Wstęp do metodologii historii sztuki WNHS-HS-WdMHSć
Ćwiczenia mają na celu zapoznanie studentów z metodami stosowanymi w historii sztuki. Słuchacze poznają miejsce historii sztuki wśród nauk humanistycznych i dowiadują się o specyfice tej dziedziny. Ważnym celem zajęć jest zapoznanie studentów z sylwetkami oraz dokonaniami najważniejszych postaci w dziejach dyscypliny. Poszczególne poglądy na badanie sztuki zostaną na zajęciach przećwiczone na wybranych przykładach.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2021/22_Z: |
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student:
- ma wiedzę o miejscu historii sztuki wśród nauk humanistycznych i jej specyfice przedmiotowej i metodologicznej oraz podstawową wiedzę o powiązaniach
historii sztuki z innymi naukami humanistycznymi oraz naukami ścisłymi i przyrodniczymi
- zna i rozumie metody analizy i interpretacji dzieł sztuki, ma znajomość stosowanych w historii sztuki teorii i metodologii oraz zna jej najnowsze osiągnięcia
- posiada umiejętność konstruowania logicznej wypowiedzi w mowie i w piśmie w języku polskim i obcym. Umie przygotować tekst naukowy z aparatem badawczym i poprawnie opracowanymi fotografiami dzieł sztuki
Opis ECTS:
Uczestnictwo w zajęciach: 30 h.
Przygotowanie do kolokwium na koniec semestru: 15 h.
Lektura zadanych lektur: 15 h.
Razem 60 h. : 30 h. = 2 pkt. ECTS
Kryteria oceniania
Warunkiem otrzymania oceny końcowej jest obecność na zajęciach: dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności, każda kolejna powinna zostać zaliczona pisemnie w czasie sesji w terminie podanym przez prowadzącego.
Na ocenę z zajęć składać się będzie: merytoryczny udział w dyskusji świadczący o przeczytaniu oraz zrozumieniu i przemyśleniu zadanych lektur oraz ocena z kolokwium, które odbędzie się na ostatnich zajęciach.
Osoby chętne, które będą chciały zwiększyć swoje szanse na dobrą bądź bardzo dobrą ocenę (w obliczu wyśrubowanej punktacji na kolokwium) będą mogły przygotować referat na zadany przez prowadzącego temat.
Punktacja kolokwium:
poniżej 50% - niedostateczny
51-70% - dostateczny
70-85% - dobry
86-98% - bardzo dobry
powyżej 98% - celujący
Studenci posiadający indywidualny tryb nauczania i inni, wymagający specjalnego procedowania przy zaliczeniu (np. odbywające studia częściowe poza Polską), będą miały osobno ustalany tryb zaliczenia zajęć.
Literatura
Literatura podstawowa:
- Białostocki J., Historia sztuki wśród nauk humanistycznych, Wrocław 1980
- Bryl M., Suwerenność dyscypliny. Polemiczna historia historii sztuki od 1970 roku, Poznań 2008
- D’Alleva A., Metody i teorie historii sztuki, Kraków 2008
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
Nie przewiduje się wymagań wstępnych. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: