Architektura XIX wieku WNHS-HS-A19
- http://k6o02li (w cyklu 2021/22_L)
- http://k6o02li (w cyklu 2022/23_L)
Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z historią architektury XIX wieku w wybranych krajach europejskich (Niemcy, Austria, Francja, Wielka Brytania) oraz na ziemiach polskich (zabór rosyjski - Warszawa i Łódź, zabór austriacki - Kraków i Lwów, zabór pruski - Poznań, Gdańsk i Wrocław); nabycie umiejętności rozpoznawania i analizowania obiektów architektury nowoczesnej; doskonalenie kompetencji w pogłębianiu wybranych zagadnień z architektury XIX wieku poprzez udział w dyskusji i konsultacjach z prowadzącym przedmiot.
W cyklu 2021/22_L:
Podczas wykładu student otrzymuje uporządkowaną wiedzę z zakresu historii architektury XIX wieku w wybranych krajach europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Rosja) oraz na ziemiach polskich (zabór rosyjski - Warszawa i Łódź, zabór austriacki - Kraków i Lwów, zabór pruski - Poznań, Gdańsk i Wrocław). Na zajęciach zostaną omówione m.in.: stan badań nad architekturą XIX wieku, pojęcia: historyzm i eklektyzm, style w architekturze: neogotyk, neoromanizm, neorenesans, neobarok, neorokoko i style orientalne (styl mauretański i egipski), nowe materiały w architekturze: żelazo, beton, szkło, najważniejsze ośrodki kształcenia architektów, prawo budowlane, koncepcje przebudowy miast: Paryż, Wiedeń, Barcelona, rozpowszechnianie się nowych wzorów w architekturze: wystawy światowe, czasopisma branżowe i ilustrowane, wzorniki, podróże, sylwetki znanych architektów, nowe budynki użyteczności publicznej (teatry, dworce kolejowe, muzea, domy towarowe, hotele), itp. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2022/23_L: Opis ECTS:
1. Praca w bezpośrednim kontakcie (uczestnictwo w wykładzie) = 30 godz.
2. Praca własna (przygotowanie się do egzaminu w oparciu o wiedzę zdobytą na zajęciach i w ramach samodzielniej lektury zalecanej literatury, konsultacje) = 30 godz.
Razem: 60 godz. : 30 godz. = 2 pkt. ECTS | W cyklu 2023/24_L: Opis ECTS:
1. Praca w bezpośrednim kontakcie (uczestnictwo w wykładzie) = 30 godz.
2. Praca własna (przygotowanie do egzaminu w oparciu o wiedzę zdobytą na zajęciach i w ramach samodzielniej lektury zalecanych pozycji bibliograficznych, konsultacje) = 30 godz.
Razem: 60 godz. : 30 godz. = 2 pkt. ECTS |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
HS1_W02
Ma uporządkowaną wiedzę szczegółową o rozwoju architektury polskiej i europejskiej XIX wieku, i jej odniesieniach do architektury poprzednich epok.
HS1_W03
Zna i rozumie metody analizy i interpretacji architektury nowoczesnej.
HS1_W06
Ma podstawową wiedzę o wybranych zagadnieniach architektury świata i jej powiązaniach z architekturą europejską XIX wieku.
UMIEJĘTNOŚCI:
HS1_U03
Potrafi rozpoznać obiekty architektoniczne, a także przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego i miejsca w procesie historyczno-kulturowym.
HS1_U04
Potrafi posługiwać się językiem specjalistycznym i stosować właściwą terminologię z zakresu architektury.
KOMPETENCJE:
HS1_K01
Jest przygotowany do samodzielnego zdobywania wiedzy z zakresu architektury XIX wieku poprzez korzystanie m.in. z konsultacji specjalistycznych.
Kryteria oceniania
Efekty HS1_W02, HS1_W03 i HS1_W06
na ocenę bardzo dobrą:
Zna w 90-100% podstawowe dane faktograficzne obiektów i ma pełną wiedzę na temat węzłowych problemów architektury XIX w. Zna i rozumie metody analizy i interpretacji architektury nowoczesnej.
na ocenę dobrą:
Zna w 70-80% podstawowe dane faktograficzne obiektów i ma wystarczającą wiedzę na temat węzłowych problemów architektury XIX w. Zna i rozumie metody analizy i interpretacji architektury nowoczesnej.
na ocenę dostateczną:
Zna w 50-60% podstawowe dane faktograficzne obiektów i ma nieuporządkowaną wiedzę na temat węzłowych problemów architektury XIX w.
Efekty HS1_U03 i HS1_U04
na ocenę bardzo dobrą:
1. potrafi rozpoznać bezbłędnie prawie wszystkie obiekty na pokazanych fotografiach (90-100%). Potrafi zauważyć zależności zachodzące pomiędzy architekturą europejską i poza europejską a architekturą polską. Umie wskazać pierwowzory i późniejsze naśladownictwa
2. Potrafi posługiwać się językiem specjalistycznym i stosuje właściwą terminologię z zakresu architektury.
na ocenę dobrą:
1. potrafi rozpoznać większość obiektów na pokazanych fotografiach (70-80%). Potrafi zauważyć zależności zachodzące pomiędzy architekturą europejską i poza europejską a architekturą polską. Umie wskazać niektóre pierwowzory i późniejsze naśladownictwa
2. Potrafi posługiwać się językiem specjalistycznym, ale nie zawsze stosuje właściwą terminologię z zakresu architektury.
na ocenę dostateczną:
1. potrafi rozpoznać ponad połowę obiektów na pokazanych fotografiach (50-60%). Nie dostrzega zależności zachodzących pomiędzy architekturą europejską i poza europejską a architekturą polską. Nie umie wskazać większości pierwowzorów i późniejszych naśladownictw
2. Ma trudności w posługiwaniu się językiem specjalistycznym. Nie zawsze stosuje właściwą terminologię z zakresu architektury.
Efekt HS1_K01
Ocena udziału w dyskusji wykazująca chęć pogłębienia wiedzy w zakresie architektury XIX wieku.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. K. Stefański, Architektura XIX wieku na ziemiach polskich, Warszawa 2005.
2. Sztuka polska. Sztuka XIX wieku (z uzupełnieniem o sztukę Śląska i Pomorza Zachodniego), red. J. Malinowski, Warszawa 2021 (rozdziały: K. Stefański, Architektura i K. Stefański, Architektura na Śląsku i Pomorzu Zachodnim, s. 17-106 i 509-527.)
3. Z. Tołłoczko, Główne nurty historyzmu i eklektyzmu w sztuce XIX wieku, t. 1 Architektura, Kraków 2011 (wyd. 2 uzupełnione i poprawione)
4. Sztuka świata, t. 8, red. A. Lewicka-Morawska, Warszawa 1994 (rozdziały: W. Baraniewski, Historyzm w architekturze XIX wieku, s. 163-182; J.A. Mrozek, Architektura rewolucji przemysłowej, s. 183-204.)
W cyklu 2021/22_L:
Literatura podstawowa: 1. K. Stefański, Architektura XIX wieku na ziemiach polskich, Warszawa 2005. Literatura uzupełniająca: I. Opracowania monograficzne w języku polskim (wybór): 1. K. Stefański, Polska architektura sakralna w poszukiwaniu stylu narodowego, Łódź 2002. II. Opracowania monograficzne w językach obcych (wybór): Ogólne: 1. H.-R. Hitchcock, Architecture: Nineteenth and Twentieth Centuries, London 1977 (I wyd. 1958) 1. J. Summerson, Architecture of Britain 1530-1830, Harmondsworth 1977. Monografie architektów (wybór): 1. A. von Buttlar, Leo von Klenze: Leben - Werk - Vision, Munchen 2014 (I wyd. 1999). Urbanistyka (wybór): 1. M. Wiśniewski, W. Wiśniewska, Urbanistyka "A La Francaise", t. III Od wielkiej rewolucji po nowe tysiąclecie..., Kraków 2018. |
Uwagi
W cyklu 2021/22_L:
Znajomość terminologii architektonicznej i historii rozwoju architektury do końca XVIII w. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: