Podstawy spektroskopii WM-CH-S1-E5-PS
Główne punkty wykładu:
1. Omówienie podstawowych doświadczeń prowadzących do wprowadzenie mechaniki kwantowej, informacje o fali świetlnej oraz o molekułach
2. Omówienie charakterystyki ogólnej widm w różnych zakresach; relacja Boltzmanna, nierówność Heisenberga, absorpcja i emisja, rozpraszanie światła.
3. Podzielone na podrozdziały spektroskopia optyczna: rotacyjna,
4. Spektroskopia optyczne oscylacyjna w podczerwieni,
5. Spektroskopia Ramana,
6. Spektroskopia elektronowa, z wieloma przykładami, omówienie osi x i osi y widm.
7. Spektroskopia emisyjna: fluorescencja i fosforescencja
8. Fotoelektronowa spektroskopia i efekt Auger
9. Omówienie pojęcia spinu elektronów i spinu jąder; warunki powstawania widm.
10. Spektroskopia NMR i EPR, parametry widm, liczne przykłady, przewidywanie widm.
11. Widma spektroskopii mas,
12. Dyfraktometria
13. Lasery, działanie, rodzaje.
14. Spektroskopia cząsteczek czynnych optycznie przy pomocy VCD i ROA.
15. Podsumowanie, przykłady zastosowań w obrazowaniu medycznym.
W celach edukacyjnych wykorzystywane są bazy internetowe widm (głównie baza japońska) różnych widm cząsteczek chemicznych w celu oglądania widm oraz ich interpretacji.
W cyklu 2021/22_Z:
Główne punkty wykładu: |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2023/24_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2024/25_Z: E-Learning |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2019/20_Z: | W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2024/25_Z: |
Efekty kształcenia
Dla wykładów i ćwiczeń
EK1 - zna podstawowe metody spektroskopowe do ustalania struktury związków chemicznych.
EK2 - porównuje różne metody spektroskopowe i określa, która z nich będzie odpowiednia do rozwiązania zadanego zagadnienia.
EK3 - jest gotowy do praktycznego wykorzystania metod spektroskopowych w celach analizy związków chemicznych.
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania dla wykładu i ćwiczeń są takie same:
EK1:
5,0_ weryfikacja wykazuje, że bez uchwytnych niedociągnięć opisuje podstawy spektroskopii rotacyjnej, oscylacyjnej, Ramana, elektronowej, NMR
4,5_weryfikacja wykazuje, że niemal w pełni opisuje podstawy spektroskopii rotacyjnej, oscylacyjnej, Ramana, elektronowej, NMR, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
4,0_weryfikacja wykazuje, że w znacznym stopniu opisuje podstawy spektroskopii rotacyjnej, oscylacyjnej, Ramana, elektronowej, NMR, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
3,5_weryfikacja wykazuje, że w znacznym stopniu lecz niekonsystentnie opisuje podstawy spektroskopii rotacyjnej, oscylacyjnej, Ramana, elektronowej, NMR, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
3,0_weryfikacja wykazuje, że w większości przypadków testowych opisuje podstawy spektroskopii rotacyjnej, oscylacyjnej, Ramana, elektronowej, NMR, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
2,0_ weryfikacja nie wykazuje, że opisuje podstawy spektroskopii rotacyjnej, oscylacyjnej, Ramana, elektronowej, NMR, ani nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
EK2;
5,0_ weryfikacja wykazuje, że bez uchwytnych niedociągnięć określa, która metoda spektroskopowa będzie odpowiednia do rozwiązania zadanego zagadnienia.
4,5_weryfikacja wykazuje, że niemal bez uchwytnych niedociągnięć określa, która metoda spektroskopowa będzie odpowiednia do rozwiązania zadanego zagadnienia.
4,0_weryfikacja wykazuje, że w niewielu uchwytnych niedociągnięć określa, która metoda spektroskopowa będzie odpowiednia do rozwiązania zadanego zagadnienia.
3,5_weryfikacja wykazuje, że w znacznym stopniu lecz niekonsystentnie określa, która metoda spektroskopowa będzie odpowiednia do rozwiązania zadanego zagadnienia.
3.0_weryfikacja wykazuje, że w pewnym stopniu lecz niekonsystentnie określa, która metoda spektroskopowa będzie odpowiednia do rozwiązania zadanego zagadnienia.
2.0_weryfikacja nie wykazuje, że potrafi określać, która metoda spektroskopowa będzie odpowiednia do rozwiązania zadanego zagadnienia.
EK3:
5,0_weryfikacja wykazuje, że jest gotowy od praktycznego wykorzystania metod spektroskopowych w celach analizy związków chemicznych.
4,5_weryfikacja wykazuje, że jest niemal gotowy od praktycznego wykorzystania metod spektroskopowych w celach analizy związków chemicznych.
4,0_weryfikacja wykazuje, że jest niemal gotowy od praktycznego wykorzystania metod spektroskopowych w celach analizy związków chemicznych.
3,5_weryfikacja wykazuje, że jest niemal gotowy od praktycznego wykorzystania metod spektroskopowych w celach analizy związków chemicznych.
3,0_weryfikacja wykazuje, że jest gotowy od praktycznego ale niekonsystentnie wykorzystania metod spektroskopowych w celach analizy związków chemicznych.
2,0_weryfikacja wykazuje, że nie jest gotowy od praktycznego wykorzystania metod spektroskopowych w celach analizy związków chemicznych.
*********************************************
Ocena końcowa x jest wyznaczana na podstawie wartości st(w)= 5, jeśli 4,5 < w; st(w)= 4,5, jeśli 4,25 < w ≤ 4,5; st(w)= 4, jeśli 3,75 < w ≤ 4,25; st(w)= 3,5, jeśli 3,25 < w ≤ 3,75; st(w)= 3, jeśli 2,75 < w ≤
3,25; st(w)= 2, jeśli w ≤ 2,75 oraz na bazie podanej niżej reguły: ● jeśli każda z ocen końcowych za zajęcia powiązane jest pozytywna i ich średnia wynosi y, to x wyznacza się ze wzoru x=st((y+z)/2), gdzie z jest średnią ważoną ocen z przeprowadzonych weryfikacji, w których wagi ocen z egzaminów wynoszą 2, a wagi ocen z innych form weryfikacji są równe 1 ● jeśli choć jedną oceną końcową z zajęć powiązanych jest 2 lub nzal, to x=2.
*********************************************************
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. Literatura podstawowa do wykładu:
P.W. Atkins, "Chemia Fizyczna", PWN 2001
Z. Kęcki, "Podstawy spektroskopii Molekularnej", PWN
2. Literatura uzupełniająca:
J. Sadlej, "Spektroskopia Molekularna", WNT
3. Literatura uzupełniająca do ćwiczeń rachunkowych ze Spektroskopii:
Obliczenia Spektroskopowe i Spektrometryczne Okiem Młodych Naukowców, K. Jurowski, K. Kochan, A. Jurowska, G. Zając, K. Roztocki, Scientiiae et Didactics, Kraków, 2015.
W cyklu 2021/22_Z:
Podręczniki są podane w części ogólnej. |
W cyklu 2022/23_Z:
Podręczniki są podane na pierwszym wykładzie i wymienione w sekcji ogółnej |
W cyklu 2023/24_Z:
Podręczniki są podane na pierwszym wykładzie i wymienione w sekcji ogółnej |
W cyklu 2024/25_Z:
Podręczniki są podane na pierwszym wykładzie i wymienione w sekcji ogółnej |
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
Zajęcia odbywają się stacjonarnie. Zaliczenie egzaminu jest warunkiem zaliczenia przedmiotu. Zaliczenie przedmiotu w roku 2021/22 odbyło się w sposób zdalny. |
W cyklu 2022/23_Z:
Zajęcia odbywają się stacjonarnie. * Zaliczenie egzaminu jest warunkiem zaliczenia przedmiotu. |
W cyklu 2023/24_Z:
Zajęcia odbywają się stacjonarnie. * Zaliczenie egzaminu jest warunkiem zaliczenia przedmiotu. |
W cyklu 2024/25_Z:
Zajęcia odbywają się stacjonarnie. * Zaliczenie egzaminu jest warunkiem zaliczenia przedmiotu. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: