Prawo rzymskie WK-S-PRZ-W
- https://teams.microsoft.com/l/team/19%3afb964d5f5c3a4568996f8b42c77cf4d9%40thread.tacv2/conversations?groupId=5e7ff0c7-c5ab-4d3c-9f70-b34ad5b86dc5&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
- https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aZ_IxKhNMeeu9TQkNkVkgXLg-NBoLBA-P98vF-9lLB0I1%40thread.tacv2/conversations?groupId=c79463aa-3d3c-40d6-b3da-8eea8cd8949a&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3 (w cyklu 2023/24_Z)
Wykład obejmuje następujący zakres tematyczny:
1. Zagadnienia wstępne (Pojęcie i znaczenie prawa rzymskiego. Podziały prawa. Systematyka rzymskiego prawa prywatnego).
2. Historyczny rozwój prawa rzymskiego (Historyczny rozwój źródeł prawa rzymskiego. Rozwój rzymskiego prawa prywatnego. Pojustyniańskie dzieje prawa rzymskiego).
3. Proces cywilny w prawie rzymskim (Ogólna charakterystyka, rozwój i organizacja procesu. Proces legisakcyjny. Proces formułkowy. Ochrona pozaprocesowa. Proces kognicyjny).
4. Prawo osobowe (Osoby fizyczne. Osoby prawne. Zdolność do czynności prawnych. Czynności prawne).
5. Prawo rodzinne (Rodzina rzymska. Prawo małżeńskie. Władza ojcowska. Opieka i kuratela).
6. Prawo rzeczowe (Rzeczy. Posiadanie. Własność. Prawa na rzeczy cudzej).
7. Zobowiązania (Pojęcie, ogólna charakterystyka i podział zobowiązań. Zobowiązania z kontraktów, z umów nieformalnych oraz jak gdyby z kontraktów. Zobowiązania z deliktów i jak gdyby z deliktów. Umocnienie i umorzenie zobowiązań).
8. Prawo spadkowe (Ogólna charakterystyka. Rodzaje dziedziczenia. Treść testamentu. Nabycie spadku i jego skutki. Zapisy).
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning | W cyklu 2023/24_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy (EK 1-3):
EK 1 – student definiuje i opisuje podstawowe instytucje rzymskiego prawa prywatnego
EK 2 – wymienia i wyjaśnia zasady i reguły rzymskiego prawa prywatnego
EK 3 – cytuje w języku łacińskim i tłumaczy na język polski podstawową terminologię i paremie prawnicze wytworzone w prawie rzymskim i na jego podstawie
W zakresie umiejętności (EK 4-6):
EK 4 – student analizuje i porównuje podstawowe instytucje rzymskiego prawa prywatnego z uwzględnieniem ich historycznego rozwoju
EK 5 – rozwiązuje kazusy prawne w oparciu o wiedzę z zakresu rzymskiego prawa prywatnego, którą należało sobie przyswoić
EK 6 – porównuje i analizuje konstrukcje obecne we współczesnych systemach prawnych, zwłaszcza w prawie kanonicznym, recypowane z rzymskiego prawa prywatnego
W zakresie kompetencji (EK 7-9):
EK 7 – student ma świadomość rzymskiego pochodzenia wielu instytucji współczesnego prawa i prawa kanonicznego
EK 8 – jest zdolny do właściwego posługiwania się w argumentacji prawniczej paremiami wywodzącymi się z prawa rzymskiego
EK 9 – jest zdolny do analizy przepisów prawa i prawa kanonicznego w kontekście zasad i reguł prawnych wywodzących się z prawa rzymskiego
ECTS [1 ECTS= 30 (25) godz.]
Udział w wykładach: 60 godz.
Udział w ćwiczeniach: 30 godz.
Przygotowanie do udziału w wykładach i ćwiczeniach: 70 godz.
Lektura uzupełniająca do wykładów i ćwiczeń: 10 godz.
Przygotowanie referatu na ćwiczenia: 15 godz.
Konsultacje: 5 godz.
Przygotowanie do egzaminu z wykładów: 35 godz.
Suma godz: 225
Liczba ECTS: 7
Kryteria oceniania
Sposób weryfikacji założonych efektów kształcenia – egzamin pisemny - test na platformie Moodle
Kryteria oceniania:
Na ocenę dostateczną (3):
– Student poprawnie definiuje i opisuje tylko niektóre z podstawowych instytucji rzymskiego prawa prywatnego; poprawnie wymienia i wyjaśnia tylko niektóre zasady i reguły rzymskiego prawa prywatnego; poprawnie cytuje tylko w polskiej wersji językowej podstawową terminologię i paremie prawnicze wytworzone w prawie rzymskim i na jego podstawie.
– Student poprawnie analizuje niektóre podstawowe instytucje rzymskiego prawa prywatnego z uwzględnieniem ich historycznego rozwoju; poprawnie rozwiązuje proste kazusy prawne w oparciu o wiedzę z zakresu rzymskiego prawa prywatnego, którą należało sobie przyswoić; poprawnie analizuje niektóre konstrukcje obecne we współczesnych systemach prawnych, zwłaszcza w prawie kanonicznym, recypowane z rzymskiego prawa prywatnego.
Na ocenę dobrą (4):
– student dobrze definiuje i opisuje podstawowe instytucje rzymskiego prawa prywatnego; dobrze wymienia i wyjaśnia zasady i reguły rzymskiego prawa prywatnego; dobrze cytuje w języku łacińskim i tłumaczy na język polski podstawową terminologię i paremie prawnicze wytworzone w prawie rzymskim i na jego podstawie.
– Student dobrze analizuje i porównuje podstawowe instytucje rzymskiego prawa prywatnego z uwzględnieniem ich historycznego rozwoju; dobrze rozwiązuje kazusy prawne w oparciu o wiedzę z zakresu rzymskiego prawa prywatnego, którą należało sobie przyswoić; dobrze porównuje i analizuje konstrukcje obecne we współczesnych systemach prawnych, zwłaszcza w prawie kanonicznym, recypowane z rzymskiego prawa prywatnego.
Na ocenę bardzo dobrą (5):
– Student bardzo dobrze definiuje i opisuje podstawowe instytucje rzymskiego prawa prywatnego; bardzo dobrze wymienia i wyjaśnia zasady i reguły rzymskiego prawa prywatnego; bardzo dobrze cytuje w języku łacińskim i bardzo dobrze tłumaczy na język polski podstawową terminologię i paremie prawnicze wytworzone w prawie rzymskim i na jego podstawie, a także sam potrafi je dobierać do określonego przypadku prawnego jako element argumentacji prawniczej i uzasadnić swój wybór.
– Student bardzo dobrze analizuje i porównuje podstawowe instytucje rzymskiego prawa prywatnego z uwzględnieniem ich historycznego rozwoju; bardzo dobrze rozwiązuje kazusy prawne w oparciu o wiedzę z zakresu rzymskiego prawa prywatnego, którą należało sobie przyswoić; bardzo dobrze identyfikuje, porównuje i analizuje konstrukcje obecne we współczesnych systemach prawnych, zwłaszcza w prawie kanonicznym, recypowane z rzymskiego prawa prywatnego.
Opis składowych oceny końcowej:
100% – ocena z egzaminu końcowego
Literatura
Spis zalecanych lektur:
1. Dębiński A., Rzymskie prawo prywatne. Kompendium, wyd. 6., Wolters Kluwer, Warszawa 2017.
2. Leksykon tradycji rzymskiego prawa prywatnego. Podstawowe pojęcia, red. A. Dębiński, M. Jońca, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2016.
Literatura uzupełniająca:
1. Burczak K., Dębiński A., Jońca M., Łacińskie sentencje i powiedzenia prawnicze, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2007.
2. Dajczak W., Giaro T., Longchamps de Bérier F., Prawo rzymskie. U podstaw prawa prywatnego, Wydawnictwo Prawnicze PWN, Warszawa 2012.
3. Kolańczyk K., Prawo rzymskie, wyd. 5. zm., Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2007.
4. Kuryłowicz M., Wiliński A., Rzymskie prawo prywatne. Zarys wykładu, wyd. 6. zm. i uzup., Wolters Kluwer, Warszawa 2016.
5. Kuryłowicz M., Słownik terminów, zwrotów i sentencji prawniczych łacińskich oraz pochodzenia łacińskiego, wyd. 5., Wolters Kluwer, Warszawa 2017.
6. Litewski W., Rzymskie prawo prywatne, wyd. 5. popr., Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2003.
7. Litewski W., Słownik encyklopedyczny prawa rzymskiego, TAiWPN Universitas, Kraków 1998.
8. Prawo rzymskie. Słownik encyklopedyczny, red. W. Wołodkiewicz, wyd. 2., Wiedza Powszechna, Warszawa 1986.
9. Rozwadowski W., Prawo rzymskie. Zarys wykładu wraz z wyborem źródeł, wyd. 2., Ars Boni et Aequi, Poznań [1992].
10. Sondel J., Słownik łacińsko-polski dla prawników i historyków, wyd. 2., TAiWPN Universitas, Kraków 2006.
11. Wołodkiewicz W., Zabłocka M., Prawo rzymskie. Instytucje, wyd. 6. rozsz., Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2014.
Uwagi
W cyklu 2023/24_Z:
W roku akademickim 2023/2024 w semestrze zimowym zajęcia odbywają się w systemie hybrydowym: |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Prawo kanoniczne - studia jednolite magisterskie stacjonarne
- Prawo kanoniczne - specjalność kanoniczna
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: