Biblioteki cyfrowe i zasoby elektroniczne WNHS-BIB2-BCiZE
W trakcie zajęć zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące funkcjonowania bibliotek cyfrowych i udostępnianych w nich zasobów. Przedstawiona zostanie historia i rozwój bibliotek cyfrowych. Zakres tematów kolejnych zajęć będzie powiązany z procesami bibliotecznymi stanowiącymi tzw. "drogę książki" w procesie digitalizacji - – od wyboru obiektu do publikacji w bibliotece cyfrowej. Poza zagadnieniami typowo bibliotecznymi dotyczącymi opisu zbiorów cyfrowych w trakcie zajęć podejmowane będą tematy dotyczące standardów digitalizacji, zasad działania sprzętu digitalizacyjnego, sposobów udostępniania i przechowywania obiektów cyfrowych, prawa autorskiego oraz zarządzania procesem digitalizacji. Udział w zajęciach pozwoli na zapoznanie się z najważniejszymi projektami digitalizacyjnymi w bibliotekach i muzeach w Polsce i na świecie oraz wiodącymi bibliotekami cyfrowymi, e-usługami bibliotecznymi i projektami bibliotecznymi opartymi o wykorzystanie sztucznej inteligencji. Tematyka zajęć będzie dotyczyła również praktycznych aspektów pozyskiwania środków na prowadzenie bibliotek cyfrowych i projektów digitalizacyjnych w ramach konkursów lokalnych, ministerialnych, krajowych i europejskich.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Udział w zajęciach pozwoli na zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania bibliotek cyfrowych, standardów digitalizacji, udostępniania i przechowywania obiektów cyfrowych. Dodatkowo student zyska umiejętności związane z planowaniem procesu digitalizacji w bibliotekach oraz kompetencje społeczne w zakresie modelowania usług cyfrowych dla użytkowników bibliotek.
BIB2_W08 Posiada pogłębioną wiedzę o organizacji oraz działalności różnych
typów bibliotek w Polsce oraz innych instytucjach nauki i kultury
posiadających w swych zbiorach materiały biblioteczne
BIB2_W10 Zna i rozumie w stopniu pogłębionym zasady opracowywania,
wyszukiwania oraz selekcji cyfrowego i elektronicznego zasobu
bibliotecznego
BIB2_W13 Ma pogłębioną wiedzę na temat opracowywania zasobu
bibliotecznego, a także jego udostępniania w bibliotekach i innych
instytucjach nauki i kultury
BIB2_W18 Ma pogłębioną wiedzę o głównych kierunkach rozwoju bibliologii i
bibliotekarstwa oraz najważniejszych nowych osiągnięciach w tej
dziedzinie
BIB2_K03 Ma w stopniu pogłębionym świadomość odpowiedzialności za
zachowanie dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym
uwzględnieniem zbiorów bibliotecznych, regionu, kraju, Europy, a
także jest przygotowany do promowania i popularyzacji wiedzy o
nich
Kryteria oceniania
Ocenie podlega aktywny udział studenta w zajęciach, obecność oraz wywiązanie się z zadań do wykonania w trakcie zajęć polegających na pracy z wykorzystaniem bibliotek cyfrowych.
Literatura
Materiały dotyczące przedmiotu dostępne są na stronie Centrum Kompetencji Biblioteki Narodowej https://bn.org.pl/uslugi/centrum-kompetencji
Podstawową lekturą będzie wznowione i poprawione wydanie podręcznika Digitalizacja piśmiennictwa (planowany termin wydania IV kwartał 2022). Pierwsze wydanie wraz z aneksem dostępne są na stronie Centrum Kompetencji.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: