OB. Historia sztuki nowożytnej europejskiej WNHS-ZDK-OB.HSE
Zajęcia dotyczą sztuki europejskiej epoki renesansu, baroku i klasycyzmu. Studenci zapoznają się z czołowymi dziełami sztuki tego okresu, w kontekście przemian politycznych, społecznych i kulturowych epoki. Poznają także działalność najwybitniejszych artystów tych epok. Studenci ugruntowują znajomość fachowej terminologii z zakresu architektury, malarstwa i rzeźby.
Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z elementarnymi faktami i pojęciami z zakresu nauk o sztuce, a także zapoznanie z wiedzą o rozwoju sztuki w okresie nowożytnym.
Celem jest także nabycie umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej do interpretowania i analizowania zabytków.
W cyklu 2021/22_Z:
Zajęcia dotyczą sztuki europejskiej epoki renesansu, baroku i klasycyzmu. Studenci zapoznają się z czołowymi dziełami sztuki tego okresu, w kontekście przemian politycznych, społecznych i kulturowych epoki. Poznają także działalność najwybitniejszych artystów tych epok. Studenci ugruntowują fachową terminologię z zakresu architektury, malarstwa i rzeźby. |
W cyklu 2023/24_Z:
Zajęcia dotyczą sztuki europejskiej epoki renesansu, baroku i klasycyzmu. Studenci zapoznają się z czołowymi dziełami sztuki tego okresu, w kontekście przemian politycznych, społecznych i kulturowych epoki. Poznają także działalność najwybitniejszych artystów tych epok. Studenci zapoznają się z fachową terminologią z zakresu architektury, malarstwa i rzeźby. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2023/24_Z: 2 ECTS
50 godzin pracy w sali
10 godzin pracy własnej studenta | W cyklu 2021/22_Z: 2 ECTS= 50 godzin zajęć z wykładowcą i 10 godzin samodzielnej pracy studenta, w tym lektura książek i przygotowanie się do egzaminu. |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
2 ECTS= 50 godzin zajęć z wykładowcą i 10 godzin samodzielnej pracy studenta, w tym lektura książek i przygotowanie się do egzaminu.
Wiedza.
ZDK_W17: Absolwent zna podstawowe pojęcia z zakresu historii sztuki, rozumie procesy historyczne, których przejawem są zmiany formalne i jakościowe w sztuce.
Umiejętności.
ZDK_U01: Absolwent potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informację z wykorzystaniem różnych źródeł i sposobów.
ZDK_U14: Absolwent potrafi, na podstawie wyszukanych informacji, wyrazić swoje zdanie na temat związany z dziełem sztuki podając argumenty za i przeciw.
Kryteria oceniania
Na egzaminie student otrzymuje do rozpoznania 3 obiekty, które musi rozpoznać: określić styl, wymienić cechy danego dzieła sztuki które świadczą o tym stylu, okreslić tytuł, autora, zadatować, wskazać podstawowe problemy ikonograficzne i symbolikę przedstawienia. Dopuszcza sie pomyłkę 15 lat.
Studenci przygotowują się do egzaminu na podstawie materiału prezentowanego na wykładach.
Na ocenę bardzo dobrą:
Absolwent wymienia wszystkie elementarne fakty i pojęcia z zakresu nauk o sztuce. Biegle prezentuje wiedzę o rozwoju sztuki nowożytnej.
Absolwent biegle wykorzystuje wiedzę teoretyczną do interpretowania i analizowania zabytków.
Płynnie prezentuje własne poglądy i opinie na temat dóbr kultury, a także konstruuje logiczne wypowiedzi. Rozpoznaje wszystkie wskazane dzieła sztuki, określa ich autora, datuje, wskazuje styl.
Na ocenę dobrą:
Absolwent wymienia większość elementarnych faktów i pojęć z zakresu nauk o sztuce. W tym prezentuje wiedzę o rozwoju sztuki nowożytnej.
Absolwent poprawnie wykorzystuje wiedzę teoretyczną do interpretowania i analizowania zabytków.
Prezentuje poprawnie własne poglądy i opinie na temat dóbr kultury, a także poprawnie konstruuje logiczne wypowiedzi. Rozpoznaje dwa obiekty, datuje je, określa autora i styl.
Na ocenę dostateczną:
Absolwent na poziomie dostatecznym wymienia elementarne fakty i pojęcia z zakresu nauk o sztuce. W tym prezentuje dostateczną wiedzę o rozwoju sztuki nowożytnej.
Absolwent dostatecznie wykorzystuje wiedzę teoretyczną do interpretowania i analizowania zabytków.
Rozpoznaje jedno dzieło sztuki, określa jego autora, styl i datuje.
Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Dopuszczalne są 2 nieobecności nieusprawiedliwione.
Literatura
Lit. podstawowa:
Sztuka świata, t. 5, 8, wyd. Arkady, Warszawa 1994, 2006, 2009
Lit. uzupełniająca
The Dictionary of art, ed. J. Turner, New York 1998.
Renesans w sztuce włoskiej. Architektura, rzeźba, malarstwo, rysunek, red. R. Toman, Koln 1994.
Sztuka baroku. Architektura, rzeźba, malarstwo, red. R. Toman, Munchen 2004.
W cyklu 2021/22_Z:
Lit. podstawowa: Literatura uzupełniająca: The Dictionary of art, ed. J. Turner, New York 1998. |
W cyklu 2023/24_Z:
Lit. podstawowa: Literatura uzupełniająca: The Dictionary of art, ed. J. Turner, New York 1998. |
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
wykład obieralny 1 stopień zdk, prowadzony również dla odkiś Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Dopuszczalne są 2 nieobecności nieusprawiedliwione. |
W cyklu 2023/24_Z:
Zajęcia łączone dla ZDK i ODKiŚ |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: