Strategie edukacji środowiskowej w przedszkolu i klasach I-III WNP-PE-STE
Treści kształcenia:
Koncepcje edukacyjne - teoretyczne i praktyczne aspekty edukacji środowiskowej w procesie wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji w klasach I-III; proces poznawania środowiska społeczno-przyrodniczego przez dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym; problematyka ochrony środowiska w procesie wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji; wychowanie do świadomości zagrożeń środowiska społeczno-przyrodniczego; znaczenie procesu wychowania do zdrowego stylu życia w środowisku społecznym i przyrodniczym; rozwijanie postaw proekologicznych w procesie wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji w klasach I-III; problematyka dotycząca środowiska w międzynarodowych raportach oświatowych.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
- Student zna terminologię stosowaną w pedagogice wczesnoszkolnej, przedszkolnej oraz jej zastosowanie w dyscyplinach pokrewnych na poziomie rozszerzonym, rozumie podstawy filozofii przyrody i ma pogłębioną wiedzę z zakresu humanistycznych aspektów wychowania środowiskowego.
- Student ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę na temat własnej specjalności, obejmującą terminologię, metodykę/dydaktykę szczegółową. Ma pogłębioną wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej (środowiskowej).
- Student ma wiedzę o celach działalności edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej (klasy 1-3), pogłębioną w aspekcie kreatywności metodycznej/dydaktyki szczegółowej. Ma pogłębioną wiedzę o procesie edukacji ekologicznej (środowiskowej) w zakresie wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji szkolnej w klasach I-III.
UMIEJĘTNOŚCI:
- Student posiada pogłębione umiejętności obserwowania, wyszukiwania informacji na temat edukacji elementarnej z różnych źródeł wiedzy oraz interpretowania jej z punktu widzenia problemów edukacyjnych pojawiających się w przedszkolu i szkole (klasy 1-3). Posiada pogłębione umiejętności w zakresie kreowania warunków do życia w harmonii ze środowiskiem społeczno-przyrodniczym.
- Student potrafi wykorzystać i integrować wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w celu analizy złożonych problemów edukacyjnych, opiekuńczych, kulturalnych, pomocowych i terapeutycznych. Posiada pogłębione umiejętności obserwowania, wyszukiwania informacji o zrównoważonej aktywności na rzecz środowiska społeczno-przyrodniczego.
- Student potrafi wybrać i zastosować właściwy dla danej działalności sposób postępowania, metody dydaktyczno-wychowawcze w celu efektywnego wykonania pojawiających się zadań zawodowych w obszarze edukacji elementarnej. Potrafi wybrać i zastosować literaturę dziecięcą, związaną z pojęciami z zakresu wychowania środowiskowego oraz ochroną środowiska społeczno-przyrodniczego.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
- Student ma pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego dla dobra dzieci. Ma pogłębioną świadomość swojej wiedzy o zdrowym stylu życia w harmonii ze środowiskiem społeczno-przyrodniczym, rozumie potrzebę ustawicznego rozwoju osobistego.
- Student utożsamia się z wartościami, celami i zadaniami realizowanymi w zakresie edukacji elementarnej, odznacza się rozwagą, dojrzałością i zaangażowaniem w projektowaniu, planowaniu i realizowaniu działań edukacyjnych. Ma pogłębioną wrażliwość na godne traktowanie wszystkich istot żywych i jest gotowy do współpracy ze środowiskiem społeczno-przyrodniczym.
- Student odznacza się odpowiedzialnością za własne przygotowanie do pracy, podejmowane decyzje i prowadzone działania oraz ich skutki, czuje się odpowiedzialny wobec dziecka. Utożsamia się z zasadami etyki zawodowej, odznacza się rozwagą, dojrzałością psychiczną w realizowaniu działań edukacyjnych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: