Prawo Kościołów Wschodnich WK-S-PKW-W
Wykłady poświęcone są poszczególnym zagadnieniom zawartym w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii, które zostały uregulowane w sposób odmienny niż ma to miejsce w legislacji Kościoła łacińskiego. Pozwala to uchwycić specyfikę katolickiego Wschodu.
Wykład rozpoczyna się o omówienia historii powstania katolickich Kościołów wschodnich, uwzględniając również istnienie Kościołów prawosławnych. Kolejne zagadnienia, o charakterze opisowo-analitycznym, dotyczą kolejno: kwestii przynależności kościelnej, ustroju hierarchicznego, sakramentów, kar oraz aspektów ekumenicznych.
Celem ćwiczeń jest natomiast praktyczna aplikacja zasad specyficznych dla prawodawstwa wschodniego (nade wszystko w tym, co dotyczy przynależności kościelnej oraz prawa małżeńskiego), a także praca z tekstem ukierunkowana ku analizie źródeł prawnych.
W cyklu 2021/22_Z:
j.w. |
W cyklu 2022/23_Z:
j.w. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy:
EK 1 - student zna podstawową terminologię katolickiego prawa Kościołów wschodnich
EK 2 - student ma uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień katolickiego prawa wschodniego
EK 3 - student posiada wiedzę na temat genezy, przynależności, i ustroju katolickich Kościołów wschodnich, sprawowania sakramentów oraz problemów międzyobrządkowych
W zakresie umiejętności:
EK 4 - student potrafi samodzielnie analizować normy kodeksowe i partykularne oraz inne dokumenty dotyczące katolickich Kościołów wschodnich
EK 5 - student potrafi formułować, tak w mowie jak i na piśmie, zagadnienia prawne z zakresu katolickich Kościołów wschodnich; potrafi wskazać zasadnicze różnice pomiędzy prawem łacińskim i wschodnim
EK 6 - student potrafi znaleźć i poprawnie wykorzystać źródła informacji na temat prawa katolickich Kościołów wschodnich
W zakresie kompetencji:
EK 7 - student potrafi zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie treści z zakresu prawa katolickich Kościołów wschodnich
EK 8 - student aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć biorąc udział w dyskusjach, formułując wypowiedzi oraz konstruktywne uwagi krytyczne
Kryteria oceniania
Ocena EK 1-8
ocena 2 (ndst):
- student nie zna podstawowej terminologii katolickiego prawa wschodniego; nie ma uporządkowanej znajomości podstawowych zagadnień katolickiego prawa wschodniego; nie posiada wiedzy na temat genezy, przynależności, i ustroju katolickich Kościołów wschodnich, sprawowania sakramentów oraz problemów międzyobrządkowych.
- student nie potrafi samodzielnie analizować norm kodeksowych i partykularnych oraz innych dokumentów dotyczących katolickich Kościołów wschodnich; nie potrafi formułować, tak w mowie jak i na piśmie, zagadnień prawnych z zakresu katolickich Kościołów wschodnich; nie potrafi wskazać zasadniczych różnic pomiędzy prawem łacińskim i wschodnim; nie potrafi znaleźć i poprawnie wykorzystać źródeł informacji na temat prawa katolickich Kościołów wschodnich.
- student nie potrafi zaplanować i zorganizować indywidualnej pracy mającej na celu przyswojenie treści z zakresu prawa katolickich Kościołów wschodnich; nie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, nie biorąc udziału w dyskusjach.
ocena 3 (dst):
- student w ograniczonym stopniu zna podstawową terminologię katolickiego prawa wschodniego; ma słabo uporządkowaną znajomości podstawowych zagadnień katolickiego prawa wschodniego; posiada w stopniu znacznie ograniczonym wiedzę na temat genezy, przynależności, i ustroju katolickich Kościołów wschodnich, sprawowania sakramentów oraz problemów międzyobrządkowych.
- student potrafi w graniczonym stopniu samodzielnie analizować normy kodeksowe i partykularne oraz inne dokumenty dotyczące katolickich Kościołów wschodnich; potrafi częściowo formułować, tak w mowie jak i na piśmie, zagadnienia prawne z zakresu katolickich Kościołów wschodnich; z wielkimi trudnościami potrafi wskazać zasadnicze różnice pomiędzy prawem łacińskim i wschodnim; w ograniczonym stopniu potrafi znaleźć i wykorzystać źródła informacji na temat prawa katolickich Kościołów wschodnich.
- student w ograniczonym stopniu potrafi zaplanować i zorganizować indywidualną pracę w celu przyswojenie treści z zakresu prawa katolickich Kościołów wschodnich; sporadycznie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, rzadko biorąc udział w dyskusjach.
ocena 4 (db):
- student zna dobrze podstawową terminologię katolickiego prawa wschodniego; ma dobrze uporządkowaną znajomośći podstawowych zagadnień katolickiego prawa wschodniego; posiada dobrą wiedzę na temat genezy, przynależności, i ustroju katolickich Kościołów wschodnich, sprawowania sakramentów oraz problemów międzyobrządkowych.
- student potrafi właściwie analizować normy kodeksowe i partykularne oraz inne dokumenty dotyczące katolickich Kościołów wschodnich; potrafi w sposób zadawalający formułować, tak w mowie jak i na piśmie, zagadnienia prawne z zakresu katolickich Kościołów wschodnich; potrafi w sposób zadawalający wskazać zasadnicze różnice pomiędzy prawem łacińskim i wschodnim; potrafi znaleźć i wykorzystać źródła informacji na temat prawa katolickich Kościołów wschodnich.
- student potrafi właściwie zaplanować i zorganizować indywidualną pracę celem przyswojenia treści z zakresu prawa katolickich Kościołów wschodnich; często angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, biorąc udział w dyskusjach.
ocena 5 (bdb):
- student w pełni zna podstawową terminologię katolickiego prawa wschodniego; ma bardzo dobrze uporządkowaną wiedzę w zakresie podstawowych zagadnień katolickiego prawa wschodniego; posiada kompletną wiedzę na temat genezy, przynależności, i ustroju katolickich Kościołów wschodnich, sprawowania sakramentów oraz problemów międzyobrządkowych.
- student potrafi bezbłędnie analizować normy kodeksowe i partykularne oraz inne dokumenty dotyczące katolickich Kościołów wschodnich; potrafi bezbłędnie formułować, tak w mowie jak i na piśmie, zagadnienia prawne z zakresu katolickich Kościołów wschodnich; potrafi w sposób bezbłędny wskazać zasadnicze różnice pomiędzy prawem łacińskim i wschodnim; potrafi znaleźć i wykorzystać źródła informacji na temat prawa katolickich Kościołów wschodnich.
- student potrafi prawidłowo i komplesowo zaplanować i zorganizować indywidualną pracę w celu przyswojenie treści z zakresu prawa katolickich Kościołów wschodnich; bardzo często angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, biorąc udział w dyskusjach, formułując swoje stanowisko, wyrażając konstruktywne uwagi krytyczne.
Na końcową ocenę składają się:
- obecność na wykładach
- zaangażowanie podczas wykładów
- ocena z egzaminu ustnego
Literatura
Literatura podstawowa:
Nitkiewicz K., Katolickie Kościoły Wschodnie. Kompendium prawa, Sandomierz 2014
Literatura uzupełniająca:
Adamowicz L., Wprowadzenie do prawa o sakramentach św. według Kodeksu Prawa Kanonicznego i Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich, Lublin 1999
Kałowski J., Prawo o Instytutach Życia Konsekrowanego według Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich, Warszawa 1994
Nowicka U., Aspekty ekumeniczne w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich, w: J. Wroceński, H. Pietrzak (red.), Ars boni et aequi. Księga pamiątkowa dedykowana Księdzu Profesorowi Remigiuszowi Sobańskiemu z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin, Warszawa 2010, s. 369-389
Nowicka U., Przeszkody małżeńskie w perspektywie międzyobrządkowej według KPK i KKKW, Ius Matrimoniale 15 (21) 2010, s. 7-25
Nowicka U., Przynależność wiernych do Kościoła według KKKW i KPK, Prawo Kanoniczne 53 (2010), nr 1-2, s. 269-298
Przekop E., Kodyfikacja prawa katolickich Kościołów wschodnich przed promulgacją nowego Kodeksu (1990) przez papieża Jana Pawła II, Studia Ełckie 1 (1999), s. 156-174
Wojciechowski G., Ustrój hierarchiczny katolickich Kościołów wschodnich. Wybrane zagadnienia, Lublin 2011
W cyklu 2021/22_Z:
j.w. |
W cyklu 2022/23_Z:
j.w. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Prawo kanoniczne - studia jednolite magisterskie stacjonarne
- Prawo kanoniczne - specjalność kanoniczna
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: