Projektowanie i organizacja wystaw WNHS-ZDK-PiOW
W trakcie zajęć omawiane są najważniejsze etapy organizacji wystaw czasowych i problemy wobec jakich może stanąć kurator/organizator wystawy. Prowadzący omawia logistykę jednocześnie - organizacji wystaw, mówi o kwestiach merytorycznych, sposobach prowadzenia kwerend i określeniu tematu ekspozycji, wybranych kwestiach prawnych i związanych z konstruowaniem budżetu.
Omawiane są etapy pozyskiwania dzieł sztuki, ich transportu, współpraca ze scenografem itp., a jednocześnie problemy związane z edycją katalogu i innych wydawnictw, tworzenia systemu informacji, wybrane środki promocji wystawy itp.
W oparciu o przykładowe problemy związane z organizacją wystaw, student ma za zadanie omówić dwie wybrane przez siebie wystawy i spróbować dokonać oceny (wspólnie z prowadzącym i z innymi studentami) na ile autorzy tych wystaw wywiązali się ze stojących przed nimi zadaniami.
W cyklu 2023/24_L:
W trakcie zajęć omawiane są najważniejsze etapy organizacji wystaw czasowych i problemy wobec jakich może stanąć kurator/organizator wystawy. Prowadzący omawia logistykę jednocześnie - organizacji wystaw, mówi o kwestiach merytorycznych, sposobach prowadzenia kwerend i określeniu tematu ekspozycji, wybranych kwestiach prawnych i związanych z konstruowaniem budżetu. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning z podziałem na grupy |
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2019/20_L: | W cyklu 2022/23_L: |
Efekty kształcenia
ZDK2_W08 - Ma pogłębioną wiedzę o współczesnym muzealnictwie i instytucjach kultury oraz orientuje się we współczesnym życiu kulturalnym.
ZDK2_W10 - Ma pogłębioną wiedzę o wybranych systemach norm i reguł
(prawnych, organizacyjnych, zawodowych, moralnych, etycznych) na temat
ram ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym w Polsce.
ZDK2_W15 - Ma uporządkowaną, pogłębioną wiedzę, obejmującą wyróżniki
poszczególnych stylów architektonicznych ich następstwo chronologiczne,
oraz zasady ich rozwoju w ujęciu chronologicznym, zna podstawowe
materiały i techniki budowlane wykorzystywane w przeszłości od starożytności do czasów nowożytnych.
ZDK2_U07 - Posiada umiejętność merytorycznego argumentowania, z wykorzystaniem własnych poglądów oraz poglądów innych autorów, formułowania wniosków oraz tworzenia syntetycznych podsumowań.
ZDK2_U09 - Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz dziedzin nauki i dyscyplin naukowych pokrewnych oraz niespecjalistami, w języku polskim i języku angielskim, a także popularyzować wiedzę o humanistyce oraz wytworach kultury i jej instytucjach.
ZDK2_U17 - Potrafi w sposób popularny przedstawić złożone fakty z dziedziny
zabytkoznawstwa i konserwatorstwa z wykorzystaniem różnych kanałów i
technik komunikacyjnych.
Kryteria oceniania
Student opracowuje i przedstawia prezentacje na temat ustalony wcześniej z prowadzącym.
Literatura
Freda Matassa, Zarządzanie zbiorami muzeum, Kraków 2012
Historia Polski-od-nowa. Nowe narracje historii i muzealne reprezentacje przeszłości, red. R. Kostro i in., Warszawa 2014
Freda Matassa, Organizacja wystaw. Podręcznik dla muzeów, bibliotek i archiwów, Kraków 2015
K. Kłudkiewicz, M. Mencwel, Miłośnictwo rzeczy. Studia z historii kolekcjonerstwa na ziemiach polskich w XIX i XX wieku, Warszawa 2014
T. de Rosset, A. Kluczewska - Wójcik, A. Tołysz, Kolekcjonerstwo polskie XX i XXI wieku. Szkice, Warszawa 2015
D. Folga-Januszewska, Muzeum. Fenomeny i problemy, Kraków 2015
D. Folga-Januszewska, B. Gutowski, Ekonomia muzeum, Kraków 2011
P. Jaskanis, Muzea, muzealia, muzealnicy. Ważne rozmowy, Kraków 2016
W cyklu 2023/24_L:
Freda Matassa, Zarządzanie zbiorami muzeum, Kraków 2012 |
Uwagi
W cyklu 2023/24_L:
Zajęcia odbywają się stacjonarnie na WNHS UKSW. Uczestnictwo w zajęciach: 30 godz. SUMA: 50 godz = 2 ECTS. Ocena: Referaty połączone z prezentacją materiału ilustracyjnego w formie multimedialnej. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na ćwiczeniach (dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności na ćwiczeniach) Referaty połączone z prezentacjami multimedialnymi podlegają ocenie. Ocena odzwierciedla także poziom przygotowanych prac. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: