Wystąpienia publiczne WNP-PPWZ-WP
Przedmiot "Wystąpienia publiczne" w swojej podstawie teoretycznej opiera się na trzech powiązanych obszarach: retoryce klasycznej, logice praktycznej i teorii argumentacji. Uczestnicy zajęć poznają pojęcia, zasady i kryteria skuteczności retorycznej, narzędzia logicznej analizy zdań i wypowiedzi oraz metody i techniki argumentacyjne. Przedmiot ma charakter ćwiczeniowy: teoria jest tylko wprowadzeniem w dobre praktyki różnorakich form wystąpień publicznych: prezentacji, autoprezentacji, dyskusji, debaty, prowadzenia zebrań itp.
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: student ma uporządkowaną wiedzę ogólną obejmującą pojęcia i stanowiska z zakresu retoryki, sztuki argumentacji i logiki praktycznej; student ma uporządkowaną wiedzę szczegółową z zakresu retoryki, teorii argumentacji i logiki praktycznej; student ma wiedzę dotyczącą metod i technik argumentacji.
Umiejętności: student potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych form wystąpień publicznych (tj. autoprezentacja, przedstawienie drugiej osoby, wykład, dyskusja, prelekcja); student umie rozpoznać różne rodzaje wypowiedzi argumentacyjnych oraz dokonać ich interpretacji i oceny; student posiada umiejętność merytorycznego argumentowania oraz formułowania wniosków.
Kompetencje społeczne: student potrafi brać udział w dyskusji, współpracować, jasno i precyzyjnie formułować argumenty za i przeciw danemu stanowisku; student potrafi dokonać analizy wypowiedzi i jej oceny; student potrafi rozwiązywać trudności związane z wystąpieniami na forum.
Kryteria oceniania
1. Przygotowanie do zajęć: znajomość treści zadanych lektur sprawdzana na bieżąco na każdych zajęciach 25%.
2. Aktywność i zaangażowanie w trakcie ćwiczeń zadawanych na zajęciach (krótkie formy pisemne i ustne) 25%.
3. Przygotowanie prezentacji z zadanego tematu i wystąpienie publiczne na zajęciach 50%.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
K. Szymanek, Sztuka argumentacji. Słownik terminologiczny, PWN, 2004.
K. Szymanek i in., Sztuka argumentacji. Ćwiczenia w badaniu argumentów, PWN, 2012
T. Hołówka, Kultura logiczna w przykładach, PWN 2005.
T. Kammel, Moc w gębie, 2019.
Literatura uzupełniająca:
M. Orłoś, O sztuce wystąpień publicznych.
P. Kania, Wyraźnie, dokładnie, precyzyjnie, 2014.
M. Korolko, Sztuka retoryki. Przewodnik encyklopedyczny, 1990.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: