Biochemia WMCM-PG-BIO
Student zna budowę i funkcje białek, węglowodanów, tłuszczów, nukleotydów, rozumie mechanizm działania enzymów, diagnostyczne znaczenie izoenzymów, powstawanie i wykorzystywanie ATP, warunki powstawania stresu oksydacyjnego, budowę i przemiany glukozy i glikogenu, ciał ketonowych, związków tłuszczowych. Zna związki czynne fizjologicznie powstające w przemianach aminokwasów, białka osocza krwi - prawidłowe i diagnostyczne, budowę, rodzaje i funkcje hemoglobiny oraz zaburzenia syntezy i degradacji hemu oraz rozumie transport gazów we krwi.
W cyklu 2021/22_Z:
Student zna budowę i funkcje białek, węglowodanów, tłuszczów, nukleotydów, rozumie mechanizm działania enzymów, diagnostyczne znaczenie izoenzymów, powstawanie i wykorzystywanie ATP, warunki powstawania stresu oksydacyjnego, budowę i przemiany glukozy i glikogenu, ciał ketonowych, związków tłuszczowych. Zna związki czynne fizjologicznie powstające w przemianach aminokwasów, białka osocza krwi - prawidłowe i diagnostyczne, budowę, rodzaje i funkcje hemoglobiny oraz zaburzenia syntezy i degradacji hemu Rozumie transport gazów we krwi, równowagę kwasowo-zasadową i jej zaburzenia (kwasice, zasadowice). |
E-Learning
W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2021/22_Z: |
Efekty kształcenia
Zdobyta przez studenta wiedza pozwoli mu na zrozumienia zjawisk fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka. Ułatwi mu przyswojenie wiadomości z innych przedmiotów takich jak fizjologia, patofizjologia, histologia, biologia, mikrobiolog a także farmakologia. Poznanie podstaw metabolizmu umożliwi udział w programach profilaktyki, promocji zdrowia i pracę w zespole terapeutycznym.
30h wykładów = 1 pkt ECTS
15h ćwiczeń = 0,5 pkt
10h samokształcenie = 0,5 pkt
Razem 2 pkt ECTS
Kryteria oceniania
Zasady dopuszczenia do zaliczenia przedmiotu:
-Obecność na wszystkich zajęciach
-Uzyskanie zaliczenia z prac zaliczeniowych
-Złożenie dokumentacji z pracy własnej
-Zaangażowanie w dyskusjach
-Zaliczenie sprawdzianu pisemnego
Student ma prawo do przystąpienia do zaliczenia oraz egzaminu w jednym terminie podstawowym i jednym terminie poprawkowym. Ich formę i terminy ustala koordynator przedmiotu. Nieuzyskanie pozytywnej oceny w terminie poprawkowym powoduje niezaliczenie przedmiotu.
Literatura
Biochemia, podręcznik dla studentów uczelni medycznych. Edward Bańkowski, Elsevier Urban &Partner, Wrocław 2019.
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
wiedza z biologii i chemii w zakresie szkoły średniej. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: