Komunikacja interpersonalna WNP-PE-INT
Zapoznanie słuchaczy z podstawowymi pojęciami i zakresem problematyki komunikacji interpersonalnej z uwzględnieniem obszarów komunikacji werbalnej i niewerbalnej,, ograniczeniami i błędami komunikacyjnymi - ich przyczynami i potencjalnymi skutkami, z uwzględnieniem elementów możliwych manipulacji i ich celów. Metodami pracy są przede wszystkim ćwiczenia i zadania realizowane w trybie udziału słuchaczy (interakcja) na podbudowie elementów prezentacji prowadzącego.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EW zna zasady dobrej i skutecznej komunikacji, klasyfikuje i definiuje aspekty werbalne i niewerbalne komunikacji,,
EU umie identyfikować rodzaj komunikatów i informacji, potrafi wskazać źródła przekazu, umie dostosować modele komunikacji do wymogów sytuacji (dobór właściwych narzędzi komunikacji), potrafi rozpoznać i wyeliminować lub ograniczyć błędy komunikacyjne..
UK zdolność do angażowania się w znaczące, wiarygodne i wszechstronne interakcje z innymi
Kryteria oceniania
bdb - student potrafi dokonać analizy wybranego przykładu komunikacji oraz potrafi zastosować zdobytą wiedzę w symulacjach.
db - student w ograniczonym zakresie potrafi dokonać analizy wybranego przykładu komunikacji, ale potrafi swobodnie zastosować zdobytą wiedzę w symulacjach
dst - student potrafi dokonać analizy wybranego przykładu komunikacji, ale w ograniczonym zakresie potrafi zastosować zdobyta wiedzę w symulacjach
ndst - brak nawet podstawowych umiejętności w zakresie analizy elementów komunikacji, zupełny brak umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy i umiejętności w sposób praktyczny, zupełny brak aktywności i samodzelności8 w realizacji zadań.
Literatura
Steve Brown Jak mówić aby ludzie słuchali
(np. Logos 2005)
Eric Berne W co grają ludzie (np. PWN 2024)
Stanisław Mika Psychologia społeczna, rozdział o interakcjach międzyosobniczych
ewentualnie również
Paul Ekman, Richard J. Davidson;
Natura emocji. Podstawowe zagadnienia (np. GWP 2012)
Arthur Schopenhauer Erystyka,. Sztuka prowadzenia sporów
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: