Metodologia przygotowania i zarządzania projektami WP-AD-MPiZP
Poziom przedmiotu: średnio-zaawansowany
Cele przedmiotu: W ramach ćwiczeń student nabywa wiedzę na temat zarządzania i przygotowywania projektów oraz metodyk zarządzania nimi. Nauczy się wykorzystywać teoretyczną wiedzę z zakresu zarządzania projektami w praktyce. Student uzyska wiedzę na temat struktury i sposobu wykorzystania wybranych metodyk projektowych (PCM, PRINCE2 czy podejście zwinne - agile) i dobrych praktyk.
Treści merytoryczne: Problemy zarządzania projektami (funkcjonalne, instytucjonalne, personalne), zarządzanie cyklem projektu, instrumenty i formy zarządzania finansami wspomagające realizację projektu, planowanie finansowe projektu, monitoring i ewaluacja projektu, analiza projektów, które już się odbyły oraz tworzenie opisu projektu zgodnego z wybranymi metodykami.
Metody oceny: Elementami wpływającymi na ocenę są: aktywność słuchaczy na zajęciach w tym przygotowywanie prezentacji (np. dotyczące analizy projektów, które już się odbyły), stworzenie własnego projektu, napisanie prawidłowego wniosku oraz obecność na zajęciach.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK1: podejmuje się przygotowywania i realizacji projektów społecznych, uwzględniających aspekty prawne, administracyjne, ekonomiczne i polityczne.
EK2: stosuje przepisy prawne oraz inne reguły/procedury do rozwiązania konkretnego problemu z zakresu przygotowania projektu europejskiego.
EK3: sporządza dokumentację projektu zgodną z wybraną przez siebie metodyką.
EK4: zbiera dane dotyczące analizowanego problemu w celu przygotowania opisu projektu.
EK5: prezentuje przygotowaną przez siebie propozycję projektu, przedstawiając jednocześnie argumenty przemawiające za jego realizacją.
Kryteria oceniania
Udział w ćwiczeniach: 15
Przygotowanie do zaliczenia: 25
Literatura: 10
Liczba ECTS 50h/25 = 2 ECTS
Literatura
M. Trocki, B. Grucza, K. Ogonek, Zarządzanie projektami, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2009;
Podręcznik metodyki PRINCE2;
Project Cycle Management Guidelines, Brussels 2004.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: