,5:
Student dobrze zna i rozumie relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące.
Student dobrze zna i rozumie status jednostki i jego aktywności w sferze w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.
Student dobrze zna i rozumie zakresie metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.
Student dobrze zna i rozumie normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie.
Student dobrze zna i rozumie wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.
Na ocenę 5:
Student bardzo dobrze zna i rozumie relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące.
Student bardzo dobrze zna i rozumie status jednostki i jego aktywności w sferze w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.
Student bardzo dobrze zna i rozumie zakresie metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.
Student bardzo dobrze zna i rozumie normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie.
Student bardzo dobrze zna i rozumie wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.
Opis ECTS:
udział w wykładzie: 16 h
przygotowanie do wykładu: 26 h
lektura polecanych publikacji: 23 h
przygotowanie do egzaminu: 35 h
Liczba ECTS 100 h/25= 4
Kryteria oceniania
Zajęcia kończą się egzaminem na ocenę w formie testu. Zgodnie z regulacjami wewnętrznymi UKSW - egzamin odbędzie się formie online.
Kryteria oceniania:
Na ocenę 5: 19-20
Na ocenę 4,5: 17-18
Na ocenę 4: 15-16
Na ocenę 3,5: 13-14
Na ocenę 3: 11-12
Na ocenę 2: 0-10
Literatura
1. Leksykon tajemnic pod red. G. Szpor i A Gryszczyńskiej, wyd. C.H.Beck, Warszawa 2016
2. G. Szpor. Jawność i jej ograniczenia. Idee i pojęcia. Wyd C.H.Beck, Warszawa 2016
3. Jawność i jej ograniczenia. Red. G. Szpor. T. VI, Struktura tajemnic pod red. A. Gryszczyńskiej, Wyd. C.H. Beck, Wyd. 2, Warszawa 2016
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: