Inwentaryzatorstwo WNHS-HS-INWENTć
Celem przedmiotu jest nabycie umiejętności ewidencjonowania i dokumentacji zabytków nieruchomych. Na zajęciach będą poruszane zagadnienia związane z terminologią i opisem obiektów architektury oraz dokumentacją zabytków nieruchomych (tzw. białe karty). Ćwiczenia z Inwentaryzatorstwa (realizowane w ramach Modułu 1. Opis i analiza dzieła sztuki) są dopełnieniem zajęć ze Wstępu do historii sztuki. Architektura dla I roku (wykład + ćwiczenia, 45 godz.). Studenci mogą teraz poszerzyć swoją wiedzę o terminologię potrzebną do przygotowania opisu obiektów sakralnych (przede wszystkim nowożytnych, wcześniej były to głównie przykłady pochodzące z okresu średniowiecza) i świeckich (z powodu ograniczeń czasowych zagadnienie nie mogło być realizowane na I roku studiów). Znajomość terminologii architektonicznej w/ w zakresie ułatwia studentom zrozumienie wykładów z architektury X-XXI w., inwentaryzację obiektów w ramach prac dokumentacyjnych prowadzonych przez IHS, jak również stanowi niezbędny element opisu, który z kolei jest jedną z podstawowych umiejętności warsztatu historyka sztuki, wykorzystywanego przy pisaniu prac naukowych, inwentaryzacji i wypełnianiu tzw. białych kart.
W cyklu 2021/22_L:
Na zajęciach będą poruszane zagadnienia związane z terminologią architektury sakralnej i świeckiej oraz pomników nagrobnych, z przedstawieniem zasad opracowywania tzw. białych kart. Ćwiczenia z Inwentaryzatorstwa (realizowane w ramach Modułu 1. Opis i analiza dzieła sztuki) są dopełnieniem zajęć ze Wstępu do historii sztuki. Architektura dla I roku (wykład + ćwiczenia, 45 godz.). Studenci mogą teraz poszerzyć swoją wiedzę o terminologię potrzebną do przygotowania opisu obiektów sakralnych (przede wszystkim nowożytnych, wcześniej były to głównie przykłady pochodzące z okresu średniowiecza) i świeckich (z powodu ograniczeń czasowych zagadnienie nie mogło być realizowane na I roku studiów). Z drugiej są poświęcone ewidencji i dokumentacji pomników nagrobnych znajdujących się na cmentarzach, a więc tematyce sepulkralnej, która z kolei wiąże się z prowadzonymi przez Instytut Historii Sztuki pracami inwentaryzatorskimi pomników nagrobnych na cmentarzach Litwy, Ukrainy i Polski. Znajomość terminologii architektonicznej w/ w zakresie ułatwia studentom zrozumienie wykładów z architektury XVI-XXI w., inwentaryzację obiektów w ramach prac dokumentacyjnych prowadzonych przez IHS, jak również stanowi niezbędny element opisu, który z kolei jest jedną z podstawowych umiejętności warsztatu historyka sztuki, wykorzystywanego przy pisaniu prac naukowych, inwentaryzacji i wypełnianiu tzw. białych kart. Uzasadnienie liczby punktów ECTS: |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: fakultatywny ograniczonego wyboru | W cyklu 2023/24_L: fakultatywny ograniczonego wyboru | W cyklu 2024/25_L: obowiązkowy |
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
UMIEJĘTNOŚCI:
HS1_U01
Potrafi znaleźć w zasobach instytucjonalnych i cyfrowych karty ewidencji zabytków nieruchomych, i przeprowadzić ich krytyczną ocenę
HS1_U02
Posiada umiejętności metodologiczne do wypełnienia karty ewidencji zabytków nieruchomych.
HS1_U03
Potrafi rozpoznać różne rodzaje i typy obiektów nieruchomych, dobierając właściwą terminologię do ich opisu.
HS1_U04
Potrafi przygotować opis architektoniczny, posługując się językiem specjalistycznym.
HS1_U08
Potrafi pracować samodzielnie i w grupie, wykonując podczas zajęć zadania przygotowane przez prowadzącego przedmiot.
Kryteria oceniania
Efekty HS1_U01, HS1_U02, HS1_U03, HS1_U04 i HS1_U08
na ocenę bardzo dobrą:
1. potrafi przygotować opis obiektu nieruchomego zgodny z obowiązującymi zasadami ewidencji zabytków (kolejność informacji, właściwa terminologia, dopasowana do różnego rodzaju i typów obiektów nieruchomych, nie pomija istotnych szczegółów opisu, prawidłowo odczytuje plany, posługuje się językiem specjalistycznym)
2. wykorzystuje wiedzę z zakresu historii architektury
3. Uczestniczy aktywnie w zajęciach, wykonując samodzielnie lub w grupie przygotowane przez prowadzącego zadania.
na ocenę dobrą:
1. potrafi przygotować opis obiektu nieruchomego zgodny z obowiązującymi zasadami ewidencji zabytków (zachowuje kolejność informacji, stosuje w większości poprawną terminologię, dostosowaną do różnego rodzaju i typów obiektów nieruchomych pomija jednak niektóre szczegóły opisu, nie zawsze prawidłowo odczytuje plany, posługując się względnie poprawnym językiem specjalistycznym)
2. Uczestniczy aktywnie w zajęciach, wykonując większość zadań przygotowanych przez prowadzącego przedmiot.
na ocenę dostateczną:
1. potrafi przygotować opis obiektu nieruchomego zgodny z obowiązującymi zasadami ewidencji zabytków (zachowuje kolejność informacji, stosuje poprawnie podstawową terminologię, pomija jednak niektóre szczegóły opisu, ma problemy z prawidłowym odczytaniem elementów planu, ma trudności w posługiwaniu się językiem specjalistycznym).
2. Opuszcza zajęcia przez co wykonuje tyko część zadań przygotowanych przez prowadzącego przedmiot.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. N. Pevsner, J. Fleming, H. Honour, Encyklopedia architektury, Warszawa 1992; 2. Słownik terminologiczny sztuk pięknych, wyd. V, Warszawa 2011; 3. Z. Mączeński, Elementy i detale architektoniczne w rozwoju historycznym, Warszawa 1956; 4. M. Róziewicz, Ewidencja zabytków architektury i budownictwa, "Kurier Konserwatorski" 2008, nr 1, s. 13-18.
W cyklu 2021/22_L:
Literatura podstawowa: |
W cyklu 2023/24_L:
Literatura podstawowa: |
Uwagi
W cyklu 2021/22_L:
Znajomość terminologii architektonicznej i podstaw opisu zabytków nieruchomych |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: