Prawo informatyczne - informatyka w administracji WP-AD-PINF-ćw
Poznanie zasad, reguł i metod tworzenia publicznych zasobów informacyjnych i wykorzystania cyfryzacji i komunikacji elektronicznej w realizacji zadań administracji rządowej i samorządowej:
1. Elementy publicznej infrastruktury informacyjnej
2. Infrastruktura informacji przestrzennej, w tym geoportal
3. Minimalne wymagania i interoperacyjność rejestrów publicznych i systemów teleinformatycznych.4. Usługi zaufania i podpisy elektroniczne, metody uwierzytelniania i autoryzacji.
5. Funkcjonowanie elektronicznych usług publicznych.
6. Zagrożenia cyberbezpieczeństwa i jego ochrona w podmiotach publicznych. Wykorzystane gier komputerowych w w podnoszeniu cyberbezpieczeństwa administracji publicznej
7. Dostęp do informacji publicznej i ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.
8. Ochrona własności intelektualnej w administracji, w tym:program komputerowy jako utwór, dozwolony użytek a plagiat.
9. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, w tym zapewnianie dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych.
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
udział w Ćwiczeniach: 30 h
praca własna studenta: 35h
zapoznanie się z literaturą przedmiotu: 35h
Suma godzin: 100
Liczba ECTS: 100h/25=4
Kryteria oceniania
Na ocenę końcową wpływa:
1. Praca na zajęciach w Sali komputerowej:
Wykonywanie zadań praktycznych, z wykorzystaniem omówionych narzędzi informatycznych, wykorzystywanych w administracji.
Bieżąca kontrola wiedzy i umiejętności (niezapowiedziane kolokwia przed/po zajęciach, odpowiedź ustna).
2. Obecność na zajęciach.
Warunkiem obecności na zajęciach jest uprzednie przygotowanie się studenta do omawianego tematu, wykonywanie zadań praktycznych zleconych przez prowadzącego i zachowanie godne studenta.
3. Test z materiału opisanego w sylabusie.
25 pytań wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz.
Literatura
Publikacje Naukowe:
Szpor G., Martysz Cz., Wojsyk K.: Ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Komentarz, Wolters Kluwer Polska, 2015.
Czaplicki K., Szpor G. Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Komentarz. Wolters Kluwer Polska, 2020.
Czaplicki K. Gryszczyńska A. Szpor G. [red.] Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Komentarz. Wolters Kluwer Poska Warszawa 2019.
Gryszczyńska A., Rejestry publiczne. Jawność i interoperacyjność, C.H. Beck, 2016.
Literatura pomocnicza:
Szpor G., Internet, Dane przestrzenne, C.H. Beck, 2018
Akty prawne:
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 257, str. 73).
Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 162 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 346).
Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. poz. 848).
Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 344).
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).
Ustawa o ewidencji ludności, Ustawa o dowodach osobistych, Ustawa prawo o ruchu drogowym, Ustawa prawo o aktach stanu cywilnego, Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym, Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie informacji dla Przedsiębiorcy, Ustawa o Księgach Wieczystych i hipotece – w zakresie dotyczącym rejestrów publicznych.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: