Gospodarka cyfrowa WP-AD-2-GC
Podział najważniejszych zagadnień omawianych na wykładzie:
- gospodarka cyfrowa - pojęcie; e-biznes, pojęcie społeczeństwa informacyjnego; cyfrowy podział
- pojęcia: czwarta rewolucja przemysłowa, gospodarka oparta na wiedzy, gospodarka współpracy,
- gospodarka platform,
- transformacje rynków, modele e-biznesu,
- zagadnienia konkurencji, neutralność sieci
- nowe technologie: sztuczna inteligencja i algorytmy, blockchain, smart kontrakt, kryptowaluty
- e-usługi, handel elektroniczny, regulacja handlu elektornicznego, odpowiedzialność usługodawców, wyłączenia odpowiedzialności,
- rola informacji w nowej gospodarce, fake news,
- media w gospodarce cyfrowej, media społecznościowe
- gospodarka oparta na danych
- własność intelektualna w gospodarce cyfrowej - prawa autroskie
- własność intelektualna w gospodarce cyfrowej - własność przemysłowa
- cyberbezpieczeństwo
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
AD2_U02: Student umie zastosować wiedzę teoretyczną z zakresu prawa/administracji/ekonomii i krytycznie dobierać metody badawcze i dane do analizowania przebiegu zjawisk społecznych w obrębie gospodarki cyfrowej.
AD2_U04: Student umie wykorzystać metody i narzędzia właściwe dla nauk prawnych i administracyjnych do przedstawiania prognoz oraz analizowania zjawisk kulturowych/politycznych/prawnych/społecznych/gospodarczych w obrębie gospodarki cyfrowej.
AD2_K01: Student jest gotów do systematycznego uczenia się i pogłębiania oraz aktualizowania swojej wiedzy z zakresu gospodarki cyfrowej.
AD2_K02: Student jest gotów do wykonywania zadań z zakresu prawa/administracji.
AD2_K04: Student jest gotów do identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zadań administracyjnych dotyczących gospodarki cyfrowej.
Kryteria oceniania
Zaliczenie ma formę testu.
Na ocenę 2:
AD2_U02: Student nie umie zastosować wiedzy teoretycznej z zakresu prawa/administracji/ekonomii i krytycznie dobierać metod badawczych i danych do analizowania przebiegu zjawisk społecznych w obrębie gospodarki cyfrowej.
AD2_U04: Student nie umie wykorzystać metod i narzędzi właściwych dla nauk prawnych i administracyjnych do przedstawiania prognoz oraz analizowania zjawisk kulturowych/politycznych/prawnych/społecznych/gospodarczych w obrębie gospodarki cyfrowej.
AD2_K01: Student nie jest gotów do systematycznego uczenia się i pogłębiania oraz aktualizowania swojej wiedzy z zakresu gospodarki cyfrowej.
AD2_K02: Student nie jest gotów do wykonywania zadań z zakresu prawa/administracji.
AD2_K04: Student nie jest gotów do identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zadań administracyjnych dotyczących gospodarki cyfrowej.
Na ocenę 3/3,5:
AD2_U02: Student umie zastosować wiedzę teoretyczną z zakresu prawa/administracji/ekonomii i krytycznie dobierać metody badawcze i dane do analizowania przebiegu zjawisk społecznych w obrębie gospodarki cyfrowej - jedynie w stopniu podstawowym.
AD2_U04: Student umie wykorzystać metody i narzędzia właściwe dla nauk prawnych i administracyjnych do przedstawiania prognoz oraz analizowania zjawisk kulturowych/politycznych/prawnych/społecznych/gospodarczych w obrębie gospodarki cyfrowej - jedynie w stopniu podstawowym..
AD2_K01: Student jest gotów do systematycznego uczenia się i pogłębiania oraz aktualizowania swojej wiedzy z zakresu gospodarki cyfrowej - jedynie w stopniu podstawowym.
AD2_K02: Student jest gotów do wykonywania zadań z zakresu prawa/administracji - jedynie w stopniu podstawowym.
AD2_K04: Student jest gotów do identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zadań administracyjnych dotyczących gospodarki cyfrowej - jedynie w stopniu podstawowym.
Na ocenę 4/4,5:
AD2_U02: Student umie odpowiednio zastosować wiedzę teoretyczną z zakresu prawa/administracji/ekonomii i krytycznie dobierać metody badawcze i dane do analizowania przebiegu zjawisk społecznych w obrębie gospodarki cyfrowej.
AD2_U04: Student umie odpowiednio wykorzystać metody i narzędzia właściwe dla nauk prawnych i administracyjnych do przedstawiania prognoz oraz analizowania zjawisk kulturowych/politycznych/prawnych/społecznych/gospodarczych w obrębie gospodarki cyfrowej.
AD2_K01: Student jest gotów w odpowiednim stopniu do systematycznego uczenia się i pogłębiania oraz aktualizowania swojej wiedzy z zakresu gospodarki cyfrowej.
AD2_K02: Student jest gotów w odpowiednim stopniu do wykonywania zadań z zakresu prawa/administracji.
AD2_K04: Student jest gotów w odpowiednim stopniu do identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zadań administracyjnych dotyczących gospodarki cyfrowej.
Na ocenę 5:
AD2_U02: Student bardzo dobrze umie zastosować wiedzę teoretyczną z zakresu prawa/administracji/ekonomii i krytycznie dobierać metody badawcze i dane do analizowania przebiegu zjawisk społecznych w obrębie gospodarki cyfrowej.
AD2_U04: Student bardzo dobrze umie wykorzystać metody i narzędzia właściwe dla nauk prawnych i administracyjnych do przedstawiania prognoz oraz analizowania zjawisk kulturowych/politycznych/prawnych/społecznych/gospodarczych w obrębie gospodarki cyfrowej.
AD2_K01: Student jest gotów do systematycznego uczenia się i pogłębiania oraz aktualizowania swojej wiedzy z zakresu gospodarki cyfrowej - w bardzo dobrym stopniu.
AD2_K02: Student jest gotów do wykonywania zadań z zakresu prawa/administracji - w bardzo dobrym stopniu.
AD2_K04: Student jest gotów do identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zadań administracyjnych dotyczących gospodarki cyfrowej - w bardzo dobrym stopniu.
Literatura
Brak podręcznika wiodącego.
Literatura będzie podawana na bieżąco. Materiały dydaktyczne będą zamieszczane na platformie e-learningowej e.uksw.edu.pl.
Literatura uzupełniająca:
K. Śledziewska, R. Włoch, Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat, Warszawa 2020
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: